Praha - O rušičkách mobilního signálu v českých věznicích, které nakoupila Vězeňská služba za zhruba 20 miliónů korun bez výběrového řízení, rozhodne nakonec soud. Vězeňská služba, jejíž zakázku už prověřuje také protikorupční policie, podá žalobu na dodavatelskou firmu.

Generální ředitel Luděk Kula uvedl, že vypoví celou smlouvu se zlínskou firmou Pb mont, která zařízení dosud dodala do sedmi věznic. "Žalobu podáme v nejbližších několika dnech," řekl Kula na jednání kontrolního výboru sněmovny, který se kauzou dnes zabýval.

Kontrolní výbor dnes uvedl, že Vězeňská služba neefektivně utratila státní peníze a také ne zcela pravdivě informovala poslance. Požádala také ministra spravedlnosti, aby do poloviny června závěry šetření a informaci o personálních změnách ve vězeňské službě.

Poslanci: bylo to předražené

Nákup rušiček mobilního signálu a detektorů kovu do českých věznic prošetřuje protikorupční a finanční policie, odbor generální inspekce ministerstva spravedlnosti a kontrolní orgány generálního ředitele. 

Firmě pb mont, která dodala do věznic zařízení na rušení signálu mobilních telefonů, zadala Vězeňská služba zakázku proto, že společnost původně vyhrála poptávkové řízení ve dvou věznicích.

Členové Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny před časem prohlásili, že zakázka byla předražená. Místopředseda kontrolního výboru Libor Ježek (ODS) již dříve uvedl, že v souvislosti se zakázkou měl být generální ředitel odvolán.

"Máme podezření, že postupovali v rozporu s předpisy, a celá ta kauza ukazuje, že upřednostňovali jednoho jediného dodavatele," řekl Ježek.

Kula to ví

Ředitel Vězeňské služby Kartel Kula dnes řekl, že je připraven přijmou obecnou odpovědnost za tuto zakázku. "Řídím firmu s 11 tisíci lidmi, nemohu kontrolovat každou technickou záležitost. Je to odpovědnost prvního náměstka a dalších, nechci být katem bez sudce, počkám na vyhodnocení," řekl Kula.

Vězeňská služba nyní zváží, jak bude dále postupovat. Celkem chce ještě letos rušit signál ve zhruba deseti nejpřísněji střežených věznicích, kde jsou pachatelé závažné kriminality. Má na to vyčleněno 33 milionů korun. "Určitě budeme chtít pokračovat. Je otázka, zda tentokrát výběrovým řízením, to posoudíme," řekl dnes Kula.

Mobilní telefon použili pachatelé například při útěku na doživotí odsouzeného vraha Jiřího Kajínka před sedmi lety. V roce 2001 vězni s pomocí mobilního telefonu organizovali distribuci drog ve Vinařicích. Rovněž k útěku Romana Čabrady a Rostislava Roztočila před dvěma lety z plzeňské věznice pomohl telefon.