V rozhovoru pro Český rozhlas 6 dnes poslal premiérovi Mirku Topolánkovitakový vzkaz předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

"Kdyby pan Topolánek nejel za panem Zemanem, ale za mnou, čestně bych mu řekl, že nejrozumnější východisko, které bychom mohli společně najít, je dohoda o předčasných volbách někdy včervnu příští rok, anebo na podzim vsouběhu svolbami krajskými a senátními. To by bylo ještě lepší řešení," uvedl Paroubek.

Výměnou za rozpočet

Podle Paroubka to je pro předsedu ODS lepší řešení, než ztrácet čas na tenkém ledě, kdy musí neustále zajišťovat podporu stovky vládních a dvou nevládních poslanců.

Předseda ČSSD by byl ochoten vrámci kompromisu domluvit rozpočet na rok 2008. Ten by musel splňovat dvě podmínky: plnit konvergenční program pro vstup do eurozóny a zároveň být sociálně únosný. "To ovšem znamená, že by pan Topolánek musel zastavit to, čemu říká reforma," upřesnil svůj návrh Paroubek.

Sociální demokracie by například nehlasovala pro takový rozpočet, ve kterém by se příjmy znižší daně podnikům a lépe vydělávajícím zaměstnancům nahradily vyšší daní zpřidané hodnoty. Nesměly by se také škrtat sociální dávky.

Obrácené role

Paroubek dosud předčasné volby odmítal.

Když Topolánek například před měsícem vrozhovoru pro MF Dnes oznámil, že je vyvolá na podzim po případném neúspěchu reformy, reagoval jeho oponent negativně: "Není dobré hovořit o předčasných volbách dva měsíce poté, co tady byla s velkou pompou instalována středo-pravá vláda," řekl vdebatě na ČT.

Tentokrát si role vyměnili. "Nemám důvod, abych nabídku komentoval," odmítl Paroubkův plán předčasných voleb Topolánek.