Podle znění dohody se bude maturita konat ve dvou povinných zkouškách - z českého jazyka a cizího jazyka na jaře 2010, třetí volitelná zkouška bude o dva roky později.

Lidovci chtěli 2009

Postup ministerstva kritizovali původně lidovci. Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrovápoukazovala na to, že učitelé i studenti jsou vystaveni nejistotě. Původně totiž navrhovala, aby státní maturity začaly platit už v roce 2009

Nakonec však samanavrhla koaliční dohodu,přistopila i na kompromisy.

"Paní Šojdrová vyslyšela můj návrh a dokonce šla ještě dál," komentoval dnešní dohodu koalice pro Aktuálně.cz poslanec ODS Walter Bartoš. "V této podobě je to naprosto bez problémů. Podepisoval jsem tuto dohodu společně s panem Topolánkem."

Konečné slovo ale bude mít až sněmovna. Až do dnešního dne opoziceprosazovala odložení pouze volitelné části státní maturity. Milan Urban však dnes uvedl, že návrh na odložení podpoří.

Pro odklad jsou i školy

Kdyby se zákon nezměnil, měly by společné maturitypodle školského zákona odstartovat v roce 2008. Studenti by je měli skládatze třech předmětů - českého a cizího jazyka, třetí předmět bude "povinně-volitelný".

Pro odklad jsou i samotné školy. Podle průzkumu Unie školských asociací je pro odklad nových maturit dokonce 92 % středních škol, gymnázií i učilišť.

Proti státním maturitám na začátku měsíce v Praze protestovaly tisíce studentů.