Ekologové ministerstvo požádali o informace o pokusech na zvířatech od roku 1998, ministerstvo je ale odmítlo zveřejnit, žalobu ekologů zamítl i Městský soud v Praze.

Porušili jste zákon

Nejvyšší správní soud ale nyní rozsudek pražského soudu zrušil a vrátil mu spor k novému projednání.

Soudci Nejvyššího správního soudu totiž potvrdili, že projekty pokusů na zvířatech obsahují několik okruhů informací. A údaje o počtů a druhů zvířat použitých pro pokusné účely musí ministerstvo povinně zveřejnit.

Ale i údaje, které souvisí s ochranou státního, hospodářského nebo obchodního tajemství, objevů nebo autorských práv, je podle soudu na základě informačního zákona poskytnout.

"Ministerstvo mělo minimálně informace, které jsou zveřejňovány na základě zákona, žadateli poskytnout. U ostatních pak mělo odůvodnit v souladu se zákonem, z jakého konkrétního důvodu je nemůže poskytnout," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu je tak dalším státním úřadem, který neuspěl ve sporu o poskytování informací.

Ministerstvo dopravy tak například nechtěla poskytnout informace o výstavbě dálnice D47 na severu Moravy, soudní spory o tajení informací už prohrály také státní podniky jako je například Letiště Praha.

Posledním příkladem tajení informací byl dodatek ke smlouvě na mýtný systém. Ministerstvo dopravy dodatek zveřejnilo až po šesti měsících, ale se svolením firmy Kapsch.

Tisíce testovaných opic

Sdružení Svoboda zvířat kritizuje postoj úřadů při pokusech na zvířatech dlouhodobě. Ve své letošní kampani Nejbližší příbuzní ekologové uvedli, že každým rokem je ve státech Evropské unie použito k pokusným účelům asi 10 tisíc primátů.

"Primáti jsou vysoce inteligentní a vnímaví tvorové, jejich schopnost trpět je srovnatelná s lidskou. Přesto jsou nuceni zažívat psychické i fyzické utrpení už při odchytu, dopravě a především později v laboratoři," uvedla Barbora Večlová, koordinátorka kampaně Nejbližší příbuzní.

V České republice je podle ekologů ročně použito několik desítek opic, například makaků. "Nejsou dováženi ze zahraničí, jsou prodáváni laboratořím z chovných zařízení v Česku. Primáti jsou používáni k testování léků a výzkumu rakoviny a kardiovaskulárních chorob," uvedli ekologové.