Vrcholné setkání prezidentů, které se koná každý rok v jiné zemi, nespadá pod žádnou organizaci. Nemusí tedy vydávat často nicneříkající prohlášení.Také tiskové konference se nesou v uvolněném duchu, kdy se o politice příliš nemluví.

Zdání ale klame. V rámci summitu se totiž koná celá řada bilaterálních setkání, kde státníci lobbují za zájmy své země.

Brno je k tomu ostatně jako stvořené. Prezidenti se pohybují mimo centrum velkého dění a program je natolik volný, že se nemusí ohlížet na minutovník.

Každý sám za sebe

Poradci jednotlivých hlav státůměli v posledních dnech napilno a připravovali svým šéfům podklady pro jednání. Každý prezident ovšem v Brně jedná sám za sebe.

Nejvícpráce budou mít šéfové zemí, které sipřejí urychlit svůj vstup do Evropské unie. V Brně budou mít totiž možnost zalobbovat u osmi prezidentů členských státůEU.

"Srbský prezident Boris Tadić si sjednal celou řadu schůzek. Bude se snažit přesvědčit své partnery, aby zahájili jednání s Bělehradem o uzavření stabilizační dohody. To je jeden z prvních kroků na cestě do unie," řekl Aktuálně.cz jeden z českých úředníků, který návštěvu Tadiće v Brně spoluorganizoval.

Chorvatský prezident Stipe Mesić zase bude jednat s italskou delegací a zřejmě se sejde se svým rakouským kolegou Heinzem Fischerem.

S Rakušanem Fischerem si k jednacímu stolu sedne iVáclav Klaus.

Politika? Radar, Balkán a EU

Politickým tématem brněnského summitu jenapříklad kauza americké protiraketové základny. Podle diplomatických zdrojů tu bude Klaus a polský prezident Lech Kaczyński působit na Fischera, který se k chystané radarové základně v Česku staví spíše negativně.

Prezidenti si ale hojně užijí také volného programu. Organizátoři pro ně připravili turistické prohlídkyna klíč.

Hlavy státu tak v Brně absolvují podobné akce jako například zájezdy německých turistů: dvě slavnostní večeře, prohlídku Špilberku a augustiánského kláštera aoběd.Dostanou takéupomínkové dárky od města.

Byl iohňostroj. Ale ne pro prezidenty

Podle Klause by mělo jít především o "bezprostřední setkání politiků a občanů". Na náměstí Svobody tak zazpívá třeba Laďa Kerndl nebo ryčná balkánská dechovka.

Ve čtvrtek večer prezidenty překvapil také velkolepý ohňostroj. Nebyl však určen jim, v moravské metropoli totiž právě probíhá finále festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis.