Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas upozornil, že kuřimský případ nesmí vést ke zvýšení represe. Sám pak deklaroval, že je nutné skoncovat s praxí, kdy jsou často a automaticky odebírány děti z rodin.

Česká republika je v tomto ohledu na předním místě mezi zeměmi Evropské unie. Ročně v kojeneckých ústavech a dětských domovech skončí více než osm tisíc dětí, které zdejší sociální pracovníci odtrhnout násilím od rodičů.

"Ve chvíli, kdy sociální pracovníci zjistí, že má rodina problém, je odebírání často univerzálním řešením," popsal dnešní praxi ministr Nečas. "Odebrání dětí z rodiny by mělo, kromě případů týrání, přijít jen v krajních případech."

Jako první ministr tak deklaroval prioritu resortu a především jako první politik přiznal, že děti bývají často z rodin odebírány, aniž by sociální pracovníci rodině pomohli.

"Chceme klást důraz na prevenci a posílení terréní práce. Primární úkol sociálních pracovníků musí být asistence, nikoliv represe," řekl Nečas. "Tak, aby rodinám pomáhali a neřešili tíživou situaci automatickým odebrání.

Obviněna teta Kateřina

Posun nastal také v policejní části případu. Vyšetřovatelé totiž obvinili z Ondrova týrání další ženu - po matce Kláře byla zatčena i teta Kateřina.

"Prokázalo se, že na základě společné dohody se sestrou držela (Kateřina) chlapce v době nejméně od poloviny loňského prosince do letošního 7. května v domě v Kuřimi," uvedla jihomoravská policejní mluvčí.

Trestní oznámení

První podezření na Kateřinu Mauerovou padlo po Ondrově výpovědi, která unikla do médií. Právě to chce nyní také ministr Nečas vyšetřit.

Jeho úřad podá kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele. "Toto trestní oznámení bude směřováno i na autora internetové stránky, která podle mého úsudku závažně poškozuje důstojnost týraného chlapce," řekl ministr Petr Nečas (ODS).

Zároveň apeloval na média, aby přestala zveřejňovat inkriminované video se záběr týraného chlapce i jeho fotografie.

"Opakované zveřějňování je neetické a nepomáhá k řešení případu," řekl Nečas. "Dlouho a těžce se s tím ty děti budou srovnávat, ztíží jim to návrat do společnosti. Za to neseme všichni odpovědnost."

Systém je nahý

Petr Nečas také dnes označil slabá místa v sociálním systému, která podle něho kuřimský případ odhalil.

"Bez ohledu na to, zda Anička existuje, či nikoliv, ukazuje tento případ na nedostatky systému," uvedlministr práce a sociálních věcí. "V tuto chvíli sice nemám informace, že by někdo selhal, či pochybil. Osobně však cítím řadu otazníků, proto chci celou situaci nechat zanalyzovat."

Uvedl také, že prioritou ministerstva v současné fázi případu je, abyděti byly vrácenydo vlastnírodiny. "V tomto případě je to však ztížené tím, že není jasné, kdo všechno se na údajném týrání podílel," řekl Nečas.

Soud tento týden zamítl žádost otce obou chlapců o svěření do péče a ponechal je v azylovém zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek. "Plně respektuji rozhodnutí soudu, ale vzniká spousta otazníků a pochybností u svěření péče dětí do zařízení Klokánek," komentoval to Nečas s tím, žemá pochybnosti o správném postupuKlokánku v tomto případě.

"Ještě nechci říci, že pochybili, počkám na více informací, a budu spoléhat na svůj pocit a intuici," řkel Nečas

Pracuje se na studii

Ministerstvo nyní pracuje na speciální případové studii, která má za úkol odhalit a přesně popsat selhání systému. Do konce června taképředloží věcný záměr zákona o vzniku Národního úřadu zaměstnanosti a sociální péče.

Ten by měl sloučit sociální problematiku pod jedno ministerstvo. V současnosti je roztříštěna mezi tři resorty zdravotnictví, školství a sociálních věcí.

Jeho příprava však nevychází z této kauzy, ministerstvo už na tomto plánu pracuje několik měsíců.