V Česku totiž dítě cizinců, kteří nejsou příslušníky států Evropské unie a nemají na území Česka povolený trvalý pobyt, nemá nárok na hrazení péče ze zdravotního pojištění. A to ani v případě, kdy rodiče dlouhodobě a poctivě zdravotní pojištění platí.

Případ z Varnsdorfu, starý řadu měsíců, vyvolal tlak na změny zdejších zákonů. Politici to sice před rokem a půl slíbili, ale nic se nezměnilo a nyní se úředníci ministerstev problémem nezabývají. Poměry pro děti cizinců nemění ani nový návrh cizineckého a azylového zákona, který ministerstvo vnitra předložilo sněmovně.

V Česku přebývá téměř 200 tisíc cizinců z nečlenských zemí Evropské unie bez povolení k trvalému pobytu. Zejména jde o Vietnamce a Ukrajince.

Přišlo připojištění, ale nestačí

 

Cizincům, kteří by se mohli ocitnout v situaci varnsdorfských rodičů, začala dceřiná firma VZP, pojišťovna VZP a.s., nabízet speciální komerční připojištění pro těhotné. Není povinné a zajišťuje uhrazení nákladů na léčbu novorozence do výše 500 tisíc korun. Při vážných zdravotních problémech může stát léčba výrazně víc.

"Po případu nemocného novorozence ve Varnsdorfu se nám podařilo dohodnout s VZP a.s. na možnosti speciálního připojištění těhotných maminek. Stav je však stále špatný." říká Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti. "Jsou případy, kdy je novorozenec vážně nemocný a jeho léčba stojí miliony," říká.

"Pokud se jedná o dítě postižené, je limit 500 tisíc zcela nedostačující," potvrzuje Marie Jelínková z Multikulturního centra Praha, která o problémech migrantů píše na server www.migraceonline.cz.

VZP a.s. slibuje, že limit do konce roku zvýší a chce také rozšířit možnosti připojištění. "Limit bude vyšší, připojištění dražší, ale musíme nějaký strop zachovat. Jde o komerční připojištění a naše možnosti jsou omezené. Nemůžeme zaplatit vše," říká Robert Kareš z VZP a.s.

Tratí i nemocnice

Nejasnosti v systému zdravotního pojištění cizinců znamenají desetimilionové ztráty i pro nemocnice.

"Počet dlužníků se stále zvyšuje. Za loňský rok nám cizinci za péči o novorozence dluží asi čtyři miliony korun," říká například mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. "Od rodičů se nám podařilo vymoci minimální částku," dodává.

A nejde jen o těžce postižené novorozence. Cizinci možnosti připojištění u VZP a.s. někdy nevyužijí a nemají na úhradu nákladů za základní péči peníze. Mnozí se pak bez zaplacení vrátí do své vlasti.

Představitelé organizací sdružující cizince si proto myslí, že kromě pojišťoven by se problémem měl zabývat také stát a uvažovat o legislativních změnách.

Robert Kareš z VZP a.s. však tvrdí, že změna legislativy není žádoucí a že by případy dětských pacientů-cizinců neměly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. "V některých evropských zemích se to neosvědčilo, začalo tam docházet k jisté porodní turistice," tvrdí.

My ne, to oni

Vyřešit problém slibovala minulá vláda, konkrétně ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Úřady se ale problému vyhýbají.

"Doporučujeme obrátit se na ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra," oznamuje mluvčí ministerstva zahraničí.

"Pátral jsem mezi kolegy po nějakých informacích na toto téma a zjistil, že primárně se touto problematikou zabývá ministerstvo zdravotnictví," hlásí Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Ani na ministerstvu zdravotnictví však nechtějí nést odpovědnost. "Kdo má hradit komplikace novorozenců po porodu cizinek? To je skutečný celospolečenský problém. Pod ministerstvo zdravotnictví ale nespadá. Řešení vyžaduje meziresortní a odbornou diskusi," říká Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví a radí obrátit se na ministerstvo zahraničí.