Podle ombudsmana není možné přijmout "export" sociálně vyloučených rodin z obcí a měst, v nichž dlouhodobě žijí, jako koncepční a účinné řešení. Toho lze podle něj dosáhnout spoluprací se sociálními pracovníky, nevládními organizacemi, romskými rodinami a samosprávnými orgány radnic.

Vsetín pod vedením Čunka vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Část rodin skončila v rozpadlých domech na Jesenicku a Prostějovsku, mají je Vsetínu splácet.

Ombudsman se z vlastní iniciativy zabýval okolnostmi, za nichž byla povolena demolice pavlačového domu ve Smetanově ulici ve Vsetíně. Prověřoval také výstavbu a využívání domů v lokalitě Poschla, kam byla část Romů vystěhována. Zjišťoval, jak byly Romům vypláceny sociální dávky a jak jsou spokojeni se svým novým bydlením. Velká část z nich byla vystěhována za hranice kraje.

Motejlův verdikt není prvním odsouzením vsetínského přístupu k Romům. Pochybení radnice při stěhování Romů potvrdili také senátoři. Senátní výbor pro lidská práva po prošetření případu uvedl, že v případě vystěhování Romů ze Vsetína do obcí na Jesenicku byla porušena lidská práva.

Romská sdružení podala na šéfa lidovců trestní oznámení. S jeho postupem nesouhlasí ani většina organizací zabývajících se ochranou lidských práv a mnozí politici.

Závěrečná zpráva ombudsmana ke vsetínské kauze bude zveřejněna na internetových stránkách www.ochrance.cz.