"Nejde nám o to, aby o reformě mluvila jen úzká skupina odborníků a politiků," uvedlje dneskoordinátor komise Ondřej Mátl. Řekl, že pro jeho skupinu budou důležitézejménahlasy z krajů a měst, které spravují svá zdravotnická zařízení, názory pacientských, lékařských i pojišťovenských organizací.

Účastníci debaty se musí dohodnout, jak čelit hlavní výzvě, která stojí před českým zdravotnictvím: populace stárne a na její léčbu nebude už za deset let dost peněz.

Nejsme jako Bezděk

Mátlův plán napodobuje postup tzv. Bezděkovy komise, která v letech 2004-2005 vedla diskusi o penzijní reformě. Vedle analytické skupiny, která připravovala podkladové materiály, vznikly ještě odborný a rozhodovací tým, do kterých mají parlamentní strany nominovat své experty a politiky.

Přesto má podle Mátla zdravotnická komise jiné zadání.

"Bezděkovu komisi založil premiér Vladimír Špidla. Byl to naprosto skvělý úředník a uvědomil si, že reforma penzí se může pojmout čistě úřednicky. Fakta o počtu starých lidí i výši penzí byla zcela jasná a bylo možné namodelovat každé řešení, se kterým politické strany přišly," vysvětlil koordinátor.

Výstupem proto mohla být analytická zpráva, ze které mohou politici vycházet dodnes.

"Ve zdravotnictví je však úplně jiné prostředí," tvrdí Mátl. Všechny změny pozorně sledují zájmové skupiny a řada z nich je dost vlivných na to, aby jakékoli změny zablokovala. "Proto výsledkem naší práce nemá být v první řadě analytická zpráva. Musíme najít společný zájem všech, kteří se na zdravotnictví podílejí," dodává expert.

S Julínkem to nesouvisí

Mátl rovněž odmítá kritiku, že se jeho snaha kříží s reformními záměry ministra Tomáše Julínka. Ten některé reformní kroky prosadil už do Topolánkova batohu, o kterém bude sněmovna hlasovat koncem srpna.

Julínek by například chtěl podřídit největší zdravotní pojišťovnu VZP vládě. Tím by získal prostor k dalšímu postupu, na jehož konci má být privatizace pojišťoven.

"To s námi nesouvisí. Současné reformní snahy nemusí skončit ničím, přesto je potřeba diskutovat. Pokud dá někdo privatizaci pojišťoven na náš kulatý stůl, budeme o tom mluvit," vysvětluje Mátl.

Mládež se vrací z ciziny

Analytická skupina má šest členů, s jednou výjimkou ve věku pod třicet let. Koordinátor Mátl je přesto zkušeným úředníkem, který například už řídil odbory na ministerstvu práce a ministerstvu vnitra.

Věkovému průměru se vymyká Stanislav Vachek (55 let), který byl v devadesátých letech ředitelem fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích a dnes přednáší na Masarykově a Karlově univerzitě.

Ostatní členové zpravidla studovali v zahraničí a mají zkušenosti z práce pro univerzity, případně soukromé pojišťovny.