Naopak stát, který aktivity fotbalového svazu ročně dotuje desítkami miliónů korun, zatím kvůli pochybnostem o hospodaření ČMFS přísun peněz zastavit nehodlá.

"Záležitosti, jakou je prodej jejich sídla a výběrové řízení, nemůžeme nijak ovlivnit," sdělila deníku Aktuálně.cz ministryně školství Dana Kuchtová.

Vyhrál až ten pátý

Fotbalový svaz prodal lukrativní budovu v centru Prahy firmě, která v konkurenci šesti dalších společností nabídla až pátou nejvyšší cenu. Dům za 120 miliónů korun získala neznámá firma Agropodnik Olešná, za níž ve skutečnosti stojí italští podnikatelé v realitách. Čtyři další uchazeči - například Unimex Group či zlínská kampelička Moravský peněžní ústav - nabídli podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, vyšší cenu.

Fotbaloví funkcionáři ale jejich nabídky odmítli s argumentem, že dostatečně nedoložili, že mají skutečně dost peněz, aby dům v památkové zóně v Kozí ulici koupili. Mezi odmítnutými byla například i firma jednoho z nejbohatších Čechů Jiřího Šimáněho, který se pravidelně zařazuje na předních místech tuzemských miliardářů.

"Zvažujeme právní kroky. Nyní to spolu s právníky řešíme," uvedl šéf správní rady družstevní záložny Moravský peněžní ústav Radek Lapčík.

Firma chystá trestní oznámení

Zástupci další společnosti, která měla o dům v Kozí ulici zájem a neuspěla, dokonce připravili trestní oznámení. Podle zjištění Aktuálně.cz jsou přesvědčeni, že výběrové řízení bylo jen na oko a fotbaloví bossové byli předem rozhodnuti, komu dům prodají. Případem se tak bude zabývat policie.

Vedení ČMFS ale veškerou kritiku odmítá a trvá na tom, že výběrové řízení bylo transparentní. Svaz původně získal dům darem od města.

Ačkoli fotbaloví funkcionáři opakovaně zdůrazňují, že jde o soukromý byznys, ve skutečnosti na něj finančně přispívá i stát. Jen pro letošek je to od ministerstva školství 58 miliónů korun. Ani nejasnosti v hospodaření ale svaz o další peníze nepřipraví.

"Nemůžeme svaz úplně odříznout od dotací, protože část je určena například na centra mládeže. Do investic to je pro letošek osm miliónů a ty si samozřejmě ohlídáme, musí to být účetně zkontrolované a oni musí přesně doložit, jak byla dotace využita. Takže my můžeme ovlivnit přísnější kontrolu nad využíváním dotací, ale nikoli to, jak prodávají svůj dům. To je jejich věc," uvedla ministryně školství Dana Kuchtová.