Z výkonného výboru už zaznívá veřejná kritika: Byli jsme obelháni, Košťál nám tvrdil, že se budova prodá za nejvyšší nabídnutou cenu.

Deník Aktuálně.cz ale týden zveřejnil, že ČMFS, jehož aktivity ročně dotuje stát desítkami miliónů korun, prodal lukrativní budovu v centru Prahy pod cenou.

Favoritem svazových funkcionářů se stala neznámá firma Agropodnik Olešná, která v konkurenci šesti dalších společností nabídla až pátou nejvyšší cenu (120 miliónů). Čtyři další uchazeči - například Unimex Group spadající pod tuzemského miliardáře Jiřího Šimáněho či zlínská kampelička Moravský peněžní ústav - nabídli podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, vyšší cenu.

"Jasně nám bylo řečeno, že jediným kriteriem při prodeji budovy, o němž jsme měli pochyby, bude cena. Takto to řekl na výkonném výboru Košťál. Když se teď dozvídáme, že vybrali až pátou nejvyšší nabídku, je to pro mě zcela nepochopitelné," prohlásil Dalibor Kučera, člen výkonného výboru ČMFS.

Kučera hodlá případ otevřít na nejbližším zasedání výboru, které bude v srpnu: "Budu žádat vysvětlení, proč bylo to kriterium porušeno."

Historický dům? Prodáme za 40 miliónů

Současně vyplouvají na povrch další skutečnosti, jak prodej domu, jež svaz získal v minulosti darem, vůbec probíhal. Vedení svazu nejprve loni na výkonném výboru zpochybňovalo, že se prodej vůbec chystá. Pak přišel Vlastimil Košťál s návrhem, že se budová prodá za pouhých 42 miliónů.

"Vyžádal jsem si byznys plán, chtěl jsem mít tu cenu vyargumentovanou. Věnuji se realitám a bylo mi jasné, že 40 miliónů za takový dům je směšná cena. Čelil jsem pak obrovskému tlaku, ale nakonec se rozhodlo, že ta cena musí přesáhnout sto miliónů korun," popisuje Kučera.

Podle informací Aktuálně.cz ke zvýšení ceny přispěla i nabídka právníka Julia Kramariče (mimochodem obhájce příbramského bosse Jaroslava Starky), který měl kupce, jež byl schopen okamžitě složit devadesát miliónů.

Prodej může zastavit jen policie

Nespokojených hlasů ve vedení svazu je sice víc, nahlas to ale funkcionáři vesměs - stejně jako v předchozích konktroverzních kauzách - neřeknou. Kučera má co se týče pochybného prodeje svazového sídla podporu ještě v místopředsedovi za Moravu Jiřím Kubíčkovi, který je s Košťálem a spol. na kordy dlouhodobě.

Sám Vlastimil Košťál mobilní telefon nezvedal, jeho stanovisko k případu tak není známé. Jeho kolega Vacek už ale dříve pro Aktuálně.cz označil prodej sídla za transparentní.

K žádné akci se nechystá ani ministerstvo školství, které jen letos přispělo na svazové aktivity 58 milióny korun.

Jediný, kdo tedy může prodej domu zvrátit, je policie. Neuspěšné firmy totiž připravily trestní oznámení, protože mají za to, že o vítězi výběrového řízení bylo předem rozhodnuto.