Uvedla to Česká televize, která připravila reportáž o Dalíkově firmě New Deal Communications.

Podle ČT zřídil Dalíkovu firmu Martin Novotný, který se později zodpovídal u soudu kvůli zneužívání informací v obchodním styku. Soudili jej spolu s manažery skupiny Motoinvest kvůli krachu Kreditní banky Plzeň, po níž zůstaly dluhy ve výši 12 miliard korun. Novotný byl ovšem osvobozen.

Dalík to odmítá s tím, že firmu vybudoval sám a dříve, než začal pracovat pro současného premiéra. Česká televize ovšem získala dokumenty, podle kterýchspolečnost vznikala současně s Dalíkovou kariérou u Topolánka a u jejího vzniku nebyl Dalík, ale lidé, kteří ho k Topolánkovi přivedli.

Původní název společnosti vznikající v areálu tlakové plynárny Ústí nad Labem zněl ELU PLUS. ELU znamená Elektrárna Úžín, projekt, kvůli němuž se tam sešli budoucí partneři Dalíka, lidé z firem Tlaková plynárna a Noen, kteří mu založili firmu a zprostředkovali práci u dnešního premiéra, a zbrojař Richard Háva z firmy Omnipol, uvedla ČT.

Dalším člověkem, který se podepsal pod Dalíkovu kariéru, byl podle televize obchodní ředitel strojírenské firmy Unex Uničov a Topolánkův přítel Jaroslav Veverka. "Pan Veverka měl velké plány, velké ambice, líbila se mu moje firma, chtěl se mnou spolupracovat a říkal: Vstoupíme do New Dealu, ale musí to být akciovka. Přivedl Novotného a ten přinesl akciovku. Já jsem to nezkoumal," řekl Dalík ČT.

Firma pro Dalíka je podle ČT zatím jediné konkrétní, co vzešlo ze spolupráce v areálu ústecké plynárny. Elektrárna nestojí dodnes, projekt se přesto podařilo prodat - Háva se na tom loni dohodl s polostátní energetickou skupinou ČEZ a podle časopisu Týden vydělal 50 milionů korun.

Skupina ČEZ se objevila i v pozadí obchodu, který Dalíkova firma nedávno uzavřela se společností Prodeco, kterou ČEZ z části vlastní a kde pracuje bývalá manželka Novotného Kamila Pelikánová, uvedla ČT.

Pelikánová vedla kancelář někdejšího ústeckého primátora a nyní ministra zemědělství Petra Gandaloviče.

Dalík ČT řekl, že spoluvlastníkem firmy New Deal Communications není žádná právnická osoba - jsou to pouze fyzické osoby, jejichž jména ale odmítl zveřejnit. ČT uvedla, že ve firmě působilo nebo působí několik lidí pracovně či osobně blízkých Topolánkovi včetně jeho manželky Pavly a ředitele tiskového odboru vlády Martina Schmarcze.