"Návstěvníci letošního ročníku trutnovského festivalu jako vůbec první lidé v České republice mají možnost vyzkoušet tuto ekologickou technologii na vlastní kůži a posoudit její účinnost i v klimaticky ne právě optimálních podmínkách," řekla Lucie Jakešová, koordinátorka dobrovolnického týmu české pobočky Greenpeace.

Organizace solárními sprchami propaguje alternativní zdroje energie. Osvěžovací vůz se zatím představil na letních festivalech v Maďarsku a na Slovensku a měl velký úspěch.

Paprsky zahřejí vodu až na 80 stupňů

Obě tyto země mají největší podíl na výrobě solárních sprch. Slovensko dodalo deset slunečních kolektorů, Maďarsko ostatní zařízení.

Voda zahřátá na 70 až 80 stupňů Celsia je skladována v 800litrovém zásobníku. S pomocí moderního elektronického systému se horká voda mísí se studenou tak, aby se výsledná teplota pohybovala v rozmezí 25 až 30 stupňů a mohla být rozvedena do tří kabin.

Také světlo v kabinkách je ekologicky čisté. Je totiž napájeno z fotovoltaických článků, které mění sluneční energii na elektrickou. "Sprcha je energeticky naprosto soběstačná," dodala Jakešová.

Voda je teplá, i když je pod mrakem

Greenpeace slibují, že se lidé budou moci osprchovat v teplé vodě, i když bude pod mrakem. "Pokud slunce nesvítí, jako je tomu právě v těchto dnech, nejde o žádnou fatální překážku," tvrdí Lucie Jakešová.

Sluneční kolektory využívají pro ohřev hlavně tepelné záření, takže fungují, i když je pod mrakem. Stejné je to i s fotovoltaickými články. Díky odrazu slunečního záření od mraků směrem k zemi se v oblačných dnech může někdy vyrobit dokonce více energie než při jasném počasí.

Greenpeace připomněli, že slunce poskytuje 10 000krát více energie, než kolik lidstvo dokáže využít.