Organizátoři pardubické akce spolu s ekologickým Hnutí Duha zavádějí revoluční novinku, od níž si slibují, že jednoduše pomůže výrazně snížit horu odpadků. Každoročně po návštěvnících zůstanou desítky tun především plastových odpadků.

"Je to smutný pohled ráno na festivalu, když se lidí brodí haldami," konstatoval Aleš Bleha, organizátor Sommer Of Love. Teď ale každý zákazník dostane k nápojovému obalu zálohový kupon. Až drink dopije a vrátí s kuponem i kelímek, dostane peníze nazpátek.

Lidé jsou líní udělat sto kroků

Bleha připomněl, že mnoha lidem je zatěžko dojít sto metrů k odpadkovému koši. "A hodí prázdnou lahev na zem," řekl Bleha, podle něhož ani mnozí nevědí, že existuje třídění odpadů.

"Může-li někdo ovlivnit myšlení lidí, pak jsme to především my, pořadatelé festivalů a jiných akcí," dodal Bleha. Ivo Kropáček z Hnutí Duha připomněl, že Česká republika recykluje poize 16 procent komunálního odpadu. Zatímco Německo a Rakousko už dosahují padesátiprocentní úspěšnosti.

"Přesně takovéhle opatření jako na festivalu Summer Of Love zajistí vysokou recyklaci a sníží množství odpadu," poznamenal Kropáček. "Kdyby podobné klauzule byly i v legislativě, zbavíme se velkého množství odpadních lahví a dalších obalů."

Bursík plánuje, že zavede zálohy

Ministr životního prostředí Martin Bursík plánuje, že zavede zálohy na PET lahve i nápojové plechovky. "Příkopy, příroda i ulice bez odházených lahví, konec s jejich spalováním s kamnech, razantní zvýšení recyklace, úspora surovin a podpora k prostředí šetrnějších obalů - to jsou důvody, proč připravujeme novelu obalového zákona," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Proti rozšíření zálohového systému se ovšem ostře postavilo České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí a další profesní svazy včetně Svazu výrobců nealkoholických nápojů či Potravinářské komory. Tvrdí, že záloha povede pouze ke zdražení nápojů a životnímu prostředí stejně nepomůže.