Navzdory tomu, že policie neměla v té době důkazy o jeho vině, sociální odbor města požádal soud, aby dítě rodičům odebral.

"Požádal o předběžné opatření, neboť nezletilý byl vyslýchán k nejasnému úmrtí. Je veden jako hlavní podezřelý," uvádí se v rozhodnutí soudu. "Návrat do rodiny, s ohledem na podezření, není možný."

Chlapec tak na základě provizorního rozhodnutí žije už čtvrtý měsíc oddělen od rodiny. Nyní v ústavu vzdáleném 200 kilometrů od domova.

Zátěží pro všechny

"Soud to udělal šalamounsky," říká Jan Stárka, ředitel diagnostického ústavu v Dobřichovicích, kam byl hoch na počátku dubna převezen. "Neměl dostatečné podklady od policie, tak napsal, že návrat domů není vhodný a poslal ho k nám."

 

Případ ukázal, že stát na takovéto situace není připraven. V diagnostickém ústavu si s chlapcem, kterému nikdo neprokázal spáchání zločinu a byl tak de facto poslán do "vazby", nevěděli rady.

"Policie neřekla, že by spáchal zločin," říká Stárka. "Zvolili jsme proto běžný postup audělali řadu vyšetření. Ta ukázala, že mentálně je na úrovni 3letého a rozhodně nepatří do školského zařízení, kterým my jsme."

Podle psychologů bylhoch v adaptačním šoku a pobyt v zařízení vnímal jen jako návštěvu. Z poznámek vychovatelů lze vyčíst, že se často dožadoval návratu domů. Matka za ním chtěla přijet, neměla však peníze, vyplývá z dalších záznamů.

Diganotsický ústav se proti svěření chlapce do péče odvolal. Soud proto svěřil dítě ústavu sociální péče v Liběšicích na Litoměřicku. Tam však chlapce odmítli. Soud ho tedy vrátildo Dobřichovic.

"Obrátil jsem se na ministerstvo školství, co mám dělat. Byl by tu zátěží pro všechny," říká ředitel Stárka. "Nechtěl jsem ale, aby ho dali do Boletic, kde jsou dětští vrazi, když není jasné, že to udělal."

Ministerstvo Stárkovi doporučilo, ať chlapce pošle do ústavuna okraji republiky, který vede bývalý zaměstnanec resortu. "Používají tam alternativní metody, připravili jsme mu individuální plán rozvoje," říká Stárka. "Je to sice daleko, ale je to kvalitní zařízení. Pokud se chlapec zlepší, má možnost se vrátit někam blíž."

Po tomto případu Stárka vyzval vedení Středočeského kraje, abystanovilo metodiku,jak postupovat v takovéto situaci. Radní mají také zvážit vznik speciálního zařízení. Doposud však tento návrh neprojednali.

Nebyl to úmysl

"Případ jsme ještě neuzavřeli, ani neodložili," uvedl v pátek pro on-line deník Aktuálně.cz policejní vyšetřovatel Jiří Slovák. "Důkazy jsou podle nás dostačující, nedá se však mluvit o úmyslu. Je to zamotaný případ. Ještě čekáme na jeden posudek, pak to uzavřeme."

Podle Slováka by teprve poté měl soud uložit chlapci opatřenívyplývající ze závěruvyšetřování.

"Že to udělali ještě předtím, než jsme to uzavřeli,je asi kvůli sociálním poměrům, ve kterých žil," říká Slovák. "Anebo proto, že s jeho podezřením by bylo obtížné v rodině dál žít."

Soudkyně, která rozhodnutí vydala, se nechce k případu vyjadřovat. "V této fázi s vámi nemohu mluvit," říká Hana Vančurová. "Rozhodla jsem, jak jsem rozhodla."

Tiskový mluvčí soudu Milan Závorka uvádí, že "chlapec je v ústavu nejen proto, že je podezřelý, ale i rodinné prostředí nebylo ideální," říká. "Údajně byl chlapec v širší rodině týrán."

To však v rozhodnutí soudu uvedeno není.

Získat vyjádření sociální pracovnice, která dávala návrh na odebrání chlapce, nebylo možné. Je na dovolené.Ze stejného důvodutaké nebylo možné dozvědět se, zda s postupem souhlasí i chlapcova kurátorka.

Verdikt zaměsíc

Na rozdíl od dospělých podezřelých nemají nezletilí právo na soudní řízení, ani na obhájce. Jejich "vinu" tak v podstatě určuje policejní vyšetřovatel pod dohledem státního zástupce.

Tentopřípad se police chystáuzavřít do měsíce.

Soud poté rozhodne o nařízení ochranné výchovy a dítě definitivně umístí do výchovného ústavu.