Vyplývá to z nejnovější prognózy, kterou vydala německá Nadace pro světové obyvatelstvo se sídlem v Hannoveru.

Radikální zlom Česko nicméně čeká až po roce 2025, kdy by v republice mělo žít 10,2 miliony obyvatel, tedy jen o něco méně než nyní.

Zatímco většina zemí Evropy se bude v 21. století potýkat s mírným úbytkem obyvatel (výjimkou je Španělsko, Itálie a zejména Švédsko), světová populace bude v absolutních číslech růst. V roce 2050 tak bude planetu obývat 9,3 miliard lidí, což je o 2,7 miliard více než dnes.

Nejsilnější nárůst obyvatelstva přitom němečtí vědci očekávají v Africe. Ta by v polovině 21. století měla mít rovné dvě miliardy obyvatel. "Silný nárůst obyvatelstva většinu afrických zemí velmi zatěžuje," řekla spoluautorka studie Renate Bährová.

V subsaharské Africe je již dnes každé čtvrté dítě pod pět let podvýživené. V některých zemích, jako je Libérie nebo Uganda, přitom připadá v průměru na jednu ženu ažsedm dětí. "Rozvojová pomoc by se měla orientovat na pomoc rodinám a redukci porodnosti," doporučuje Bährová.

Důsledky: chudoba,hlad a zhoršení klimatu

Poněkud překvapivě dopadla prognóza pro Čínu. Tam totiž bude v roce 2050 žít jen o devět procent lidí více.

Přelidnění planety přitom kromě zvýšení chudoby a hladu v Africe přinese také zhoršení životního prostředí a emisí oxidu uhličitého. I kdyby se průmyslovým zemím do poloviny století podařilo snížit splodiny o 40 procent, nárůst obyvatelstva emise opět zvýší na původní hladinu.