Spory o pozemky může soud řešit roky

Jednání může trvat roky: sportovní svátky to může ohrozit. Navíc, Praze hrozí, že bude muset kvůli tahanicím o pozemky zaplatit miliardy. Žalobu ve výši tři a půl miliardy podala na město Praha společnost ABF. Pražští radní s ní kdysi uzavřeli smlouvu o společném podniku s názvem PVA (Pražský veletržní areál). Princip? Město dodá pozemky a ABF postaví výstaviště. Právě to mělo v budoucnu sloužit jako olympijské zázemí.

Město smlouvu před třemi lety jednostranně vypovědělo a pozemky, které vykupuje průběžně od soukromníků, přestalo do PVA vkládat. Přesně to se ABF nelíbí. Tvrdí, že by nově vykoupené pozemky neměly zůstávat městu, ale měly by se na základě smlouvy vkládat do společného podniku, aby na nich ABF mohlo začít stavět výstaviště.

U soudu tedy chce ABF dokázat, že vypovězení smluvních závazků mezi ABF a městem stále platí.

O žalobě nic nevíme, smlouva už neplatí

Město Praha zatím o žalobě nic neví, tvrdí radní Richter, který má právě tento spor "v kompetenci".

"Zúčastněné strany, zmocnily k dalšímu jednání pověřené advokátní kanceláře. Dle mých informací do dnešního dne taková žaloba nebyla Praze doručena a tudíž se k ní nemůžu vyjádřit," řekl Aktuálně.cz Richter.

Ten už dříve Aktuálně.cz potvrdil, že pro pražské radní je věc už uzavřena. "Nechali jsme si zpracovat tři právní rozbory. Podle sdělení právníků s největší pravděpodobností skutečně neexistuje právní vztah mezi městem a firmou ABF," tvrdí Richter.

Ani samotná společnost ABF zatím nechce podrobnosti žaloby upřesnit. Její ředitelka Miloslava Veselá jen v emailu potvrdila, že žalobu ABF podalo a sdělila Aktálně.cz její výši.

"Žaloba na cca 3,5 miliardy je již podána. Jako ochrana společnosti PVA," píše v emailu Veselá.

Dohodu nevylučuji, jinak ať nás rozsoudí arbitr

Do tahanic o pozemky vstoupil před dvěma lety vlivný realitní magnát a ředitel společnosti SPGroup Pavel Sehnal. Rozhodl se výstavní areál financovat. Spory města a ABF, jejímž je většinovým vlastníkem, se mu nelíbí.

"Obě strany vědí, že možný verdikt soudu může být velmi daleko, pět, sedm, deset let. Proto se domnívám, že ty dvě strany budou směřovat k tomu, aby se ta věc rozhodla nějakou dohodou. Dokonce bych si troufal říct, že čím kratší bude čas do konce mandátu současných pánů radních, tak pak bude větší vůle nalézt nějaké řešení, aby nenechali případným nástupcům věci ve stavu rozpracovanosti," řekl Aktuálně.cz Sehnal.

Na druhou stranu připouští, že vstup "arbitra" do celé věci nebude na škodu. Obě strany mají zpracovány "své" posudky, jestli byla výpověď smluv platná nebo ne. ABF tvrdí, že výpověď neplatí, město má prý důkazy o opaku.