Jde o jednu z nejvyšších pokut, která kdy v Česku v oblasti veřejných zakázke padla.

Pokutu potvrdil šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina a město ji už zaplatilo. Nyní však Krajský soud v Brněpodle oznámení na úřední descerozhodnutí předsedy úřaduzrušil.

Soud nařídil antimonopolnímu úřadu celý případ znovu projednat, úřad musí také zaplatit přes devět tisíc korun na nákladech řízení.

Vážné chyby při zakázce

Radnice v Prostějově k zakázce za více než 200 milionůnevypsala výběrové řízení a zadala ji přímo dvěma firmám. Antimonopolní úřad to označil za závažné porušení zákona.

Zakázku dostaly firmy Mi Pro Stav a Micos. Společnost Mi Pro Stav přitom založily společně prostějovská radnice a právě Micos. Městu patří 51 procent, v budoucnu by měl být jeho podíl vyšší. S oběma firmami podepsalo vedení Prostějova smlouvu o veřejno-privátním partnerství.

Mi Pro Stav následně uzavřel, opět bez výběrového řízení, smlouvu na samotnou výstavbu centra s firmami Navrátil a Pozemstav.

"Jedná se o velice závažné porušení zákona. Pokud by město vypsalo tendr, nelze vyloučit, že by dostalo jiné a výhodnější nabídky," uvedl Pecina.

Akvapark už slouží

O verdiktu brněnského soudu zatím nemají obě strany sporu žádné informace.

"K případu nemáme bližší informace, rozsudek jsme dosud neobdrželi," uvedl Filip Vrána z antimonopolního úřadu.

Nové městské oddechové a sportovní centrum se třemi bazény, téměř 100 metrů dlouhým tobogánem, trojskluzavkou a řadou dalších atrakcí zahájilo v Prostějově provoz loni v srpnu.