Nyní se rozplynuly i naděje, které otec týraných chlapců Radek Coufal vkládal do odvolacího řízení. Krajský soud v Brně zamítl odvolání proti zákazu návštěv v zařízení Klokánek, kde děti žijí od chvíle, co byla jejich matka letos na jaře zatčena.

Příští týden bude o osudu chlapců jednat opatrovnický soud. Ten rozhodne, komu svěří děti do péče - zda zůstanou v Klokánku, či půjdou k otci.

Ten však v současné době stále nesmí dětem ani nosit dárky.

Není žádný důkaz

Návštěvy otce i příbuzných nejprve zakázalo vedení Klokánku. Teprve na konci června pak rozhodl o zákazu návštěv městský soud v Brně. Kromě otce se s dětmi nesmí vídat ani jejich teta Gabriela ani prarodiče.

Advokát však s odůvodněním soudu nesouhlasí. "Otec neporušil žádná pravidla kontaktu. Stejně tak nesouhlasím s tvrzením, že by kontakt s otcem měl na děti negativní vliv," říká advokát Stanislav Keršner. "Děti se na otce vždy radostně vrhaly. Jako důkaz také budeme předkládat dopisy, které chlapci otci píší. Uvádí tam, že se na něj těší a že by rádi jeli domů."

Podle advokáta ani z posledních výslechů obou chlapců, nevyplynula žádná negativní informace proti otci.

"Děti jsou od rodiny odtrženy už pět měsíců a za tu dobu nikdo nepředložil jediný důkaz o tom, že by otec byl podezřelý, že by svým dětem ubližoval, nebo že by se na tom podílel," říká Keršner. "Zájem dítěte na kontakt s rodinou přitom převyšuje zájem policie na vyšetření."

Nové možnosti

 

Odvolací soud však byl jiného názoru. "Odkázal se na rozhodnutí předchozího soudu, s tím, že se s ním ztotožňuje," říká advokát Keršner. "V tuto chvíli ale nebudeme dávat žádné další návrhy. Počkáme na opatrovnický soud."

Jeho první jednání je stanoveno na příští týden. "Soud bude muset zjišťovat podmínky pro svěření dětí do péče," říká Keršner. "Budou probíhat výslechy svědků, otce, a další. Doufáme, že v tomto řízení budeme mít větší možnosti, než jsme měli dosud."

Soudkyně by také měla poprvé spatřit otce na vlastní oči. Dosud o zamítnutí svěření dětí do péče, či o zákazu návštěv rozhodoval soud bez jeho přítomnosti, pouze v rámci předběžného opatření.

Regulérní soudní řízení nyní staví otce do lepší pozice. Nejen, že bude vyslechnut, ale bude moci dokazovat, zda je schopen se o děti starat. "Můžeme navrhovat, předkládat důkazy, nebo je vyžadovat," říká Keršner. "Na rozdíl od předchozích řízení se tím soud bude muset zabývat."

Chyba Klokánku

 

Otec dětí si také stěžoval na postup sociálních pracovníků u veřejného ochránce práv. "Stížnost jsme už uzavřeli," říká tisková mluvčí úřadu Iva Hrazdílková. "Její závěry a případná doporučení k nápravě jsme již zaslali těm, na které si pan Coufal stěžoval. Ještě mají tři týdny na to, aby se k tomu vyjádřili."

Teprve poté s výsledky své kontroly seznámí i Radka Coufala.

Stížnost otce také řešilo ministerstvo práce a sociálních věcí. To už v červenci konstatovalo, že vedení Klokánku pochybilo, když otci ještě před rozhodnutím soudu neumožnilo navštěvovat své děti.

Vše o kauze Kuřim se dočtete v našem Speciálu