Lidový dům se rozhodl do boje o hejtmanské posty poslat své nejvýraznější osobnosti. O nové strategii ČSSD informovaly dnešní Hospodářské noviny.

Včera pronikla do médií zpráva o tom, že strana hodlá do souboje se současným středočeským hejtmanem Petrem Bendlem vyslat stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha. A ukázalo se ale, že nešlo o žádný náhodný tah.

Sociální demokraté z krajů oslovili i další známá jména, která by se měla utkat se silnými komunálními politiky z ODS. Ve hře je například předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek nebo bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Paroubek hejtmanem? Možná ano

Otevřeně se spekuluje i o kandidatuře samotného Jiřího Paroubka. "Teď se k tomu nechci vyjadřovat," sdělil šéf strany HN.

Paroubkovi straničtí podřízení, o nichž se v souvislosti s krajskými kandidátkami hovoří, byli daleko otevřenější. "K regionální politice mám blízko a účast v krajských volbách by pro mě byla výzva," přiznal Radko Martínek, který by se měl stát lídrem v Pardubickém kraji.

Zájem o kandidaturu potvrdil i šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek, který možná stane v čele jihomoravské kandidátky. "Pokud mě osloví, nebudu váhat."

Novou volební strategií se ČSSD pokusí alespoň částečně zkorigovat dominanci občanských demokratů na velmi vlivných krajských úřadech. ODS v současnosti ovládá dvanáct ze třinácti hejtmanských křesel, socialisté mají pouze jednoho vicehejtmana.