Zakázalo otci chlapců Radku Coufalovi návštěvy jeho dětí, aniž o tom rozhodl soud. Ten znemožnil otci vídat syny teprve později a dodnes jeho rozhodnutí přes četná odvolání rodiny trvá.

Ministerstvo uvedlo, žepostup Klokánku, který je zařízením Fondu ohrožených dětí, do něhož stát dává desítky miliónů ročně, překročil v krocích proti otci meze sociálně právní ochrany dětí. "O omezení styku může rozhodovat pouze soud," řeklaAktuálně cz. Kristýna Kotalová, ředitelka odboru sociálně právní ochrany dětí na ministerstvu. To se zabývalo se případem poté, co si na Klokánek otec chlapců stěžoval.

Teprve to posoudíme

Nad tím, že verdiktem ministerstvapostup úřadů proti Klokánku prozatím skončil, krčí na ministerstvu rameny."My můžeme pouze uložit nařízení k nápravě. Budeme chtít, aby doložili, jaká opatření udělali, aby se toto už nikdy neopakovalo," řiká nyníKristýna Kotalová.

Postihnout Klokánek může pouze krajský úřad nebo magistrát, pod který Fond ohrožených dětí spadá. Krajský úřad se případem dosud nezabýval, stejně se ke kauze staví pražský magistrát, který fonduuděluje registrace.

"Budeme to řešit, až poté, co policie uzavře celé vyšetřování a bude jasné, jakou roli v případu týrání hrál otec," řekla Aktuálně.cz Dana Žáčková z magistrátního odboru sociální péče."Pak teprve posoudíme, co byl zájem dětí."

Dva milióny. Ale jako dar

Ministerstvo spostupem magistrátu nesouhlasí. "Případ týrání je úplně jiná věc," říká Kotalová. "Naším úkolem není posuzovat, co udělal otec, ale zda měli mandát zakázat mu návštěvy dětí. A my jsme došli k závěru, že Klokánek k tomu mandát neměl. Magistrát by podle toho měl postupovat."

Kotalová upozorňuje, že pokud magistrát prohřešek Klokánku řešit nebude, bude ministerstvo hledat jiný způsob, jakým sankci udělit.

Místo pokuty za chybu, která postihla otece týraných chlapsů z Kuřimi,magistrát toto pondělí předal vedení Fondu ohrožených dětídar v hodnotě dvamiliony korun.

Na závěrech trváme

Proti závěrům ministerského šetření se ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková před měsícem odvolala. Veřejným dopisem apelovala na ministra Petra Nečase s tím, aby závěry kontroly přehodnotil.

To ale ministerstvo odmítá. "My na svých závěrech trváme," řekla dnes Aktuálně.cz šéfka ministerského odboru ministerstva Kristýna Kotalová. Jako podklad pro své závěry ještě Nečasův resorty požádal o vyjádření nezávislé odborníky z právnických fakult.

ČTĚTE SPECIÁL O KAUZE KUŘIM!