Do boje proti korupci hodlá stát nasadit i policejní agenty. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) s tím počítá v novele trestního řádu, kterou dnes schválila vláda. Agenta dosud může policie využívat pouze v případech nejzávažnějších trestných činů na základě mezinárodní smlouvy.

Příslušný paragraf trestního řádu umožňující využití agentů má být podle návrhu rozšířen o trestný čin přijímání úplatků, podplácení a nepřímého úplatkářství. Ostatní podmínky použití agenta se nemění.

Členové kabinetu dnes zdůraznili, že rozhodně nejde o zavedení agenta-provokatéra, s nímž počítaly dřívější návrhy připravené nyní opoziční ČSSD. "Policejní agent bude oprávněn působit v korupčním prostředí, získávat poznatky a důkazy, svým jednáním ale nebude oprávněn zasahovat do práv dalších osob například tím, že by je podněcoval k páchání trestné činnosti," uvedl Langer. Pokud návrh schválí parlament, mohli by agenti bojovat proti korupci zhruba od příštího února.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) si je vědoma toho, že rozšíření pravomocí policejních agentů je citlivá věc a další průlom do oblasti lidských práv. Návrh proto podle premiéra vyvažuje na jednu stranu nutnost získat v boji proti korupci více průkazných důkazů, na druhou stranu se snaží na minimum omezit zásahy do soukromí a co nejvíce zabránit možnému zneužití.

Ministr vnitra dostal v té souvislosti od vlády úkol, aby spolu s dalšími resorty připravil zásady, které mají zajistit efektivnější nasazení operativní techniky a jejich kontroly. Langer uvítal, že v prvním pololetí letošního roku klesl počet odposlechů. I tak hodlá vláda zavést taková pravidla, aby tímto způsobem stát zasahoval do práv a svobod lidí jen ve skutečně nezbytných případech. ODS ještě v opozičních dobách ostře kritizovala nadměrné a zbytečné používání odposlechů.

Nasazení policejních agentů má podléhat přísným pravidlům - požádat o ně může žalobce vrchního státního zastupitelství, povolovat ho bude soudce vrchního soudu. Při souhlasu bude muset být jasně řečeno, proč a na jak dlouho se povolení vydává. Bude také muset být známo, na základě čeho bude možné agenta identifikovat.

Langer dodal, že v rámci boje proti úplatkářství chystá jeho úřad další novinku - příští měsíc protikorupční linku.