Jejich plat, včetně všech příplatků a náhrad se nebude zdaňovat tak, jako u každého občana. Daň se jim totiž bude vypočítávatpouze ze základního příjmu a příplatku za funkci.

Z dalších tisíců, které dostávají na bydlení či dopravu, už státu nezaplatí ani daně ani pojistky.

Přitom sami zákonodárci jsou skupinou občanů, která na reformě jednoznačně vydělá. Jejich příjmy se pohybují výrazně nad padesátitisícovou hranicí, takže nižší daně pro ně budou znamenat ročně tisíce korun navíc.

Mě by to nevadilo

Poslanec Ladislav Šustr (KDU-ČSL) bydlí u Brna a ročně projezdí přes tři sta tisíc korun z peněz daňových poplatníků. Všude jezdí autem, městskou dopravu, kterou mají politici zdarma nevyužívá.

"Najezdím 52 tisíc kilometrů ročně, svým vlastním vozem, bez řidiče. Nic jiného nečerpám. Kdyby se náhrady, které dostáváme zdanili, mě osobně by to nevadilo. Je mi to jedno," říká.

Stejně jako další mimopražští poslanci má nárok také na další tisíce na zaplacení bydlení v Praze. I ty by se vlastně měly zdaňovat jako příjem poslance, ale nezdaňují. Poslanec se ale brání. "To není můj příjem, já ty peníze vlastně ani nevidím, nemám s nimi nic společného. Všechno zařídí sněmovna a já jen bydlím," dodal.

Základní plat poslance, bez funkcí, je dnes 61 500 korun. Náhrady na bydlení se jim navíc letos od července zvýšily, na 17 tisíc korun měsíčně. Důvod? "Dlouho se s touto částkou nehýbalo, zvyšuje se DPH, daň z nemovitostí, energie i údržbářské práce," říká člen rozpočtového výboru.

Chtěl jsem daně navše

Zdanit všechny požitky zvolených politiků by elegantně pomohl jeden jediný plat zákonodárce, který nedávno opět vzpomněl předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

Poslanec Vlastimil Tlustý, který prosazoval tvrdší verzi reformy, ale říká, že kdyby to bylo na něm, poslanci by daně platili ze všeho, co dostávají.

"Byl to jeden z mých návrhů, aby se odstranilo všech asi tři sta výjimek a zdanilo se všecko. Po jednání ale nakonec skončily asi jen tři," říká Tlustý.

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř to odmítl komentovat. "Už se nebudu vyjadřovat k dalším a dalším návrhům kolegy Tlustého," řekl.

Podle něj totiž superhrubá mzda pro poslance i tak bude. "Budeme ji mít. Náhrady, ty jsou o něčem jiném, je to na konkrétní věci," míní.

Přesto by se nakonec přikláněl k dani všech požitků. "Měli bychom mít zřejmě jen jedinou částku," dodal.

Nemocný poslanec? Nově bez peněz

Reforma ale dopadne na zákonodárce tvrdě a stejně jako na občany v prvních třech dnech nemoci. Nedostanou totiž z platu ani korunu. Zatímco dnes jim běží plný plat.

Museli by být na nemocenské víc než třicet dní za rok, aby na tom byli stejně jako běžný občan a dostali na výplatu méně.

"Ano, reforma platí i pro zákonodárce," potvrdil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Nebýt reformy, od prosince by začala platila novela, která poslancům a senátorům přiznávala za první dny už jen 30 procent platu.