Průměrný důchod podle údajů ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase vyroste o 346 korun. Zvýšení zajistí dva zásahy do systému. Základní částka všech důchodů se ze současných 1570 korun zvýší na 1700 korun, zároveň letošní sazba každého důchodu vyroste o tři procenta.

Nečas tak prakticky využil možnosti zvýšit důchod pouze o zákonem předepsanou částku. Ta je součtem inflace za posledních dvanáct měsíců a třetinou zrůstu reálné mzdy ve stejném období.

Ministr předpokládá, že se penzisté nebudou mít hůře než dnes. Vyšší důchody pokryjí náklady, které přinese reforma veřejných financí, včetně vyšší DPH za potraviny a teplo, ekologické daně a poplatků u lékaře.

To by neplatilo, pokud by se splnily obavy České národní banky, která předpovídá, že spotřebitelské ceny vyrostou víc, než o čtyři procenta. "Česká národní banka dává konzervativní odhady, odhad ministerstva financí je ale o procento nižší," hájil svůj návrh Nečas.

Je to výsměch

"Je to výsměch do tváří všem seniorům," sdělil novinářům místopředseda ČSSD a Nečasův předchůdce vúřadě Zdeněk Škromach.

Připomněl, co řekl Nečas koncem června v rozhovoru pro Aktuálně.cz: "Budu usilovat o to, aby podíl důchodu vůči hrubé mzdě neklesl pod 41 procent. Považoval bych za nepříznivý jev, kdyby se rozevíraly nůžky mezi příjmy penzistů a zaměstnanců."

Podle Škromacha se zvýšením penzí o 3,95 procenta nůžky rozevřou. Ministerstvo financí totiž předpokládá, že mzdy v příštím roce mohou růst až o 7,4 procenta.

V každém případě musí důchodci zapomenout na letošní a loňský nárůst příjmů. Při inflaci pod dvě procenta se důchody zvyšovaly o šest procent.

Nezbytný krok před reformou

Relativně přísné rozhodnutí vicepremiéra Nečase překvapilo tím spíše, že se důchodový účet v letošním roce vyvíjel nečekaně příznivě.

Pokud by pokračoval dosavadní vývoj, stát nevyplatí za důchody víc, než plánovaných 288 miliard, vybere však o 12 miliard víc, než očekávaných 285 miliard. Zásluhou rychlejšího růstu mezd a nižší nezaměstnanosti se tak bilance zlepší po třech letech, kdy se průběžné zhoršovala.

"Můžeme předpovídat, že na účtu zůstane 10 miliard," potvrdil odhad i Nečas.

Jak poroste přebytek

Pokud mzdy porostou stejným tempem i vpříštím roce, zůstane na důchodovém účtu ještě víc. Ministr totiž předpokládá, že výdaje na penze nepřekročí 300 miliard. Dobré bilanci by neublížil ani téměř pětimiliardový výpadek po zavedení stropu pojistného pro zaměstnance spříjmy nad 80 tisíc korun měsíčně.

"Peníze převedeme na zvláštní účet fondu důchodových rezerv," vysvětlil důvod úspor Nečas. Rezervy, které by měly být doplněny příjmy z privatizace, pomohou uhradit náklady na penzijní reformu. "Přebytek v jednom roce zdaleka neznamená, že už není třeba reforma důchodů," upozornil ministr.

Za pravdu mu dávají vyhlídky do příštích let. V posledních dvanácti měsících přibylo pouze 20 tisíc penzistů, nejpozději vroce 2009 se však na jejich počtech má projevit stárnutí silných poválečných ročníků a nárůst může být až třikrát rychlejší.