Řekl to v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Impuls.

Úvahy o povolení malého množství alkoholu v krvi, které by odpovídalo například jednomu pivu, ministr odmítá. "V tom jsme striktní."

Stejně "tvrdohlavě" si trvá i na zvýšení maximální povolené rychlosti na některých úsecích dálnic. Podle Řebíčka by se na nich mělo jezdit 160 kilometrů v hodině. Úseky by se vytipovaly podle technických parametrů dálnice.

Kolik máte bodů? Zjistíte na internetu

Nově by už pro řidiče neměl být problém zjistit, kolik trestných bodů už nasbíral. Na internetu by si každý po zadání číselného kódu mohl stav svého bodového konta zjisit.

"Takhle tobudemenavrhovat, ale nicméně samozřejmě uvidíme,do jaké míry jsme schopni zabezpečit ochranu toho systému jako takového, protože jsou tam citlivá data, je to otázka i ochrany osobních údajů," řekl Řebíček.

Řebíček chystá i legislativní změny, které se řidičů dotknou. Ze zákona se snaží odstranit institu osoby blízké, na kterou se čeští řidiči často vymlouvají při spáchání přestupku.

Podle Řebíčka, ale není ve sněmovně k zrušení tohoto institutu stoprocentní vůle."My samozřejmě už toto jsme komunikovali několikrát a víceméně ve všech klubech v Poslanecké sněmovně zastoupených, u legislativců, prostě to naráželo na odpor, řekněme, půl na půl, kdy ano, odkrýt ne, listina lidských práv a tak dále, bude to složité," řekl Řebíček v Impulsech Václava Moravce.

Řidičáky na zkoušku

Změny se chystají i pro čerstvé držitele řidičských průkazů, ministerstvo plánuje zavedení takzvaných řidičáků na zkoušku. Pro nezkušené řidiče by platila o něco přísnější pravidla něž pro ostatní. Například by mohli jet maximálně 110 kilometrů za hodinu.

"Dvě třetiny evropských zemí to má, myslím si, že prostě s tím mají dobré zkušenosti. Dám příklad, nemůže prostě, když má 18 a má řidičák, tak nemůže mít,přívěs, nemůže jet vyšší rychlostí než 110," řekl ministr.

"Já si myslím, že by to rozhodně mohlo zmenšitnehodovost umladistvých nebo umladších řidičů, protože skutečně ti mladší řidiči jsou ti, kteří vlastně nejvíc ohrožují," dodal.