Na vsetínské policii a jihlavské státní zastupitelství ho podal Lukáš Kohout, který se před lety vydával za vedoucího kanceláře sociálně demokratického poslance Jana Kavana, jezdil za státní peníze po světě a byl za to u prvoinstačního soudu odsouzen za podvody.

Oznámení na svědkyni Marcelu Urbanovou bylo podáno kvůli tresným činům křivé výpovědi, pomluvy a poškozován cizích práv. Urbanové původně oznámením hrozil krajský státní zástupce v Brně Petr Coufal, ale jeho původní rozhodnost časem ochladla.

To je také důvod, proč se k tomuto kroku odhodlal právě Kohout."Měli tolik řečí, že to podají a pořád nic," řekl dnes Aktuálně.cz Kohout. "Tak jsem to udělal já."

Vsetín, Ústí, Jihlava

Vsetínskápolicie předalaoznámení Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem, v jehož obvodu Kohout bydlí.

"Mohupotvrdit, že trestní oznámení jsme dostali," řekla dnes Aktuálně.cz náměstkyně Krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. "Za křivou výpověď hrozí trest odnětí svobody od 3 měsíců do šesti let, nebo peněžitý trest."

Případ však v Ústí nad Labem vyšetřovat nebudou. "Nejdříve si musíme zjistit, kde všude paní Urbanová vypovídala," říká Bradáčová. "Podle místa, kde setrestnýčin křivé výpovědi mohl stát,oznámení postoupíme příslušnému státnímu zastupitelství."

Trestní oznámení na Urbanovou také dnes dostalo jihlavské státní zastupitelství. "Dostali jsme ho elektronickou poštou," potvrzuje náměstek okresního státního zástupce Milan Novák. "Zaslal ho pan Kohout, s tím, že dnes příslíbil, že do 5. září ho pošle ještě v písemné podobě."

Proč? Chtěla poškodit Čunka

Oznámení vychází z toho, že Marcela Urbanová ve svých výpovědích tvrdila, že viděla tehdejšího starostu Vsetína Jiřího Čunka, jak přijímá půlmilionový úplatek od manželky šéfa místní realitní kanceláře HB Real.

Na základě trestního oznámení, které podal její tehdejší advokát Jiří Novák začala policie kauzu šetřit. Před měsícem však okresní státní zastupitel Arif Salichov stíhání zastavil s tím, že trestný čin se nestal.

"Krajský státní zástupce dále také uvedl, že výpověď svědkyně byla smyšlená a označil ji za lhářku," uvádí v trestním oznámením Kohout. "Mám za to, že tedy svědkyně Marcela Urbanová si svoji svědeckou výpověď vymyslela a to za úmyslem poškodit 1.místopředsedu vlády ČR a senátora PČR Ing. Jiřího Čunka v očích veřejnosti."

Bývalý klient

Lukáš Kohout je bývalým klientem současné advokátky Urbanové Kláry Veselé Samkové. Ta již dříve uvedla, že její klientce by trestní oznámení mohlo paradoxně pomoci.

"Paní Urbanová by se tak dostala ze slabé pozice svědka do pozice podezřelé, která se může bránit všemi zákonnými prostředky," uvedla Veselá.

Nového postavení je advokátka připravena využít. "Okamžitě bych jako důkaz číslo jedna vyžadovala spis vedený na pana Čunka a pana Hurtu," říká. "Jakmile bych k němu měla přístup, rozporovala bych každý jeho bod."

Zároveň říká, žeo Kohoutově trestním oznámení nic neví."Nevím o tom, že bylo vůbec podáno," řekla dnes Aktuálně.cz. "Třičtvrtě roku jsem s ním nemluvila."

Stejně tak hovoří i Kohout. "Paní advokátce jsem dal před téměř rokem výpověď," říká. "Nejsem s ní v žádném kontaktu. Jediné, co nás spojuje je kniha, kterou jsme loni napsali."

Zábava: trestní oznámení

Kromě podnětu ke stíhání Urbanové, podal Kohout v červnu trestní oznámení také na Barboru Škrlovou, která se v kuřimské kauze vydávala za Aničku.

On sámčelil řadě trestních oznámení. Naposledy ze strany KDU-ČSL za to, že rozeslal výzvu jménem této strany, ve které žádá, aby Jiří Čunek rezignoval na své funkce. Policie v červenci případ odložila.

Za své podvody byl Kohout odsouzen před třemi lety. Za to, že se vydával za vedoucího kanceláře poslance Jana Kavanadostal dvaroky vězení s pěti letým podmínečným odkladem. Nyní by měl případ znovu řešit soud.