Kde se tito mladíci s elitním vzděláním a bohatými zkušenostmi ze zahraničí vzali? „Jsou to lidé, kteří mají za sebou zajímavé profesní kariéry, v nichž obstáli. S Jakubem Kulhánkem jsem spolupracoval řadu let na bezpečnostních tématech, Martina Prose znám z Mladých sociálních demokratů. Jde o osobnosti, které ČSSD nominovala na posty náměstků především kvůli jejich odborné kvalifikaci," popsal své stranické kolegy předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Zajímavé je, že jsou sociálními demokraty od raného mládí, Martin Pros od sedmnácti, Lukáš Kaucký od devatenácti let. Jinak řečeno, do ČSSD vstupovali z přesvědčení, bankéř Pros pochází z Ostravska, kde členství v této straně patří k rodinné tradici, historik Kaucký zase poukazuje na své kořeny v učitelské rodině. „Názorově mi sociální demokracie a její program byly vždy velice blízké. Jsem přesvědčen, že je to právě ČSSD, která může prosadit dobře fungující a efektivní stát, který by měl být občanům partnerem," sdělil Deníku Jakub Kulhánek.

Čelí nástupu nových hnutí

Sociální demokracie jako strana s dlouhou historií čelí nástupu nových hnutí, která programově odmítají masové členstvo. Andrej Babiš se pyšní tím, že ANO je otevřené hnutí, v němž si místa na kandidátkách lidé nemusejí vysedět na schůzích, neboť je nabízejí skutečným osobnostem a expertům. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) ale vidí vývoj optimisticky: „Pokud se mladí lidé prosadí na viditelné posty ve státní správě a jsou v nich úspěšní, začnou je na volitelná místa tlačit sami naši členové." Po ruce má i vysvětlení, proč se muži s brilantními životopisy a znalostí několika jazyků (o Martina Prose, který prošel vítězně výběrovým řízením Société Générale, stály například Londýn i Paříž) hlásí právě k ČSSD. „Pokud se rozhlížejí po světě, vědí, že největší stabilitu celku zajišťuje vyvážená a soudržná společnost. Vůbec se proto nedivím, že tito vzdělaní lidé inklinují 
k ČSSD," míní Milan Štěch. Jisté je, že Martin Pros, Lukáš Kaucký i Jakub Kulhánek výrazně ovlivňují dění v naší zemi. Náměstci Pros a Kulhánek se například specializují na vztahy s Ruskem, což se momentálně velmi hodí. „V rámci své kariéry jsem se věnoval především otázkám bezpečnosti a vztahům NATO-Rusko," potvrzuje Jakub Kulhánek. Martin Pros zase během své pařížské etapy hodně komunikoval s Rusy, když nastavoval v Rosbank pravidla běžná v EU.

Bude zajímavé sledovat, zda se tito tři členové ČSSD po platnosti novely služebního zákona soustředí na své odborné kariéry jako nepolitičtí ředitelé sekcí, nebo začnou-li stoupat po stranických stupních až na vrchol.

Nová krev v sociální demokracii