Podle ní se také zvyšují počty zcela neznámých alergií. Za pravdu jí dává zpráva Britského centra pro výzkum pylu. Ta uvádí, že počet alergiků stoupne v příštích letech dvojnásobně. Pylová sezona se prodlouží až na osm měsíců. Příčinou je globální oteplování, kvůli kterému i v mírném pásu kvetou rostliny dříve a déle.

Podle alergologa Jana Křepelky jsou potíže alergiků dány nejenom prodloužením sezony, ale celkově horším životním prostředím. „Teplo je jeden z faktorů, velký vliv má znečištění ovzduší, to je velký nápor na imunitní systém,“ myslí si lékař.

Stoupající koncentrace oxidu uhličitého podporuje kvetení, což se odráží ve větším množství vytvořeného pylu. „Zvýšený počet alergií patří mezi rizika, která se v souvislosti se změnou klimatu očekávají,“ řekl ředitel ekologického Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký. Za větší nebezpečí ve spojitosti se změnami klimatu považuje přenesení malárie do míst, kde dnes není.

„Nepředpokládám, že by tato nemoc v jednadvacátém století přešla Alpy, ale je možné, že se dostane do jižní Evropy,“ dodal Kotecký.

Někteří ochránci životního prostředí tvrdí, že klima bude mít na zdraví lidí ještě horší dopady, než jen nárůst alergií. „Obávám se opakování podobné vlny veder, která v roce 1998 v jižní Francii zabila třicet tisíc lidí,“ uvedl Jan Rovenský z ekologického hnutí Greenpeace.