"Vše prohlašované bez známosti konkrétního kandidáta prezidenta republiky se nedá brát vážně a patří do oblasti spekulací a možná i fabulací," uvedl Horník. Podle něj je třeba vyčkat, až senátoři nominaci projednají. "Vše ostatní je zbytečné mlácení prázdné slámy v mediálním prostoru," dodal Horník.

Informaci, že senátoři STAN asi pro Gerlocha hlasovat nebudou, přinesl server novinky.cz s odvoláním na předsedu hnutí Petra Gazdíka. "Naši senátoři o tom na klubu ještě nerozhodli, nicméně většina pana Gerlocha nepodpoří," uvedl Gazdík podle serveru.

Vedení lidovců nesouhlasí

Vedení lidovců v úterý svůj nesouhlas s Gerlochem zdůvodnilo tím, že není jisté, zda by garantoval kvalitu práce Ústavního soudu. Ve středu se k nim připojili zástupci TOP 09. "Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků," uvedl senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil. Gerloch uvedl, že se k návrhu "kloní kladně". Zeman dříve uvedl, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne.