Podle Kobery se americká společnost obrátila na evropské státy, které mají podobně jako ČR svého astronauta v rezervním týmu Evropské vesmírné agentury (ESA). „V současné době finanční prostředky na to, aby (Svoboda) letěl (do vesmíru) nemáme,“ řekl Kobera na akci o možných aktivitách na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kterou dnes pořádalo italské velvyslanectví v Praze. Šéf odboru poukázal na obtížnou ekonomickou situaci v ČR.

Ministerstvo dopravy o nabídce informovalo letos v červnu. Svoboda dnes nechtěl rozhodnutí komentovat. „Je to rozhodnutí na politické úrovni a já se nemůže vyjadřovat k tomu, jaké mají priority na různých ministerstvech či na vládní úrovni,“ uvedl.

Mezi dvaadvaceti tisíci uchazeči uspěl Aleš Svoboda ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury (ESA). Stal se tak jedním ze sedmnácti vyvolených, kteří mají šanci na účast ve vesmírné misi:

Pilot a záložní astronaut Aleš Svoboda
Astronaut musí být v dobré kondici. Svaly na misi slábnou, říká Aleš Svoboda

Kobera nevyloučil, že by Česká republika mohla podobnou nabídku dostat od Axiomu či jiných společností i v budoucnosti. Podle něj by se financování mělo řešit prostřednictvím spolupráce se soukromým sektorem. Na misi by tak měly přispět firmy, například ze zbrojního, leteckého průmyslu či ty, které by chtěly na ISS provést nějaké experimenty nebo výzkum.

ESA vybrala loni v listopadu českého stíhacího pilota Svobodu do svého záložního týmu astronautů, který má 11 členů. V hlavním týmu je pět astronautů. ESA vybírala ze zhruba 22 600 uchazečů, z nichž 200 se přihlásilo z České republiky.

V případě přijetí nabídky mohl být Svoboda druhým Čechem ve vesmíru. Prvním byl před 45 lety také vojenský pilot Vladimír Remek, který vytvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Československo se tak koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí, jejíž občan se podíval do vesmíru.