Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alexandr Sporýš: Vlna uprchlíků? Evropa se nepodívala za zadní vrátka

Praha /ROZHOVOR/ – Patří mezi naše nejzkušenější diplomaty se zaměřením na Blízký východ a arabský svět obecně. Působil v Jemenu, v USA, v rámci OSN pak na Západní Sahaře, v Afghánistánu, Pákistánu a poslední rok je naším velvyslancem ve Spojených arabských emirátech (SAE), kde se v poslední době objevují velké příležitosti pro české podniky a vysoké školy. V posledním říjnovém týdnu se v Abú Dhabí pod záštitou prezidenta Miloše Zemana uskuteční České dny a velvyslanec České republiky v SAE Alexandr Sporýš bude samozřejmě při tom. Na akci, kterou pořádá sdružení CZECH TOP 100 a Czech Business Council Dubai, se představí desítky českých společností a zástupci univerzit.

21.9.2015 39
SDÍLEJ:

Velvyslanec ČR v SAE Alexandr Sporýš při fotografování pro Deník.Foto: Deník/Martin Divíšek

V rozhovoru pro regionální Deníky však Alexandr Sporýš nekomentuje jen byznys, vysvětluje i to, jak Emiráty řídí svoji migrační politiku a jak by se z toho mohla Evropa poučit.

Česká republika by v nejbližších letech ráda přilákala stovky vysokoškolských studentů 
z Emirátů. Jaký je smysl takové akce?
Do Česka, respektive ještě do Československa už v od začátku 90. let z Emirátů přicházely menší skupiny studentů, ale většinou to bylo na komerční bázi, tzv. samoplátci, kdy děti zahraničních manažerů žijících v Emirátech přijížděly do ČR studovat povětšinou lékařské obory. Nebyli to ale občané Spojených arabských emirátů 
v pravém slova smyslu. Emiráty jsou zvláštní v tom, že mají cca 1,5 milionu občanů 
a dalších osm milionů tvoří cizinci, můžeme jim klidně říkat dlouhodobí emigranti, kteří tam i dlouhá léta žijí, ale nikdy nemohou získat občanství. To je vyhrazeno jen pro lidi z rodin, které žijí v Emirátech po desítky či stovky let, nebo pro lidi, kteří vykonali pro SAE něco mimořádného. Až doteď k nám na komerční bázi jezdili studenti, kteří jsou vlastně původem z jiných zemí, třeba Pákistánu, Sýrie nebo třeba Indie.

To znamená, že my teď chceme školit „skutečné" studenty 
z Emirátů?Velvyslanec ČR v SAE Alexandr Sporýš 28. srpna v Praze při fotografování pro Deník.
Ano, velmi o to usilujeme. Pro základ jakékoliv budoucí i spolupráce v obchodě či ve vědě je dobré začít právě přes budování osobních vazeb.
S Emiráty teď máme vynikající spolupráci na nejvyšší politické úrovni, letos v únoru tam byl na návštěvě i pan prezident Zeman, ale teď bychom do toho rádi vtáhli
i studenty. Jde o lidi, kteří po studiu nikam neemigrují, protože Emiráty jsou země, ze které se neodchází. Mladí lidé se proto do Emirátů vrátí a budou pokračovat v rozvíjení vztahů.

Nebude brzdou poměrně těžký český jazyk?
V první fázi jde o to, aby tu mohli studovat v angličtině. Druhým a možná už skoro prvním jazykem v Emirátech je angličtina. Děti se ji učí už od školky a je to známý následek historického vlivu Velké Británie, která v této části světa vždy bývala aktivní. Britové se k nim chovali velice vstřícně a ta silná vazba na Británii zůstala velmi úzká. Koneckonců v Emirátech dnes žije přes 200 tisíc Britů.

Aniž bych to chtěl přepočítávat na peníze, tipuji, že v případě mladých studentů SAE půjde 
o movité studenty?
Nám se letos podařilo dostat Českou republiku na seznam preferovaných zemí, kde mohou občané SAE studovat. Ten seznam je oficiálním dokumentem tamějšího ministerstva vysokého školství, a když Emirátčané hledají zahraniční studium, jdou právě na tento seznam. V tuto chvíli je na seznamu většina našich univerzit a jedním z příznivých efektů je fakt, že studium jim formou stipendia zaplatí jejich stát. Nechci to nazývat obchodem, ale je to každopádně významná spolupráce. Ten pravý obchod je v tom, že až se lidé po pěti letech vrátí do SAE, budou dál rozvíjet vztah k České republice. Tak se to děje i s jinými zeměmi, kde občané Emirátů dříve studovali.

O které obory mají nejčastěji zájem?
Mezi obory, které oni potřebují, patří například medicína. Aktuálně potřebují asi dva tisíce lékařů a pokud možno Emirátčanů. Oni mají medicínu velmi kvalitní, ale personálně si musejí vypomáhat zahraničními týmy zdravotníků. Hodí se jim i absolventi technických oborů, protože Emiráty se teď hodně orientují na nové technologie. Velmi zajímavý je pro ně třeba obor jaderné fyziky a vůbec všechny obory, které se točí kolem jaderných elektráren, protože emiráty budují s pomocí Jihokorejců svoji první jadernou elektrárnu. Po Íránu to bude teprve druhá elektrárna v regionu. Jihokorejské firmy jim elektrárnu staví a zaškolují i personál, ale přes korejštinu je to přece jen složitější komunikace. Pokud by naše vysoké školy otevřely více studijních programů 
v angličtině, tak je tu veliký prostor pro studenty ze SAE, Česko má zrovna v oborech jaderného inženýrství obrovskou tradici.

České dny v SAE

Kromě studentů je ČR aktivní 
i v byznysu. Na konci října budou přímo v SAE České dny, kam vyrazí delegace našich firem a zástupců univerzit. S jakými výrobky či službami nyní obchodujeme?
Spojené arabské emiráty jsou na jednu stranu vlastně velmi malý trh s 1,5 milionem vlastních občanů a osmi miliony cizinců, je to ale trh velmi bohatý. Česká republika tam aktivně působí skoro třicet let a ambasádu jsme otevřeli v roce 1989. Momentálně jsme zdolali hranici 850 milionů dolarů vývozu z ČR do SAE (skoro 23 miliard korun – pozn. red.) za rok, což je po USA, Číně a Rusku čtvrtá či pátá největší relace mimo Evropu. Je to naše největší exportní odbytiště na Blízkém východě a tradičně tam vyvážíme spíše zboží s vyšší přidanou hodnotou, jde třeba o sklo či velmi populární křišťál, stejně tak naše škodovky, dále zboží jako speciální textilie nebo stroje pro obrábění a lékařské přístroje. Pobočku přímo v SAE má 
v tuto chvíli už přes 30 českých firem, které se sdružily do takzvaného Czech Bussines Council, a společně tam vytváříme prostor pro další české podniky, aby tam mohly vyvážet. Když se podívám na import k nám, tak od SAE nekupujeme skoro nic, ale existuje tu šance pro vyšší aktivitu investorů z Emirátů u nás. Jsme pro ně bezpečné teritorium pro investice, 
z čehož bychom měli mít společný prospěch, a jsem rád, že se nyní uskuteční České dny pořádané sdružením Czech TOP 100.

Obchod s arabským světem má vždy své zvláštnosti, jsou psaná i nepsaná pravidla. Na co by se čeští živnostnici či podnikatelé měli připravit, když chtějí vyvážet do SAE?
Všechny světové trhy, na kterých jsou peníze, což je i případe SAE, jsou poměrně přesycené zbožím. Mohou si dovolit koupit tu největší kvalitu, to však neznamená, že chtějí zaplatit nejvyšší cenu. Platí tam klasické pravidlo, že chtějí nejvyšší kvalitu, ale za rozumnou cenu. Naši podnikatelé ale tohle jednání umějí a myslím, že se tam neztratili a neztratí. Takovým specifikem SAE je to, že náš obchodník velice těžce narazí na Emirátčana, spíše narazí na jednoho z osmi milionů cizinců a manažerů, kteří v zemi žijí. Takže v reálu budou jednat třeba s Libanoncem, Indem či Američanem. Je to trh, kde je 196 států světa a všechny si konkurují, ale je to zdravá konkurence. Emiráty totiž nedělají výjimky, nikoho nebojkotují a dbají na diverzifikaci zboží, a když se k nim chcete dostat, tak jen nejlepší kvalitou. To znamená, že od Američanů kupují letadla, od Němců auta a od Francouzů třeba sýry.

Obchodníky v sobě nezapřou.
Samozřejmě. Emirátčané jsou v obchodní stránce velmi vzdělaní a obchodem se po staletí živí, takže vědí, jak koupit to nejlepší zboží. Co je ale také zajímavé, že tamější společnost je velmi otevřená. Je to jedna z mála zemí v regionu, kde všem cizincům dovolují praktikovat svoji víru, v zemi jsou kostely, sídlí tam a volně působí regionální arcibiskup, stejně tak jsou tam i budhistické, arménské či hinduistické chrámy. Dokážou se o cizince postarat. 
I v tomto ohledu je to liberální země, byť svoji víru můžete „jen" praktikovat, nikoliv propagovat. Místní zákony se musí dodržovat a základním zákonem je šaría, ale všechno to jde zvládnout a SAE jsou pozitivním příkladem trendu spolupráce různých civilizací.

Legální migrace

Emiráty se geograficky nalézají velmi blízko zemí, z nichž se valí migrační vlna do Evropy. Potýkají se SAE s nějakou vlnou lidí, kteří by mířili k nim?
Emiráty si už po desítky let dobře organizují legální migraci. Jestliže v SAE žije osm milionů cizinců, je to optickým poměrem stejné, jako kdyby v ČR žilo 80 milionů migrantů. Jak vidno, jde to, 
a to dokonce legální cestou. Existují ale dva základní principy, kterými je legální migrace řízena. Tím hlavním je fakt, že nikdo z těch migrantů se nikdy nemůže stát občanem SAE. Samozřejmě je jim zajištěno právo svobody pohybu a SAE mohou kdykoliv opustit. V podstatě celou generaci lidí psychicky nastavujete tak, že nikdy nebudou občanem státu, ale mohou tam žít a pracovat celý život a tito cizinci například pobírají i důchod. Druhým opatřením je to, že právo na slučování rodin má určitý ekonomický podtext. Jinými slovy se slučují jen ty rodiny, které na to mají, tj. rodiny, kde nějaký jejich člen už 
v Emirátech má práci s příjmem, který umožní rodinu sloučit. Tím je zajištěno, že sloučená rodina imigrantů má něco do začátku a mají 
v zemi jisté první kořeny, byť občanství mít nebudou. Všichni tito legální migranti si platí povinné zdravotní 
i sociální pojištění a na pracovní místa mají i finanční vízové depozity. V případě nějakého problému pak stát použije tyto depozita na to, aby dotyčnému koupili letenku zpět domů.

Evropa čelí migrační vlně, která je podporovaná bandami pašeráků, a počty lidí skokově narůstají. Kdy podle vás bude situace kulminovat a počet lidí začne klesat?
K tomu bych si dovolil malou odbočku. Lidstvo migruje tři tisíce let, historicky jsme vytvářeli nějaká uskupení 
a nyní jsme organizovaní zhruba asi ve dvou stech státech a ty jsou v nějakých regionálních uskupeních. Jenže se mi zdá, že Evropa se zahleděla sama do sebe a nechtěla vidět tu globální migraci, která tu probíhala během posledních 20 let všude po světě. My jsme si těch lidí všimli, až když nám zaklepali na dveře. Dlouhou dobu jsem působil v Afghánistánu, kde byly obří migrační vlny a pokračují dodnes. Bavíme se přitom o milionech lidí, neboť jen Afghánistán měl 
v určité fázi v pohybu šest milionů lidí přes Pákistán, Írán do arabských zemí i do Ameriky a Evropy. Dneska máme na cestě ze Sýrie přes čtyři miliony uprchlíků a všimli jsme si toho až po čtyřech letech konfliktu 
v Sýrii? Evropa se prostě nepodívala za zadní vrátka, řeší to bez hluboké analýzy a má jen krátkodobá řešení, což je problém. Musíme to řešit globálně, víme, co se v těch zemích děje a přes mezinárodní organizace na to máme možnost i působit, byť mně můžete namítnout, že v Afghánistánu jsme byli, chtěli jsme zemi pomoci a zastavit migrační vlnu, ale zřejmě to nebylo provedeno ideálně a 14 let našeho působení v Afghánistánu zřejmě nebylo moc úspěšných. Jenže nejde jen o tuto oblast, řada uprchlíků, kteří dnes jdou přes Evropu, jsou z balkánských zemí. Nastalé vlny se budou přelívat ze státu do státu 
a budou častější. Lidé budou migrovat nejenom v důsledku politických a válečných konfliktů, ale i kvůli nedostatku vody či potravin.

Jaké je tedy nejrychlejší řešení?
Na to není žádná jednoduchá a snadná odpověď. Neznají ji v Bruselu, neumějí na to odpovědět národní vlády. Chce to dodržovat pár základních principů, které migraci zpomalují dlouhodobě. Možná, že vyřešíme letošní vlnu, ale kroky, které přijmeme, nám nebudou stačit pro příští rok. Na národní úrovni bych se klidně inspiroval
i Emiráty, tedy hlavně prostudoval problematiku získávání občanství a slučování rodin legálních migrantů. Chápu, že pro mnoho zemí je ochrana lidských práv vyšší prioritou než možná bezpečnostní rizika plynoucí z nelegální migrace, ale my musíme nejprve nastavit nějaký dlouhodobý trend. Chce to několik jednoduchých, ovšem tvrdých administrativních zásahů do zákonů jednotlivých států, aby se vytvořily společné postupy. Evropa se musí domluvit na základních principech, které teď nefungují, bez toho žádné migrační vlny nezastavíme. Jenom budeme přelívat vodu z jedné sklenice do druhé a v konečném důsledku to bude i v neprospěch těch migrantů.

České dny v Emirátech
Praha – Sdružení CZECH TOP 100 ve spolupráci s CZECH BUSINESS COUNCIL IN DUBAI 
a se zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí pořádají od 24. do 29. října České dny ve Spojených Arabských Emirátech. SAE a celá oblast Perského zálivu je místem, které právem přitahuje pozornost českých společností a institucí. Organizátoři chtějí nabídnout podnikatelské, akademické i společenské komunitě obou států paletu obchodních, finančních, vzdělávacích 
a kulturních příležitostí. Cílem je 
také vytvořit nástupiště pro české firmy a instituce k roku konání světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji.
Řada společností a organizací se již podílí na programu, který by měl být pro všechny účastníky této mise smysluplný. Projekt zaujal významné bankovní instituce, zástupce českého lázeňství a přední odborníky v oblasti zdravotnictví. Slova velvyslance Sporýše dokladují, proč tomuto teritoriu věnují zvýšenou pozornost i představitelé akademické obce. Cílem organizátorů je vytvořit prostor a iniciovat taková setkání, která povedou k dlouhodobým a vzájemně se obohacujícím partnerstvím.
Více informací naleznete na www.czechtop100.cz.

Autor: Jan Klička

21.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 39
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
7 25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že škola není charita

Tomio Okamura
1 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zjistěte během několika málo vteřin, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

AKTUALIZOVÁNO

Míchačka natlačila auto na dům. Tři domácnosti jsou bez plynu

Přehlédl, že u krajnice stojí zaparkované osobní auto. Řidič tatry do něj narazil a ještě ho natlačil na rodinný dům. Nehoda, která se stala v úterý krátce před polednem v Brankovicích na Vyškovsku, si vyžádala výjezd policie, hasičů, statika i energetiků. Bylo velkým štěstím, že se nikomu nic nestalo. Obyvatelka poničeného domu však musela stavení opustit.

Senátor McCain ve svém projevu varoval USA před falešným nacionalismem

Dřívější republikánský kandidát na prezidenta Spojených států amerických, senátor John McCain, obdržel v pondělí prestižní ocenění, Medaili Svobody. Ve svém projevu pak varoval USA před „falešným nacionalismem“. Ocenění vydává Národní centrum ústavy ve Filadelfii. Arizonskému senátorovi byla udělena dřívějším Viceprezidentem Joem Bidenem za jeho „životní obětování a službu“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení