Městskou vyhláškou daný zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti? A co má být?! Některým jedincům to je úplně jedno a nařízení ignorují. A město případně obecní policie, ačkoli má zákonný nástroj k potírání tohoto nešvaru, nic moc nezmůže.

Důkazem toho budiž Český Těšín, kde strážníci jen toto pondělí pokutovali za nedovolenou konzumaci alkoholu na místech, kde to vyhláška zakazuje, osm lidí.

„Je to problém, ale situace je lepší než byla. Nyní, když má městská policie takříkajíc v rukou zákonný nástroj, jak toto trestat, můžeme těm lidem dát alespoň pokutu. To donedávna možné nebylo, maximálně jsme je vykázali z místa,“ přiblížil velitel českotěšínských strážníků Petr Chroboczek. Podle něj není vyhláška samozřejmě všemocná, ale je to nástroj, jak dosáhnout určité kázně mezi lidmi. „Když se někde na náměstí sejde skupinka lidí, bývají to častěji Poláci a něco popíjejí, strážníci jim dají pokutu, oni uznají, že něco porušili, a příště už se to neopakuje,“ říká Chroboczek.

To ovšem neplatí pro bezdomovce a jim podobná individua, kterým jsou veškeré nařízení a vyhlášky lhostejné. „Takovýmto lidem je všechno jedno, a to je samozřejmě problém. Navíc, dát jim pokutu nic neřeší. Jednak zpravidla nemají peníze, někdy ani doklady a dávat jim složenku, aby pokutu uhradili, je úplně zbytečné,“ míní šéf českotěšínských strážníků. Každopádně považuje za úspěch, že se vyhlášku podařilo prosadit a uvést v platnost.

Jeho kolega Petr Bičej, ředitel Městské policie Karviná, má s bezdomovci a alkoholem stejné zkušenosti. „S takovýmito lidmi je vždycky problém. Ale my se snažíme najít takový nástroj, abychom jim v tomto co nejvíc znepříjemnili život,“ tvrdí Bičej.

Nová vyhláška bude tvrdá

Karviná totiž teprve připravuje městskou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu v některých částech města a podle Bičeje má být hodně restriktivní. „Pokud vyhláška vstoupí v platnost, strážníci budou moci v takovýchto případech lidem alkohol zabavit. A věříme, že to bude mít účinek,“ míní Bičej. Jak dodává, strážníci budou muset být důslední a hlídat všechny určené zóny důkladně. „Bude s tím práce, aspoň z počátku určitě, ale věříme, že to zabere,“ dodává Petr Bičej.

V Orlové prý s alkoholismem na veřejnosti velké problémy nemají. „Spíše se nyní zaměřujeme na mladé lidi. No a už to přináší své ovoce,“ říká velitel orlovských strážníků Rostislav Szczurek.