O ten usiloval advokát Zdeněk Altner, který tvrdí, že mu strana za vymožení Lidového domu nezaplatila odměnu, která včetně penále přesahuje dvacet miliard korun. „Rozsudek jasným způsobem potvrzuje, že ČSSD byla ze strany JUDr. Altnera vystavena neoprávněnému útoku,“ řekl v pondělí předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Advokát Zdeněk Altner, který požadoval, aby mu ČSSD zaplatila za jeho služby včetně penále takřka dvacet miliard korun, je sám v podobné situaci. Podle soudu totiž musí uhradit škodu, kterou způsobil jako konkurzní správce společnosti OSAN.

OSAN se v devadesátých letech zapojil do celostátních zápočtů, kdy si podniky navzájem umazávaly dluhy. Altner, který se v roce 1994 stal správcem OSANu, to ale neuznal a podal třicet tisíc žalob na tyto zaniklé pohledávky. Za každou žalobu ovšem musel zaplatit soudní poplatek 525 korun a minimálně stejnou sumu na palmáre advokátům. Altner přitom žaloval i řadu faktur, které byly na pouhých pár desítek korun. Těsně předtím, než jej soud odvolal, Altner většinu těchto pohledávek prodal za milion korun slovenské firmě Ecomedia. Ta vzápětí všechny žaloby stáhla a požádala o vrácení soudních poplatků – při počtu téměř dvaceti tisíc převedených žalob tak dostala deset milionů korun.

Nový správce Jiří Pulz kvůli tomuto obchodu Altnera žaloval a vysoudil náhradu škody pět milionů korun.