„Praha je magicky krásná a navíc se tu střetává tolik vlivů, kultur, národností a názorových proudů, že je to vlastně svět v malém," říká břitký komentátor a blogger, který se svou českou manželkou v Praze vychovává čtyři děti. I kvůli nim by si přál, aby jeho analýzy byly méně temné, nicméně zatím říká: „Politici dělají všechno pro to, aby to bylo ještě horší, než to je."

Poslance Víta Bártu a Jaroslava Škárku soud shledal vinnými, ve vazební věznici dlí David Rath a Martina Kocourka vyšetřuje policie. Jsou to příznaky obratu k lepšímu?
Svým způsobem ano, protože to znamená, že jistá část justice chce něco změnit. Obávám se ale, že zároveň tu jsou lidé, kteří tuhle skupinu hodlají odstranit, protože mají strach. Teď navíc vědí, že mají cílit na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a žalobkyni Lenku Bradáčovou. Dokonce se rýsuje směr, kterým jejich odpůrci půjdou – budou tvrdit, že případ byl neprávem odebrán státním zástupcům ze středních Čech, a to na Zemanův příkaz. Vrací se tak vlastně spor mezi Vlastimilem Rampulou a Pavlem Zemanem. Problém je, že i když chcete justici očistit a nemáte důvěru v její určitý segment, musíte to dělat férově.

To se ovšem motáme v kruhu, protože pokud v Česku chcete něco vyšetřit, musíte na to vyčlenit speciální tým nezkorumpovaných lidí, kteří nejsou s nikým kamarádi.
Přesně, takže já si myslím, že hlavní snahou bude takový tým odstranit než z toho udělat obecně platný princip.

Známý americký komentátor české politické scény Erik Best.Davida Ratha policie chytila s krabicí napěchovanou miliony, což je rarita. Nicméně myslíte si, že podobných kauz je na krajské úrovni víc?
Můžu jenom předpokládat, že asi ano. Hlavní problém ale spatřuji v tom, že David Rath kraji vládl dlouho, málokdo proti způsobu jeho hospodaření protestoval. A najednou je tento člověk, navíc dost neoblíbený, postaven na pranýř a má být exemplárně potrestán. Nejsem fanoušek Davida Ratha, i když v osobním kontaktu zdaleka není tak strašný, jak vypadá, ale tohle rituální obětování se mi moc nepozdává. Vždyť on může jít sedět na dvanáct let, a v tom nevidím spravedlnost.

Proč?
Spravedlnost je, když pravidla jsou dopředu jasná a uplatňovaná na každého stejně. Podle mne by bylo férovější, kdyby dostal rok a současně by šlo o jasné varování, že příště už žádná benevolence nebude.

Jenže ten příští šíbr by už nebyl tak bohorovný, že by si úplatky nosil v balíčku pod paží. Prohnal by je desítkou účtů někde na Panenských ostrovech.
S tím se musí počítat, ale na podstatě věci se tím nic nemění, justice musí měřit všem stejně. Jinak o žádný pokrok nejde.

Objevila se také teorie, že David Rath byl spektakulárně zavřen, aby přestal rýt do daleko větších ryb. Lékař Jan Hnízdil ve svém blogu uvedl: „Vazba je pro něj doporučením, aby o korupci v nejvyšší politice mlčel." Čili když pochopí, bude propuštěn.
Je to možné, ale podle mne to tak jednoduché nebude. To by musely být na stole hodně přesvědčivé důvody.

Vláda sice klopotně, ale přece prosazuje všechny své programové body. Z těch zásadních zbývají už jenom církevní restituce. Jak z tohoto pohledu ČSSD zvládá svou opoziční roli?
Na první pohled dobře. Když ale sledujete, co její představitelé říkali na adresu reforem před půl rokem a co nyní, tak volič musí mít dojem, že jde o jednu stranu ČSSDODS. Nepochybuji o tom, že podstatnou část těch přijímaných reforem by ČSSD nechala v platnosti. Trochu mi to připomíná časy opoziční smlouvy, ty dvě strany zkrátka diktují podmínky, mají více méně stejnou politiku, slovně se liší, ale činy příliš ne.

Souvisí váš názor, že politika ČSSD a ODS není až tak odlišná s tezí o reálné moci kohosi úplně jiného? Podle vás totiž Česku nevládnou ministři, premiér a politické strany, ale pět nejvlivnějších rodin.
Bohužel je to tak, sledujeme soustředění moci a majetku, jde o nejvýraznější trend posledních let.

Známý americký komentátor české politické scény Erik Best.O kom přesně mluvíme?
Je to Dospivova Penta, Tkáčova J&T, Kellnerova PPF, Komárkova KKCG a Bakalova NWR. To jsou ti nejvlivnější, kteří dokázali vytvořit tzv. velké rodiny, tedy spojenectví lidí, kteří třeba pro ně už přímo nepracují, ale i v jiných strukturách jim jdou na ruku. Tihle opravdu velcí hráči už pochopili, že největší poklad je tady doma. Oni mají úspěchy v zahraničí, vydělali tam peníze, ale není jasné, jestli si ten majetek třeba z Ruska budou moci přivézt. Když ho získají tady, nikdo jim ho nevezme.

Mohou díky svému postavení nějak ovlivňovat i tvorbu zákonů?
Ne ovlivňovat. Myslím, že jejich právníci je píšou.

A pak s nimi jdou za poslanci?
Jdou s nimi za ministry.

Takže volič je za hlupáka?
Je špatně, že vliv těch nejmocnějších je tak velký a že státní aparát tomu není schopen vzdorovat. Tlak existuje ve všech zemích, ale tady se to hodně koncentruje – malá země, nízké platy a velký, často ukradený majetek. Málokdo je ochotný proti tomu protestovat. Média o tom skoro nemluví.

To se nedivte, když někteří z nich je vlastní.
Buď vlastní, nebo je jako velcí inzerenti drží v šachu.

A tak se média spokojují jen s těmi menšími – vašimi slovy řečeno – kmotříčky? Tedy pány Janouškem, Rittigem, Oulickým atd?
Ten termín jsem zvolil poté, co ho použil Mirek Topolánek. Ale i on posléze přijal moji definici, přičemž ji nasměroval proti poltickým soupeřům, tedy pánům Tykačovi a Babišovi, které já stavím na trochu nižší stupínek než je těch pět rodin. Ale podle mé teorie i ti velcí „kmotři" mají už hlouběji do kapsy, takže chtějí „kmotříky" vystrnadit, aby na ně zbylo víc. To je jeden z důvodů, proč máme kauzy s nahrávkami, například Bém Janoušek. Někdo je přece musel pustit ven, ty nenajdete náhodně před hlavním nádražím.

I premiér Nečas je jen součástí toho soukolí?
Myslím, že se snaží nebýt, ale je dost opatrný. To znamená, že situaci chápe a že jeho životnost v roli premiéra závisí na tom, jak se vůči nim chová.

Právě že se dost překvapivě vymezil jak proti panu Kellnerovi, tak především proti panu Bakalovi.
Pana Bakalu kritizuje kvůli Bohuslavu Sobotkovi, který je s ním přes privatizaci OKD propojen. To je politická věc. Nečasovým terčem není Bakala, ale Sobotka.

Známý americký komentátor české politické scény Erik Best.Jak do těch mocenských her zapadá přímá volba prezidenta? Bude důležité, kdo zasedne na Hradě?
Jistě je důležité, kdo bude reprezentovat Českou republiku. Už méně, jestli to bude Miloš Zeman, nebo Jan Fischer. Ta jména jsem použil proto, že očekávám jejich souboj ve druhém kole.

V tom se shodujeme.
Ano, oba jsou prověření kandidáti, kteří chápou, jakou roli musejí hrát, když budou zvolení. Koneckonců už to dokázali, na rozdíl od pana Švejnara, který je tak trochu nepopsaný list. Jinak ale ani přímo zvolený prezident významnější postavení mít nebude.

Ani v situaci, kdy se Evropa otřásá v základech a svým způsobem se lámou dějiny? Samozřejmě vím, že Česko není pupek světa, ale bezvýznamným kamínkem v mozaice také ne.
Nedávno jsem napsal článek, v němž jsem se ptal, kdo bude příštím českým diktátorem. To je pochopitelně nadsázka. Jsme ale v situaci, kdy existují vážné finanční potíže a neochota vlády je řešit, každý její krok podmínky jen zhoršuje. Logicky tedy spějeme k autoritářskému režimu. Masy budou protestovat a politici nebudou reagovat rozumně, nýbrž silou. Tvrdší ruka se může zjevit v Evropě, Americe, nebo tady v Česku. Finanční skupiny to chápou, budou se na to připravovat, aby nestály mimo hlavní dění. O svůj majetek totiž nebudou chtít přijít.

Kdo jim bude vyhovovat víc, Jan Fischer, nebo Miloš Zeman?
Ono je to skoro jedno, ale Zeman asi o něco víc.

Chcete říct, že stejně tak není až tak důležité, jestli podzimní volby v USA vyhraje demokrat Obama nebo republikán Romney?
Jistě, rozdíl mezi nimi je minimální, plus minus pět stupňů. Stejně jako v Německu nebo Francii. Tak je svět nastavený. Trochu ironicky – ale ne moc – říkám: Na demokracii je nejhorší, že vždycky musí někdo vyhrát. Když se třeba Sarkozy vyčerpal a je neoblíbený, tak prostě odejde a nahradí ho Hollande. Pro Sarkozyho je to tragédie, ale pro stát to nic neznamená. Bohužel.

Na co máme čekat? Až se Čína zmocní západní civilizace nejen svými výrobky, jak jste jednou napsal?
Číňané mají úplně jiný způsob myšlení. Oni věří, že jejich civilizace potrvá velmi dlouho a jen čekají na svou příležitost. Naopak, my jsme to vzdali, vždyť už je politicky skoro nekorektní být hrdí na to, že jsme Evropané. To, co Číňané dělají, považujeme občas za nepřijatelné, primitivní a kacířské, ale pro ně to je jen cesta k cíli. Já ony jednotlivé kroky odsuzuji, ale to přesvědčení, že jejich civilizace za něco stojí a že jsou ochotni kvůli ní dělat i špatné věci, nelze nevidět. Američané kdysi takoví byli. Také my v Evropě bychom se měli rozhodnout, jestli evropskou civilizaci chceme uchovat a rozvíjet. Pokud ano, měli bychom za její zachování bojovat. Ne-li, můžeme si jen sednout…

A začít se učit čínsky.
Ano. To rozhodnutí ale musí být jasné a dobrovolné. Neměli bychom trpně čekat, až to nastane.

KDO JE ERIK BEST

Známý americký komentátor české politické scény Erik Best.

* Narodil se 11. října 1962 v Severní Karolíně.
* Absolvoval studium diplomacie na Georgetown University, ruského jazyka na Middlebury College a obchodu na University of North Carolina.
* Od roku 1992 žije v Česku, kde vydává anglicky psaný zpravodaj Fleet Sheet, který se stal živoucí legendou mezi cizinci žijícími v Česku i v politických a podnikatelských kruzích.
* Pravidelně publikuje v českých médiích a občas přednáší na tuzemských univerzitách.
* Mluví plynně česky, rusky, francouzsky a německy.