Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že součástí konvoje bude zhruba 516 lidí a 118 převážně kolových vozidel. Přes Česko pojede třemi trasami, které se spojí v Praze, aby odtud pokračoval na armádní základnu v bavorském Vilsecku, která leží asi 65 kilometrů od českých hranic.

Ministerstvo obrany předpokládá, že kolony překročí hranice na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. První kolona by měla pokračovat po trase Ostrava – Vyškov, druhá z Náchodu do Pardubic a třetí z Harrachova do Liberce. V armádních objektech ve Vyškově, Pardubicích a Liberci vojáci přenocují.

Operace Atlantic Resolve

V pondělí 30. března bude především po dálnicích pokračovat přesun do Prahy, kde se jednotlivé kolony shromáždí v areálu kasáren v Ruzyni. Kvůli technické přestávce k údržbě vozidel a odpočinku řidičů zde stráví i další den. Prahu americká kolona opustí v několika časově oddělených proudech první dubnový den. Do Německa pojede přes Plzeň a Rozvadov.

Po celou dobu přesunu, který podle Stropnického bude v určitých úsecích vyžadovat trpělivost a shovívavost občanů, bude Američanům asistovat policie, vojenská policie a celní správa. Koordinaci bude také napomáhat pracovní skupina, která vznikla na ministerstvu obrany. Česká armáda koloně poskytne i pohonné hmoty, všechny náklady podle ministra hradí americká strana.

Jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). Jejím cílem je demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině, častějším zapojováním americké armády do manévrů NATO v Evropě. Konvoj se vydá z Estonska, Litvy a Polska a přes Lotyšsko a Česko dojede na armádní základnu v bavorském Vilsecku.

Demonstrace síly

„Tím, že umožňujeme návrat této americké jednotky přes území České republiky do Německa, tak v zásadě také vyjadřujeme naši sounáležitost se spojenci, ať už jsou to Pobaltské státy nebo Polsko, které se mohou cítit ohroženy tou současnu eskalací napětí mezi Ruskem a Ukrajinou," uvedl k přesunu Sobotka.

Mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs konvoj označil za „viditelnou demonstraci amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázku schopnosti NATO pružně přesouvat vojenské jednotky přes hranice spojenců v úzké spolupráci s nimi".

Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda) a podle americké stanice CNN je neobvyklý, protože těžká vojenská technika, jako jsou osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker, se normálně převáží po železnici. Nejdelší trasa přesunu má podle Stropnického kolem 1800 kilometrů.

Tiskové oddělení vlády dnes uvedlo, že loni se přes území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů, kterých se celkem účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.