Případů, kdy Češi po vyhlášení prezidentské amnestie hledali v lednu na internetu alarmy a bezpečnostní zařízení, bylo ve srovnání s prosincem o 160 procent víc. Vyplývá to z aktuálních dat vyhledavače slev Heureka.cz. „V lednu se na internetu zvýšil zájem o alarmy o 250 procent oproti loňskému roku," uvedl Kamil Demuth z webu Heureka.cz.

Montážní partneři výrobce zabezpečovacích systémů Jablotron letos registrují zvýšený zájem o zabezpečení majetku. Lidé se častěji ptají na možnosti a cenu zabezpečení. Nejvíc dotazů firma zaznamenává v sociálně citlivých regionech.

„Náš prodej alarmů v Česku se na začátku roku zvýšil asi o jedno procento, ale vzhledem k vyšším prodejům v prosinci mohou být zakázky plněny ze skladových zásob našich partnerů. Přesnější čísla budeme mít po skončení prvního kvartálu," řekl obchodní ředitel společnosti Alan Fabik.

Největší zájem je podle něj nyní o bezdrátové alarmy, které nevyžadují zásah do budovy. Jablotron, který provozuje také největší bezpečnostní centrum v Česku, zaznamenal na začátku roku i mírný nárůst počtu vloupání do jím střežených objektů.

Zabezpečení vozidel

Amnestii pocítili také prodejci zabezpečení do aut. „Co se týče zabezpečení vozidel, tak prudce stouplo procento lidí, kteří přicházejí s tím, že jim bylo vykradeno vozidlo. To se samozřejmě příznivě projevuje na prodejích alarmů. V tomto světle vnímám amnestii velice pozitivně a panu prezidentovi děkuji," řekl majitel ostravského e-shopu LevneAlarmy.cz Jiří Tulach.

Zájem o nákup alarmů, trezorů, bezpečnostních kování a dalších bezpečnostních prvků potvrzuje také obchodní portál Aukro.cz. „V lednu jsme zaznamenali zvýšení počtu vystavených položek, například v kategorii bezpečnostní zámky byl nárůst o 61 procent. Vzrostla i nabídka alarmů a to o čtvrtinu," uvedla Michaela Papežová z Aukro.cz. O třetinu se zvýšilo také vyhledávání slova ‚bezpečnostní'.

Zvýšený zájem lidí o alarmy a bezpečnostní prvky se odráží také v prodejích tohoto zboží. „Nejvíce se nakupují bezpečnostní zámky a kování, jejich prodej vzrostl v lednu téměř o třetinu, o čtvrtinu více se v lednu prodávaly alarmy," doplnila Papežová.