Sledujeme rozkol vítězné ČSSD, ve sněmovně je sedm stran
a nováčci jsou jen těžko čitelní. Můžeme se od roztříštěné sněmovny dočkat fungující vlády?
Problém je nyní hlavně to, že strany už před volbami velmi kategoricky tvrdily, 
s kým by nikdy nešly do koalice. Pokud bychom slova politiků brali vážně, tak žádná koalice samozřejmě nevznikne. I tak si ale myslím, že se strany navzdory roztříštěné sněmovně nakonec dohodnou. Politici budou muset
z dřívějších pozic nakonec ustoupit, ale hned po volbách to nebude. Lidé v nich dávali najevo, že nevěří politikům,
a do porušování předvolebních slibů se teď pochopitelně nikomu nechce. Klíčové karty má nyní v rukou Andrej Babiš, bez něhož se zřejmě žádná myslitelná vláda neobejde.

Kdo bude nakonec vítězem boje uvnitř sociální demokracie?
Zdá se mi, že Bohuslav Sobotka má v současné době lepší pozici a krizi ustojí. Naopak Michala Haška široká veřejnost už jen těžko přijme. Sobotka není ideální kandidát a byl pro ČSSD velice slabým lídrem. Na jeho obranu se ale nyní staví i ti, kteří ho nepovažují za dobrého předsedu, protože se nechtějí podřizovat prezidentovým požadavkům. Bude to pravděpodobně Sobotka, koho nakonec prezident pověří sestavením vlády, což ale neznamená, že bude premiérem.

Známý americký komentátor české politické scény Erik Best.Není ale uvnitř ČSSD zaděláno na vznik otevřeně rebelského křídla, jaké bylo před časem 
v ODS?
Ano, i když vyhraje Sobotkovo křídlo, nepůjde o žádnou drtivou výhru a jeho silní oponenti uvnitř strany nezmizí. Rozkol potrvá, dokud místo Sobotky a Haška nepřijde nějaká třetí osoba. Pokud bych měl říct, kdo bude za rok předsedou ČSSD, myslím, že by to mohl být třeba Jeroným Tejc.

Ten je ale nyní Haškovým spojencem a nepůsobí ani jako výrazný lídr. Může někdo takový stranu vyvést z problémů?
Jeho výhodou je, že stále není vnímán coby jednoznačný Zemanův spojenec jako Hašek, ani není tak spojen s málo úspěšnou kampaní posledních voleb jako Sobotka. Jako předseda poslaneckého klubu se navíc Tejc poměrně osvědčil. ČSSD by samozřejmě potřebovala někoho silnějšího, zkušenějšího 
a charismatičtějšího. Pokud ale nikdo takový není, mohl by být právě on tím, kdo se ocitne ve správný čas na správném místě.

Posílí v dalších měsících vliv prezidenta Miloše Zemana?
Prezidentova síla je taková, jakou mu strany dovolí. 
A zatím mu dovolují hodně. Před volbami pravicové strany varovaly před autoritářským prezidentem a ohrožením demokracie, po volbách tento křik téměř utichl. To může být dáno i tím, že se málokterým politikům chce vystoupit na obranu Sobotky, který je jejich politickým rivalem.

Jak dlouho může podle vás Rusnokova vláda v demisi fungovat, aniž by to české politice výrazně uškodilo?
Záleží na tom, jak rychle se ministři, kteří ve volbách propadli, přizpůsobí realitě – tedy že od voličů zjevně nemají žádný mandát. Pokud trochu uberou plyn, dovedu si představit, že by další Rusnokova vláda nemusela být až takový problém.

Podle mnohých komentářů je skutečným vítězem voleb Andrej Babiš. Je to jen záblesk, nebo se zrodila nová politická hvězda příštích let?
Babiš může zůstat v politice, jak dlouho bude chtít. Jeho pozice je silná a může si říct o post ministra financí nebo i premiérské křeslo. Zatím tvrdí, že se do vlády nehrne, jenže až za rok přijde první vládní krize, může svoji pozici přehodnotit.

Může nynější politická situace
 v dlouhodobém horizontu odradit zahraniční investory?
Stát se to může, ale zdá se mi, že programové rozdíly mezi jednotlivými stranami nejsou až tak velké, jak samy prezentují. Všechny významné strany například akceptují tříprocentní deficit. Víceméně se tak shodují na tom, kolik peněz celkově utratí,
a liší se spíš v dílčích otázkách. Velkou roli teď zdánlivě hrají i osobní antipatie, ale mám pocit, že i to je zveličelé a většina lídrů bude schopná se nakonec domluvit. Myslím, že tak to bude vnímat i většina zahraničních investorů.