Místo Jana Blatného by rád na tomto postu viděl lékaře Jiřího Běhounka. Ten Deníku potvrdil, že by post ministra zdravotnictví přijal. „Když budou chtít, jsem připravený pomoct. Podmínka je, že by mi do toho nikdo nemluvil a mělo by to hlavu a patu. Někdo to musí řídit a já bych to řídil,“ řekl Běhounek.

Rázný ortoped patří k táboru odborníků, kteří už měsíc upozorňují nahlas a bez vytáček, že „jsme v háji“. Do agendy svého resortu by nikoho z vlády nenechal zasahovat. „Chápu, že premiér Babiš a ministři průmyslu Havlíček a financí Schillerová jsou nastaveni jinak, ale já jsem přesvědčen, že nyní musíme být nekompromisní a teprve pak se začít bavit o možném uvolňování některých provozů a škol s tím, že se musejí dodržovat veškerá opatření, přičemž odpovědnost budou mít provozovatelé,“ tvrdí. Otázka zní, zda je Andrej Babiš připraven ke třetí výměně klíčového ministra.

InfografikaZdroj: DeníkPo „příliš slušném“ právníkovi Adamu Vojtěchovi nastoupil odborník „s nízkou sociální inteligencí“ Roman Prymula. A po něm dětský hematolog a signatář Milionu chvilek pro demokracii Jan Blatný. Ten se sice razantně rozloučil s polovinou vedení resortu, ale zato nedokázal lidem srozumitelně vysvětlit, proč je nutné dodržovat ta či ona opatření. Dokonce přiznal, že nařízení nefungují. „Řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších restrikcí,“ sdělil 17. února rezignovaně. Není divu, že prezident Miloš Zeman v TV Prima na jeho adresu uvedl: „Vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné. Kdyby si odpočinul, možná, že by to bylo k dobrému.“

Jisté je, že po roce s pandemií, kdy se vládě nedaří zabránit jejím stále ničivějším vlnám, si republika ministra na pokraji sil nemůže dovolit. Blatného podle prezidenta „džungle sežrala“.

To by se Jiřímu Běhounkovi nepochybně nestalo. Pustí však Babiš resort zdravotnictví a přenechá ho ČSSD, kterou Běhounek reprezentuje ve sněmovně? Možná by to udělat měl. Odpovědnost za zdravotnické inferno by padla na koaličního partnera. U prezidenta, který by nádavkem ještě získal hlavu ministra zahraničí Tomáše Petříčka, by si Babiš šplhnul. A pokud by to Jiří Běhounek zvládl, vydělala by na tom celá země.