Má bonbon od maminky stejnou hodnotu jako od tatínka? Zajisté. Podle této logiky by hlas obyvatele Libereckého kraje neměl vážit méně než ten Pražanův. A každá strana by k zisku jednoho poslaneckého mandátu měla potřebovat zhruba totožný počet hlasů. To ale neplatilo. V roce 2017 stačilo hnutí ANO 19 tisíc hlasů, ale STAN jich musel nasbírat 44 tisíc. Včerejškem se tato nespravedlnost změnila.

Pozdě, ale přece

Změna volebního systému - InfografikaZměna volebního systému - InfografikaZdroj: DeníkÚstavní soud (ÚS) po třech letech zareagoval na stížnost 21 senátorů STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých a vyhověl jim ve dvou klíčových bodech. Zrušil uzavírací klauzuli pro koalice, takže dvě a více stran už nebudou muset vyhlížet hranici deseti až dvaceti procent. Pro vstup do sněmovny jim bude stačit pět procent.

Dále jako protiústavní odmítl přepočítávání hlasů podle d'Hondtovy metody v kombinaci se 14 volebními obvody, které kopírují kraje. „Šlo o výrazné porušení principu rovnosti,“ uvedl předseda ÚS Pavel Rychetský. Soudci nezrušili současný počet volebních krajů a ponechali na poslancích a senátorech, jaké řešení přijmou.

„Prosté přepočtení hlasů na mandáty a kandidátky v krajích by bylo rychlé a bez potíží. Vypracovat podobný model mi trvalo 48 minut,“ řekl soudce-zpravodaj Jan Filip. Zákonodárci si s tím budou muset poradit do začátku srpna, kdy se odevzdávají kandidátní listiny. S Filipovým pohledem se ztotožnilo deset jeho kolegů, čtyři vyslovili odlišná stanoviska.

Nepřiměřený zásah?

Rozhořčení z verdiktu neskrýval premiér Andrej Babiš: „Ústavní soud ztratil veškeré zábrany a aktivně se snaží ovlivnit politickou situaci, což mu nepřísluší.“ Podle něj volební systém funguje 20 let a není důvod ho měnit pár měsíců před volbami. Dodal, že Pavel Rychetský není nestranný, dlouhodobě proti němu vystupuje, byť na rozdíl od něj ho nikdo nezvolil. Připomněl i to, že Rychetský nyní boří systém, který jako člen Zemanovy vlády sám obhajoval. Babišova nervozita plyne zřejmě i z toho, že úprava volebního zákona by mohla jeho hnutí „připravit“ až o 13 mandátů.