Tomáš Petříček na sjezdu sociální demokracie prohrál, z čehož vítězný Jan Hamáček vyvodil závěr, že stranu ovládl a může udělat cokoliv. Například poslat Lubomíra Zaorálka na ministerstvo zahraničí a náchodského starostu Jana Birkeho na kulturu.

Tuto rošádu měl posvěcenou prezidentem Milošem Zemanem a byl si jistý, že jeho plánu nestojí nic v cestě.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek
Zaorálek zatím odmítá vést zahraničí. Je to danajský dar, nešetřil kritikou

Suverénní Birke

Birke dal ihned vědět, že je připraven stát se ministrem kultury, ačkoli má maturitu z průmyslovky, nemluví anglicky a kultuře se nikdy nevěnoval. Okamžitě také zapomněl na svá slova v ČT, která pronesl jako volební manažer ČSSD v květnu 2017: „Babiš je člověk, který má zásadně bor… v penězích a honí každého hospodského kvůli jedné účtence. S tímhle člověkem se prostě nedá vládnout.“ Nyní mu Babiš jako premiér nevadí.

Jan Hamáček
Předseda ČSSD Hamáček zkolaboval. Asi mi vyletěl tlak, už toho bylo moc, uvedl

Sebevědomě také prohlásil, že resortu kultury se bude věnovat v pracovních dnech, zatímco řízení města o víkendu. Z uměleckého světa se ozvaly ostré protesty a okamžité přitakání nepřišlo ani z Nosticova paláce, takže prezident dočasně pověřil vedením ministerstva zahraničí Jana Hamáčka.
Skutečná bomba ale vybuchla v úterý dopoledne, kdy se Lubomír Zaorálek postavil před novináře a sdělil nekompromisní podmínky pro svůj návrat do Černínského paláce.

„Není to stejné ministerstvo, které jsem opouštěl. Teď je vykuchané, jeho kompetence převzali jiní,“ řekl. Evropské záležitosti, o něž se v Sobotkově vládě dělil s premiérem, nyní spravuje Andrej Babiš.

„Vládní zmocněnec pro Rusko Rudolf Jindrák sedí na Pražském hradě a pro mě je neuvěřitelné, že si ministerstvo zahraničí nechalo vzít tuto mimořádně důležitou relaci,“ míní Zaorálek. Chce proto s Babišem jednat o možnosti navrácení původních pravomocí ministrovi zahraničí a teprve pak se rozhodnout. „Může to trvat týdny,“ dodal.

Z tohoto pohledu je zřejmé, že mu především vadí, koho si Hamáček vybral jako jeho nástupce na kulturu. „Tady neběží standardní provoz, vyplácejí se kompenzace pracovníkům v kultuře, jednám s ministryní financí o další miliardě. Z Národního plánu obnovy má jít osm miliard korun do kulturní sféry, například na vznik audiovizuálního fondu. Kulturně kreativní odvětví je ve světě tahounem ekonomiky a my máme v tomto směru co dohánět,“ uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip
Komunisté ukončili toleranci vlády. Babiš: Nebude to na nás mít zásadní vliv

„Kdyby místo mne měl přijít člověk, který hluboce rozumí kultuře a kulturní obec mu věří, tak proč ne, ale příchod pan Birkeho vnímám jako příliš odvážný plán. Proto mi připadá rozumné a logické pokračovat v práci, kterou jsem tady začal,“ uzavřel Lubomír Zaorálek. Jeho argumenty přesvědčily i grémium ČSSD, které včera večer rozhodlo, že Zaorálek zůstane ministrem kultury a šéfem diplomacie se stane Jakub Kulhánek, dosavadní Hamáčkův náměstek, který v minulosti pracoval pro čínskou společnost CEFC. Náměstka mu bude dělat Pavel Jaroš, označovaný za šedou eminenci ČSSD.

KSČM venku ze hry

Rozvrat zahraničního resortu znepokojuje část opozice. Obává se hlavně o tendr na dostavbu Dukovan.
Komunisté sice Petříčkův odchod uvítali, ale už to neřeší z první řady. K vládním turbulencím dochází v den, kdy vypověděli toleranční patent s hnutím ANO a přestali vládu podporovat. Pokud by pravice zvedla otázku hlasování o nedůvěře Babišově kabinetu, hlasovali by pro.