Přes dvě desítky lidí policie předvedla po střetu na Střeleckém ostrově a další během průvodu nacionalistů k americkému velvyslanectví.

Mluvčí pražských policistů Eva Miklíková a Iva Knolová uvedly, že během průvodu zadrželi policisté tři lidi. Jednoho z nich obvinili z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Nyní je v policejní cele a státní zástupce rozhodne o návrhu na vzetí do vazby. Dalšího člověka policie viní z podpory hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, vyšetřuje ho na svobodě. Na svobodě budou policisté vyšetřovat i třetího ze zadržených při průvodu, čelí obvinění z útoku na veřejného činitele.

Nejvíc lidí zadržela policie na Střeleckém ostrově, kde se levicoví aktivisté pokoušeli bránit shromáždění pravicových radikálů. Podle zdroje ČTK bylo mezi lidmi zadrženými během dne několik mladých sociálních demokratů a také anarchista Ondřej Slačálek, který po poledni zahajoval demonstraci anarchistů projevem pod pomníkem obětem komunismu na Újezdě. "Vážíme si obětí všech diktatur," vysvětlil Slačálek v projevu, proč si pro zahájení demonstrace anarchisté vybrali právě toto místo. "Chceme připomenout, čím 1. máj ve svém původním významu byl a pro nás stále je, to jest dnem boje utlačovaných lidí za jejich práva a svobody," řekl ČTK Slačálek.

Pravicoví radikálové, členové a příznivci hnutí Národní sjednocení a Vlastenecká fronta, se začali scházet na Střeleckém ostrově před 13:00. Několik desítek jejich odpůrců bylo odhodláno ohlášenému shromáždění zabránit. Policie proto levicové aktivisty vyzvala, aby setkání nebránili. Na schodech na ostrově se vzápětí strhla krátká potyčka mezi levicovými a pravicovými radikály. Policie zasáhla a obě skupiny oddělila.

Když levicoví aktivisté odmítli místo na schodech opustit, policisté je postupně předvedli na místní oddělení. Nikdo nekladl odpor. Miklíková uvedla, že policisté zadrželi 26 lidí, které jako podezřelé z přestupku proti veřejnému pořádku předvedli na služebnu. Tam je vyslechli a později propustili.

Pravicoví extremisté se krátce poté vydali směrem k ulici Újezd, odkud měli namířeno k americkému velvyslanectví. Cestou skandovali například heslo: "Nic než národ".

Mezitím se asi dvě stovky anarchistů vydaly z Újezdu pravicovým extremistům naproti. Policie však jejich průvod zastavila před mostem Legií. Anarchisté si při čekání na své protivníky zazpívali Internacionálu; její tóny však přehlušily motory policejního vrtulníku monitorujícího situaci.

Poté se pravicoví extremisté dali na pochod k americkému velvyslanectví. V tu chvíli jim to chtělo překazit již jen asi 100 anarchistů. Skandovali hesla jako: "Náckové neprojdou!" či "Kdo fašisty kryje, je to policie". Aby policisté umožnili ohlášený průvod pravicových extremistů, vyzvali několikrát anarchisty, aby uvolnili cestu. Poté je vytlačili za použití zásahových výbušek a obušků směrem na Petřín, některé z nich zajistili.

Těžkooděnci pak ultrapravicový průvod doprovodili před americké velvyslanectví, kde radikálové pronesli projevy a přečetli jména chicagských policistů, kteří zemřeli při nepokojích v roce 1886. Za stálého dozoru policie poté kolem 14:00 odjeli tramvají k Andělu a šli do restaurace.

Stovka vesměs maskovaných anarchistů mezitím proběhla v doprovodu obdobného počtu policejních těžkooděnců sady na úpatí Petřína, kde si mnoho Pražanů i turistů užívalo slunečného jarního odpoledne. Někteří lidé si policejní zákrok s pobavením fotografovali, jiní rodiče jen s obtížemi uklidňovali své plačící vystresované potomky.

Většina anarchistů došla s policejní asistencí na Petřín, kde svou akci rozpustili. Policisté řadu z demonstrantů doprovodili až na stanici tramvaje na Pohořelci; policejní komando dokonce nastoupilo do několika vozů, kde si policisté demonstranty postupně zblízka vyfotografovali.

Policie uvedla, že až na několik střetů na mostě Legií a na Újezdě byla akce klidná. "Policie bude samozřejmě situaci v Praze monitorovat i nadále," řekla ČTK Miklíková.

Stáhněte si ZDE výběr případů, kdy policie zasáhla proti srazu neonacistů.

 

Zprávu pro vás průběžně aktualizujeme!