Petr Fiala připomněl Babišovo dva roky staré prohlášení, že na aktuálním celostátním sněmu již funkci šéfa ANO obhajovat nebude. „Před dvěma lety tvrdil, že je to naposledy, co kandiduje na předsedu hnutí ANO. Při zkušenosti s věrohodností jeho slov nepřekvapuje, že byl dnes opět zvolen předsedou,“ konstatoval premiér.

Babiše v sobotu podpořilo 88 z 98 hlasujících delegátů, ve volbě neměl protikandidáta. Zvažoval i úplný konec v politice, k setrvání ho přiměla podpora nejen od členů ANO, ale především od občanů. „Blahopřeji mu. A přál bych si, aby se v Poslanecké sněmovně choval více jako politik, než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží,“ dodal Fiala.

Připomeňte si, co zaznělo v první letošní debatě Deníku s Andrejem Babišem: 

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Rakušan jde proti Fialovi, asi chce být premiérem, řekl Andrej Babiš

Vícepremiér Vít Rakušan ČTK napsal, že výsledky hlasování sněmu ANO komentovat nechce, protože jde o projev vůle delegátů. „Průběh sněmu nesleduji, takže nemohu glosovat jednotlivé výroky směrem k vládě. Předpokládám ale, že obsahem a formou se neliší od toho, co slýcháme ve Sněmovně. A právě rétoriku bych, vedle absence věcných řešení, vytknul hnutí ANO nejvíc,“ uvedl.

Neomluvitelné výroky 

Vicepremiér označil za neomluvitelné výroky ANO o totalitě, okrádání důchodců nebo strašení volebními podvody. „Vedou k oslabování důvěryhodnosti základních institutů demokracie a právního státu. V tomto ohledu Andrej Babiš a jeho věrní jsou hrozbou pro demokracii. Ať se jim to hodnocení líbí, nebo ne. A pro mě je tohle obrovská motivace znovu se s nimi utkat o to, kdo bude tuhle zemi dál spravovat, a uspět,“ dodal.

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že ANO se v posledních letech výrazně radikalizuje. „A u Andreje Babiše je čím dál více patrná inspirace politiky, jako jsou (bývalý americký prezident Donald) Trump nebo (maďarský premiér Viktor) Orbán. Demokracie a její instituce jim překážejí, sázejí na rozdmýchávání nenávisti a bagatelizují skutečné hrozby,“ uvedla.

Babiš nedávno ve Sněmovně označil Rakušany za magory. Proč? 

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Babiš ve Sněmovně označil Rakušany za magory. Politici se za něj omlouvají

ANO a Babiš se tak podle ní stávají čím dál větší hrozbou demokracie i bezpečnosti. „Proti tomu bude TOP 09 vždy vytvářet hráz a nepřipustíme, aby spolu s hnutím SPD v této zemi otočili kormidlem na východ,“ dodala.

Místopředseda SPD Radim Fiala popřál představitelům ANO ke zvolení. „Celý volební sněm hnutí ANO vnímáme jako jejich vnitrostranickou záležitost. Hnutí SPD je připraveno spolupracovat jako společná parlamentní opozice vůči této pětikoaliční, asociální a arogantní vládě,“ sdělil Fiala ČTK.

Co přinesl celostátní sněm ANO? 

Bývalý premiér Andrej Babiš opět obhájil pozici předsedy opozičního hnutí ANO, které vede nepřetržitě od založení v roce 2012. Tentokrát mu delegáti na celostátním sněmu v Praze dali zhruba 90 procent hlasů, před dvěma lety získal Babiš čtyři pětiny hlasů.

Prvním místopředsedou ANO zůstal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy a nynější místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. Řadovými místopředsedy jsou stále šéfka poslaneckého klubu ANO a dřívější ministryně financí Alena Schillerová, bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, někdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček a nově poslanec Robert Králíček.