Předchozí
1 z 3
Další

O tom, jak k tomuto závěrečnému portfoliu došel, i o tom, co může nastat po krachu rozhovorů, hovořil s Deníkem po svém příletu z Francie do Prahy.

K tomu, aby vznikla vláda s důvěrou, potřebujete sociální demokraty. Chtějí pět křesel včetně ministerstva vnitra a aspoň dvě, kde by se mohli programově profilovat. Vyhovíte jim?

Pokud půjdeme s ČSSD do vlády, budeme společně plnit program, na kterém jsme se domluvili. Ve vládě nesedí jednotliví ministři s vlastním záměrem, ale jeden tým, který má nějaký cíl. Nerozumím argumentům o ministerstvu vnitra. Tady si na mě někdo objednal trestní stíhání a znovu opakuji, že kdybych nebyl v politice, nikdo o Čapím hnízdě nic neví. Nechápu, proč ČSSD říká, že chce vnitro nebo spravedlnost kvůli garanci vyšetřování, když podle trestního řádu je policie a justice nezávislá na jakémkoliv ministrovi. Já jsem se toho striktně držel.

Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Ale byl jste to přece vy, kdo řekl, že je možné si v České republice objednat trestní stíhání.

Ano, ve svém případě jsem o tom přesvědčený. Pan exministr vnitra Chovanec tady přece dělal policejní reformu, zničil protimafiánský útvar pana Šlachty, který jako jediný nehlásil nahoru to, co právě vyšetřuje. Asi proto vadil. Nestrannost vyšetřování je garantována českým právním řádem, ne politickou stranou.

Je-li podle vás možné si trestní stíhání objednat, je asi možné ho nechat i zastavit. Touto optikou je požadavek ČSSD docela logický, ne?

Pokud narážíte na kauzu Čapí hnízdo, tak ta je momentálně u státního zástupce. Kdyby to takhle fungovalo, tak by asi ministerstvo spravedlnosti, kam státní zastupitelství patří a řídí ho člen hnutí ANO, dávno mé stíhání zastavilo. To je absurdní tvrzení a já to zásadně odmítám.

Premiér Andrej Babiš podal prezidentovi Miloši Zemanovi 24. ledna demisi vlády. Zároveň ale získal pověření k vyjednávání o vládě nové.
Osud vlády mají v rukou Babiš a Zeman

Když je vše v pořádku, proč jakékoliv dohady neshodíte ze stolu tím, že nabídnete sociální demokracii ministerstva spravedlnosti a vnitra?

Je třeba vidět, jak reálné má sociální demokracie představy. Dnes má devět náměstků, mají dokonce prvního náměstka ministra vnitra. My jsme při sestavování koaliční vlády v roce 2014 nechtěli systém koaličních náměstků. Vždyť my jsme na to ani neměli lidi, dostali jsme je přidělené, například pana Bärtla nebo Tlapu. Pokud vím, jedině paní Hanzlíková na ministerstvu práce a sociálních věcí je za hnutí ANO. Jinak tam jsou stále lidé, kteří byli nominováni ČSSD a KDU-ČSL. A sociální demokraté mají na vnitru náměstka Jiřího Nováčka, který byl dosazen panem Chovancem, takže vůbec nechápu, co chtějí. Považuji za absurdní, že nás někdo podezřívá z toho, že bychom někdy zneužili funkci ministra vnitra ve vlastní prospěch.

Jako ostřílený politik musíte vědět, že když delegáti sjezdu ČSSD přijali usnesení, že trestně stíhaný premiér je „zásadní problém“, tak vyjednavači Jan Hamáček a Jiří Zimola musejí předvést výsledek, který to přebije.

Ale kdo to usnesení přijal? Možná ho prosadili lidé, kteří jsou spojeni s bývalým vedením sociální demokracie a samozřejmě nechtějí, aby jejich nástupci byli úspěšní. Bývalé vedení zničilo ČSSD.

Vteřiny dne 6. dubna 2018
Krach jednání o vládě, původ jedu a odsouzení exprezidentky: Vteřiny dne

Vy si opravdu myslíte, že chtějí poškodit stranu, která dnes slaví 140. výročí svého vzniku?

Tak určitě existuje část členské základny, která na to má jiný názor. Pokud já vím, někteří sociální demokraté říkají, pojďme se domluvit na programu a pak tolerujme menšinovou vládu ANO, aniž bychom do ní vstupovali. Jsou i takové hlasy, ale nevím, jak to u nich bude probíhat. My jsme udělali maximum pro dohodu. Vstřícně jsme nabídli resorty, kterých bylo obtížné se vzdávat.

Tedy pět?

Ano, což je velmi velkorysé.

Problém je, že mezi nimi nejsou ty, o které Jan Hamáček a Jiří Zimola stáli, tedy finance nebo vnitro.

Je tam ministerstvo spravedlnosti, aby nikdo nemohl argumentovat těmi nesmysly v souvislosti s mým trestním stíháním.

Andrej Babiš.
Zimola: Vyjednávání o vládě s ANO končí. Babiš se sejde se Zemanem

Jenže tam původně nebyly zdravotnictví ani sociální věci, o něž měla ČSSD zájem z programových důvodů.

Ale pan Hamáček byl stínový ministr obrany a v té problematice se nejvíc orientuje. Pan Zimola je profesí učitel, tak to pasuje. Když to porovnám s rokem 2013, kdy jsme měli jen o dvě procenta ve volbách méně než ČSSD a měli jsme šest ministrů a oni osm, tak dnes je ten rozdíl 22 procent. Naše nabídka byla víc než důstojná a plno lidí nám za to nadává. V průběhu jednání jsme se dokonce rozhodli vzdát se resortu, na němž mi velmi záleží, a to práce a sociálních věcí. Odmítli to. Stejně jako zemědělství, jež jsme nabídli místo školství. Stále mluvili jen o vnitru, které by řídil Jan Hamáček. Jejich obsesi tímto resortem nechápu. Zdůrazňuji, že nepadlo ani slovo o trestním stíhání, jen stále opakovali, že vnitro je nějaký symbol.

Vaši nabídku ale mohli vnímat i tak, že se chcete zbavit ministrů Pelikána, Stropnického a Šlechtové, tudíž jim vnucujete resorty, které nechtějí.

Právě jsem vám zdůvodnil, proč jsme jim nabídli tyto resorty. Pan Hamáček se profesně vždy zabýval obranou. Navíc kritizoval, jak ji ANO vedlo, tak nám v praxi mohl ukázat, že by to dělal lépe.

Nikdy jste se netajil tím, že by vám víc vyhovovala menšinová jednobarevná vláda hnutí ANO, kterou by tolerovaly průřezově některé sněmovní strany. Změnil jste názor?

Ne. Má vládnout strana, která vyhraje volby, postaví vládu a za čtyři roky složí účty. Tak je to ve Spojených státech a je to nejlepší systém, nejpraktičtější.

Jiří Zimola (vlevo) a Jan Hamáček.
Pokud Babiš změní postoj, mohla by ČSSD znovu jednat, připustil Zimola

Musím oponovat, neboť od pana prezidenta Zemana jsme se dověděli, že se to mele i uvnitř Republikánské strany, kdy Paul Ryan konspiračně přijel do Česka pro Jevgenije Nikulina, aby odstavil Donalda Trumpa.

No tak dobře, ale to není argument proti většinovému systému.

To byla jen taková vsuvka. Zajímá mě, zda případná koaliční vláda ANO a ČSSD bude s to efektivně, bez ne-ustálých hádek či vyhrožování spravovat zemi?

Předpokládám, že budeme společně plnit schválený program. 

Přestože jste si tři roky v Sobotkově vládě stěžoval…

Není to pravda. Kritizoval jsem jednotlivé ministry, například Svatopluka Němečka za netransparentnost a prodražený Cyber Knife. Ta trestní oznámení jsem podepisoval, zatímco na mě je podávají anonymně.

Předseda Senátu Milan Štěch.
Štěch: Babiš by přes dohody zkoušel vše řídit ze zadního sedadla

Vy jste si stěžoval, že někteří ministři nejsou na jednání připraveni, jiní neustále píšou zprávy na Twitter nebo hrají piškvorky, eventuálně planě a dlouze hovoří.

Vláda netáhla za jeden provaz, to je fakt, ale to byla chyba pana premiéra. Já budu každému měřit stejně. Jsme tam proto, abychom se chovali hospodárně, zabránili korupci a pracovali ve prospěch lidí. Nemůže to fungovat jako ke konci Sobotkovy vlády. To ale nebyla moje věc. ČSSD po krajských volbách zjistila, že jí padají preference, tak nás začala napadat a vymýšlet si na mě aféry typu dluhopisů a Čapího hnízda. Nebyl jsem ten, kdo rozbil vládu. 

Překvapivě snadno jste se s ČSSD domluvili na programových otázkách, je to tak?

Jediný problém, který nám zůstal, je proplácení prvních tří dnů nemocenské. Asi to bude nutné vázat na e-neschopenku. Zaměstnavatelé s tím mají obrovské problémy. Ale jinak to šlo opravdu dobře. 

Znamená to, že sociální demokraté ustoupili v otázce progresivního zdanění a bankovní daně?

My nechceme daně zvyšovat, ale naopak snižovat. Jak vidíte, funguje to, máme přebytkový rozpočet. Když jsem byl ministr financí, ukázali jsme, že máme jedny z nejlepších veřejných rozpočtů v Evropě, takže nám každý může závidět. EET a kontrolní hlášení DPH mají konkrétní výsledky, a proto jsme mohli zvyšovat platy i důchody. Každý se může podívat na můj web a tam si přečíst, co jsem udělal, je to čtyřicet stránek popisu mé práce.

Pane premiére, pamatujete si moji otázku?

Ne.

Zopakuji. Ustoupili sociální demokraté ze svého požadavku na progresivní zdanění a zavedení bankovní daně?

Tuto debatu jsme absolvovali už v roce 2013 a daně zvyšovat nebudeme. Chceme mít stabilní daňové prostředí. Některé programové věci si ještě vyžádají nějaký čas, ale věřím, že se domluvíme.

Třeba náhradní výživné?

Chceme rodičům, kterým partner neplatí alimenty, pomoci, ale je nutné rozlišovat mezi lidmi, kteří peníze mají, ale platit nechtějí, a těmi, kteří opravdu na výživné nemají. Musíme vymyslet systém, jímž pomůžeme samoživitelkám, ne těm, kteří si nadělali děti a neplatí na ně. Osobně to nechápu, protože pro mě jsou děti smyslem života.

Vládu chcete sestavit nejen s ČSSD, ale i s komunisty, byť nebudou sedět přímo v ní.

Neříkejte to. My s komunisty do vlády nejdeme, jednáme s nimi o programových styčných bodech.

To jsou jaké?

Sociální oblast, důchody, růst platů a minimální mzdy.

Andrej Babiš (vlevo) a Richard Brabec.
Jednání mezi ANO s ČSSD ztroskotala. Fiala: Za politickou krizi může Babiš

A co referendum?

To je velké téma pro všechny. I v ČSSD jsou na to různé názory, KSČM má nějaké stanovisko, SPD podala svůj návrh. My přemýšlíme o tom, jestli by se nenašla nějaká shoda na tom, že když lidé hlasovali v referendu o vstupu do Evropské unie, mohli by hlasovat i o vystoupení, pokud by tam bylo souhlasné stanovisko sněmovny nebo Senátu. 

Komunistické hlasy potřebujete především při schvalování důvěry vládě. Nezkomplikovalo vám vyjednávací pozici s Vojtěchem Filipem vyhoštění tří ruských diplomatů a Nikulinovo vydání do USA?

Zkomplikovalo. Komunisté na to mají úplně jiný názor.

Nejsou sami, podobně to vidí i prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus. Všiml jste si?

Ano, ale pokud britská premiérka řekne, že za útokem v Salisbury stálo Rusko, a čtyři hodiny o tom přesvědčuje Evropskou radu, kde zasedají všichni premiéři a prezidenti států EU, a žádá nás jako spojenec o solidaritu, nemám důvod jí nevěřit. Je ale důležité, aby Britové dokázali, že za tím stojí Rusko. Není možné a já to nepředpokládám aby si vymýšleli.

Aniž bych jejich postoj zpochybňovala, připomínám, že před patnácti lety jsme byli svědky blamáže, kdy americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair obhajovali útok v Iráku existencí zbraní hromadného ničení. Husajn ovšem žádné neměl.

To byla úplně jiná situace. Bohužel tehdy se stala katastrofa. Pevně věřím, že teď nic podobného nenastane. My jsme chtěli projevit solidaritu s Velkou Británií i se spojenci v EU, tak jsme nějak reagovali. Chceme prosazovat plno věcí v unii v náš prospěch, takže projev sounáležitosti byl důležitý. Tím spíš, že nás Rusko obvinilo, že novičok se mohl vyrábět u nás. To jsme prověřovali a nic takového se neprokázalo.

Petr Fiala byl na kongresu ODS zvolen staronovým předsedou.
Zeman by měl pověřit sestavením vlády někoho jiného, míní lídři stran

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že ve vládě, kterou bude jeho strana tolerovat, nemůže sedět ministr spravedlnosti, který vydal bez přítomnosti advokáta Jevgenije Nikulina do USA. Končí Robert Pelikán proto, že je pro šéfa komunistů nepřijatelný?

Nikulinovo vydání bylo výsostné rozhodnutí ministra Pelikána. Já nejsem právník, neumím to posoudit. Dověděl jsem se to až ve chvíli, kdy to nastalo, ale logicky předpokládám, že to všechno proběhlo podle mezinárodních pravidel a našeho právního řádu. 

Odejde kvůli tomu Robert Pelikán z vlády?

Určitě ne. V rámci vyjednávání jsme jeho resort nabídli ČSSD, když už mají ony zcela liché obavy, že bychom ministerstvo mohli zneužít.

Když jste se s vládou rozjel do regionů, opozice i novináři se vám smáli, jak kudy chodíte, tudy trousíte miliardy na nemocnice, sportoviště, kulturní stánky. Bylo to jen tak na oko, nebo jste to myslel vážně?

My děláme investiční plán na deset let. A všichni, kteří se smějí, nepostavili v životě ani psí boudu. Když si vezmu svoji firmu, které jsem se musel vzdát a dát ji do svěřenského fondu, tak investovala 40 miliard korun. Já něco o investicích vím a v životě jsem toho hodně postavil.

Novináři Hospodářských novin spočítali, že jste nasliboval výdaje za 63 miliard. Kde je vezmete?

Pokud tam počítáte důchody, tak ano, protože ty zcela oprávněně rostou. Nám chybějí školy, školky, domovy seniorů, nemáme rychlovlaky a dálnice. Co tady postavily tradiční strany za celé ty roky? Kde je nějaká vize? Tu jsem popsal až já ve své knížce do roku 2035. Je to jediná konkrétní vize po Baťovi. A my ji chceme realizovat. Kdybych teď položil na stůl miliardu na rekonstrukci Invalidovny, což je úžasná kulturní památka, kolik let podle vás bude trvat byrokracie kolem schvalovacího a výběrového řízení? Čtyři nebo pět.

Novinář Janek Kroupa.
Policie nás zastrašuje kvůli Babišovi, tvrdí investigativní novináři

Tak byste se měl zaměřit na to, aby to trvalo čtyři nebo pět měsíců.

Na to se pochopitelně soustředíme, ale musíme změnit zákony a schválit to ve sněmovně. Škoda, že to naši předchůdci neudělali. Já jsem měl v minulé vládě na starosti peníze a ten úkol jsem splnil beze zbytku.

Máte tedy spočítané, že na svou vizi získáte prostředky?

Ale když v Brně potřebují porodnici za dvě miliardy nebo v Kroměříži magnetickou rezonanci, příjem na IKEMu, tak to musíme aspoň zmapovat. Stejně jako kulturní památky a sportoviště.

Neustále se chlubíte, jak umíte spravovat finance a jak dobře jste řídil ministerstvo…

Nechlubím se, to jsou fakta. Mám na to i papír, byl jsem vyhlášen nejlepším ministrem financí.

Čip, ilustrativní foto
Od července začne ministerstvo vnitra vydávat už jen občanky s čipem

Stejně jako Miroslav Kalousek. Mne zajímá, kde na to vláda vezme peníze, pokud chce vyrovnaný rozpočet?

Teď jsem jednal s panem eurokomisařem Oettingerem a řekl jsem mu, že chceme mít zásadní vliv na peníze, které dostáváme z Evropy, ne 22 procent měkkých programů, ale na věci produkující hospodářský růst. Aby lidé viděli, že za peníze z EU se postavila škola, dálnice, domov seniorů nebo urgentní příjem. 

Čili investice se zaplatí z evropských fondů?

My v každém případě budeme investovat, a jestli to budou české, nebo evropské peníze, je ve finále jedno.

Nevylučujete tedy, že v dobách, kdy se ekonomice daří, by mohl být schodkový rozpočet?

Jistěže ne. Pokud půjdou peníze na investice, nemám s tím problém.

Už sedm let tvrdíte, že tradiční strany jen rozhazují peníze daňových poplatníků. Teď jsme se dověděli, že někteří vaši ministři si najímají za statisíce mediální poradce a rodinné příslušníky svých zaměstnanců, či dokonce lidi spjaté s Agrofertem. Měříte opravdu všem stejným metrem?

To jsem se pěkně naštval a do čtvrtečního večera mi všichni ministři měli předložit, s kým a proč mají takové smlouvy. Jasně jsem jim řekl, že si nepřeji outsourcing, že chci minimalizovat externí dodavatele a poradce.

Došlápnete si na ministry, kteří to nepochopili?

Chci, aby ty smlouvy zrušili. Pro mě je nepřijatelné, aby někdo z hnutí nebo dokonce z mé bývalé firmy někomu radil. Všichni vědí, že to nesnáším. Na příští vládě si to s nimi vyříkám.

Neskončí-li vaše jednání o koalici s ČSSD dohodou, co bude dál?

To se mě zeptejte pak.

Protichemické jednotky v Salisbury
Vzkaz pro Zemana? Čeští politici mají být v kauze novičok jednotní, říká Senát

Jako úspěšný podnikatel a politik nemáte plán B?

Přečtu vám, co mi napsal jeden příznivec. Podle něj bych měl prohlásit, že ANO má nejlepší program pro tuto zemi, který jí přinese prosperitu a zvýšení životní úrovně. A pak požádat o podporu každého, kdo zasedá ve sněmovně, protože nebude určena hnutí ANO, ale všem občanům tohoto státu, pro které vládu sestavuje a chce jim sloužit. Nemáme prý nikoho kádrovat, protože všichni poslanci byli zvoleni v demokratických volbách a zasedají tam z vůle lidu. Podle něj by bylo absurdní komukoli zakazovat hlasování pro vládu s výborným programem.

Co to má být? Plédování za podporu vaší jednobarevné vlády?

Ale ne. My děláme maximum pro to, aby vláda s ČSSD vznikla. Pokud to ale nedopadne, asi nastoupí tato rétorika. Nic jiného nám nezbyde. A lidé už jsou otrávení, já už jsem koneckonců z toho neustálého handrkování také unavený.

Přidám hlas úspěšného podnikatele Jiřího Šimáně, který v Deníku před čtrnácti dny uvedl, že neumíte dělat kompromisy.

Jak že nedělám kompromisy? Dělám je.

Řekl mi, že je nebudete umět v případné koaliční vládě dělat, a proto vám radí jít k předčasným volbám a říct si o silný mandát.

Výborně, tak ať mi poradí, kterých 120 poslanců pro to zvedne ruku.

Údajně těch 120 hlasů už aktivně hledáte.

To není pravda, nikoho nehledáme, to je nesmysl.

Václav Klaus
Klausovi vadí vydání Nikulina do USA. Kauza je politická, tvrdí