Předchozí
1 z 3
Další

Nic z toho ale premiéra a lídra ANO Andreje Babiše nevyvádí z rovnováhy. Je přesvědčen, že ví, jak dostat Česko mezi deset nejúspěšnějších zemí světa.  O tom, jak toho chce dosáhnout a co pro to aktivně dělá, s ním Deník hovořil týden po dramatické debatě před hlasováním o důvěře.  

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Zeman žádá přísnější tresty. Podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

Pane premiére, máte tady někde po ruce svoji diplomovou práci?
To tedy nemám.

Ale asi byste měl mít, protože zřejmě projde testem plagiátorství a možná budeme v pondělí bez premiéra.
Určitě nebudete. Dělal jsem diplomku na Všeobecnou dohodu o clech a obchodu GATT. Můj táta pracoval jako zástupce Československa v této organizaci, takže jsem o tom dost věděl a byla to originální práce.

Jak je možné, že lidé, kteří se ucházejí o ministerské posty, ve svých diplomových či bakalářských pracích opisují?
To je složité téma, zajisté to správné není a nedělá to vládě dobré jméno. Paní Malá obvinění ovšem odmítla, a když jsem ji potkal, požádal jsem ji, aby se obhájila před médii. Její tiskovka nedopadla dobře a bylo jasné, že mediální tlak byl – na rozdíl od pana Krčála – tak intenzivní, že mi nabídla rezignaci.

Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Není to složité téma. Když přijde dítě do první třídy, paní učitelka ho poučí, že když bude opisovat, dostane pětku, neboť je to krádež. 
Ano, ale na vysoké škole jsou nějací vedoucí diplomových prací, vše se konzultuje, pak jsou obhajoby. Bylo by zajímavé prověřit všechny diplomové práce.

Abyste ve vládě pak nezůstal sám.
Měl jsem na mysli práce poslanců.

Abyste pak v té sněmovně nezůstal sám.
To by mi ani nevadilo. Aspoň by to dostalo tah na branku a při schvalování zákonů bychom neztráceli čas. Mimochodem jsme jedna z posledních sněmoven, která nemá časový limit na vystoupení poslanců. 

V koaliční vládě s ČSSD tohle určitě neprosadíte.
Ke škodě věci. Měli bychom se zamyslet, jaké zákony přijímáme z EU. Kdybychom zavedli systém, že ke směrnicím, které přicházejí z EU, nebudeme nic přidávat, ale jen je automaticky zaneseme, celé by se to mohlo zrychlit. 

Tak to hlavně neříkejte před Václavem Klausem ml., který naopak soudí, že automatické přijímání evropské legislativy je zlo.
Je to zlo, ale v rámci EU jsme se zavázali přijímat evropské zákony. Souhlasím s Václavem Klausem, že Evropská komise chrlí jednu normu za druhou a my je v takovém množství nechceme. Některé státy nedodržují pravidla, na což unie reaguje stále novými směrnicemi. Asi musíme počkat na novou Evropskou komisi a pak se snažit prosadit větší vliv jednotlivých členských států. 

Andrej Babiš a Alena Schillerová po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
Státní dluh klesá, uvedl v Lánech Babiš. Plošné zvyšování platů odmítá

Vyžaduje to ovšem z naší strany trpělivé budování mnohostranných vztahů a kontaktů, protože sami to neprosadíme. Není i kvůli tomu nezbytně nutné mít plnohodnotného ministra zahraničí?
Ne. Já jsem lídr zahraniční agendy v Evropské unii. Proto jsme spěchali s první vládou, abych mohl loni 14. prosince jet na Evropskou radu. Proto si buduju všestranné vztahy. Proto jsme ve visegrádské čtyřce prosadili, že nebudou kvóty a alokace migrantů budou dobrovolné. Dovolím si tedy tvrdit, že v zahraniční politice nemáme žádný deficit. 

Ministr zahraničí vám tudíž nechybí?
Ale my jsme s panem ministrem Hamáčkem společně letěli na zasedání NATO, představil jsem ho několika premiérům, zůstal tam i při jednání s Donaldem Trumpem, kde byl formát jedna plus jedna. Normálně to funguje.

Jan Hamáček je tam jen dočasně.
Na ministerstvu jsou kvalitní náměstci, když byl pan Stropnický delší dobu na nemocenské, nic se nezastavilo. Všude jsem lítal s náměstkem Dürrem, znám pana Staška, Tlapu. Ministr je důležitý, ale léto bez něj přežijeme. Zatím děláme zahraniční politiku dohromady s panem Hamáčkem. 

Bude šéfem diplomacie Miroslav Poche, nebo ne?
Pan prezident Zeman to jasně odmítl, a jak ho všichni známe, tak názor asi nezmění. 

A co když ČSSD místo Pocheho navrhne nějakého ambiciózního politika, který si nebude přát, abyste mu do toho mluvil?
Já jednám na úrovni premiérů, a když Italové napsali, že se máme podělit o 450 uprchlíků z té lodi, kontaktoval jsem Orbána, Morawieckého i Pellegriniho, abych je informoval o mém stanovisku. Jsem se všemi v kontaktu. Andreji Plenkovićovi jsem gratuloval, když na MS ve fotbale vyhráli Chorvati, Macronovi po vítězství Francouzů. S lucemburským premiérem a jeho přáteli jsem při jeho návštěvě Prahy strávil celé nedělní odpoledne. 

Kateřina Perknerová.
Komentář Kateřiny Perknerové: Personální úhor

To je sice hezké, ale státníci opravdu důležitých zemí vás nezvou.
Není to pravda. Když jsme byli bez důvěry, tak u toho nebyl červený koberec a vojáci, ale to mi vůbec nevadí. Jde o podstatu. Byl jsem ve Finsku, v Bulharsku i Rakousku, ve Francii v Elysejském paláci. Mám pozvánku od bavorského premiéra na návštěvu festivalu v Bayreuthu. Teď mi přišel dopis od italského premiéra Conteho, abych za ním přijel a pobavili jsme se o migraci. A panu Trumpovi jsem v Bruselu vysvětlil, že výdaje na obranu nám v letech 2013–2019 sice rostou jenom o 0,14 procenta podílu na HDP, ale musí to počítat v absolutní částce. V tomto období zvýšíme výdaje o 50 procent a do roku 2024, kdy dosáhneme dvou procent HDP, o 150 procent v porovnání s rokem 2013. Všichni to ocenili, včetně kancléřky Merkelové a prezidenta Macrona.

Při veškeré úctě, vy si myslíte, že Donald Trump to byl schopen pobrat?
Ano, on na to reagoval, řekl, že mu také roste HDP. Jeho koncepce je jasná, přemýšlí jako byznysmen. Mám jeho styl rád, protože mluví věcně, opírá se o čísla, data, jména. On říká, abychom zvyšovali výdaje na obranu, a zároveň mluví o deficitu americké obchodní bilance s Evropou, takže nepřímo nabádá, abychom kupovali americké zbraně, čímž by se zabily dvě mouchy jednou ranou. 

Co je na tom dobrého pro Českou republiku?
Pro Českou republiku nic, ale pro něj ano, Trump se chová logicky, hájí americké zájmy. Je nesmysl, že by chtěl opustit NATO. Nic takového nemá v plánu. Když na konci summitu odcházel ze sálu, políbil Merkelovou, pronesl I love you, Angela, všichni se smáli a Trump byl v pohodě. 

Přivítal jste setkání Trumpa s Putinem v Helsinkách. Může odstartovat nějakou pozitivní změnu?
Určitě. Konečně došlo k tomu, co jsem vždycky tvrdil, totiž že potřebujeme dostat za jeden stůl Trumpa, Putina a Evropu. Lídři Francie, Německa a Británie měli po inauguraci v lednu 2017 okamžitě kontaktovat Trumpa, žádat summit s Putinem a řešit společně Sýrii. Teď snad na to dojde a Evropě se uleví. Ale v Helsinkách se probíraly i další věci. Trumpa kritizovali za to, že se sešel se severokorejským diktátorem. Ale to je přece dobře. Pokud Kima přesvědčí, aby se Severní Korea denuklearizovala, nebude válka a nebudou umírat lidé, a to je super. Když jsem v ČT slyšel nějakého novináře, jak vypráví, že Trump vůbec neměl s Putinem mluvit, tak to je absurdní. Možná kdyby byl Trump v Bílém domě dřív a bavil se s diktátory Husajnem, Asadem a Kaddáfím, nemuselo zemřít tolik lidí ani ve válce, ani a ve Středozemním moři. 

Trump je byznysmen a aplikuje podnikatelské metody v politické praxi…
Mluví podobně jako já, mně to vyhovuje.

Znamená to, že se teď podřídíme jeho vizi a budeme bezhlavě nakupovat americké zbraně, aniž bychom měli jasno v tom, kde je reálný nepřítel? Je to opravdu Rusko, nebo spíš sucho a bída v Africe, či nestabilita na Blízkém východě?
My jsme hlavně panu Trumpovi vysvětlili, že dostat se plošně v rámci NATO na dvě procenta HDP ve zbrojních výdajích už v roce 2019 je nesmysl, to prostě nejde zařídit. A jinak souhlasím, musíme označit reálné hrozby. Bývalí spojenci proti fašistům, kteří po 2. světové válce založili OSN, aby udrželi mír a bojovali proti chudobě, tedy USA, Rusko a Čína, by měli v rámci Rady bezpečnosti OSN začít spolupracovat, a ne se stále vetovat. Summit v Helsinkách je podle mě průlom ve vztazích a je potřeba tomu držet palce. 

Andrej Babiš a Jan Hamáček podepsali 10. července koaliční smlouvy o spolupráci ANO a ČSSD ve vládě.
Babiš šéfem protikorupční rady? Je to jeho právo, řekl Hamáček

Vládu s důvěrou máme po osmi měsících…
Neříkejte to, musíte to počítat od první vlády v prosinci, a to je 204 dní, necelých sedm měsíců.

Počítám to od voleb, protože o vládě se začíná vyjednávat ihned po odevzdání posledního hlasu.
Vždyť s námi nikdo vyjednávat nechtěl, kdyby ano, mohli jsme mít dávno vládu s ODS.

Čí je to problém?
Jejich, protože lidem vsugerovali, že to voliči ODS nechtěli. Copak je volili, aby program prosazovali v opozici? Tomu nemůže věřit ani pan Fiala.

Mají asi 150 důvodů, proč nejít do vlády nejen s trestně stíhaným Andrejem Babišem, ale také s ideově nezakotveným ANO. 
Tak ať jim poděkují všichni podnikatelé a živnostníci, protože ODS může za to, že jsme museli ustoupit s karenční lhůtou. 

Jenže vy budete muset ustupovat nejen u proplácení prvních tří dnů nemoci, ale v této vládě s ČSSD a podporou komunistů…
Není to podpora komunistů, to byla jednorázová věc. Hned dva dny poté nás KSČM kritizovala kvůli Českým drahám. My nemáme žádné tajné dohody, jen dohodu o vzniku vlády. Proč poslanci ODS, velcí demokraté, neodešli ze sálu? Kdyby to udělali, nemusela být žádná dohoda s KSČM. V té smlouvě je napsáno, že KSČM nevyvolá hlasování o nedůvěře, ale může pro ni hlasovat. To jsme tam asi zapomněli napsat.

To jste nezapomněli, natolik je předseda KSČM Vojtěch Filip zkušený politik, že to tam nenapsal.
No, je chytrej. Nám to ale zase tolik nevadí. My jsme připraveni na všechno. Víte, že jsem krizový manažer.

Je vám jasné, že kdybyste ve sněmovně nehlasovali pro růst mezd, důchodů, rodičovských přídavků, pro státní alimenty, komunisté vás hodí přes palubu?
Bývalý prezident Václav Klaus to v rozhovoru s vámi řekl správně, i když ho to rozčiluje. Hnutí ANO je tu pro všechny. Kdyby šla s námi do vlády ODS, určitě bych chtěl levicové vyšší důchody a pomoc nejchudším lidem. Zároveň bych ale snižoval daně, prosadil méně státu a regulací, digitalizoval, to jsou pravicové věci. 

Státní tajemník pro EU Aleš Chmelař
Babiš v obklíčení. Manželem nové ministryně je jeho tajemník pro EU Chmelař

Jak chcete s ČSSD snižovat daně?
Vždyť jsme společně seděli už v té minulé vládě a snížili jsme daně o 30 miliard. 

Co budete dělat, až se růst zadrhne a přijde krize?
Proč strašíte krizí? Ale stát se může leccos, třeba pan Trump zavede cla na auta. Musíme proto přemýšlet o alternativních trzích, mít náhradní růst, a proto mapujeme desetileté investice. To nikdo neudělal. Vždyť naše země nic neplánovala, ani investice, ani profese. Naše vláda má velké investiční záměry. Akorát máme paralýzu státní správy, protože služební zákon nás brzdí v tom, abychom efektivně a transparentně řídili ministerstva a jejich instituce. Nemůžeme měnit lidi, kteří dělají chyby. Probírali jsme to i na protikorupční radě, kde jsem vysvětloval, že není možné, aby státní tajemník byl víc než ministr a dělal si, co chce. Zákon o státní službě je katastrofa. Bohužel jsme byli u toho a zvorali jsme to. Musíme to napravit. 

Zmínil jste radu vlády pro boj s korupcí, jejímž předsedou chcete být, nebo už jste se dokonce stal?
Vychází to ze statusu rady. Pokud není nějaký ministr pověřený vedením rady, automaticky je jejím předsedou premiér. To bylo zavedeno za premiéra Sobotky v roce 2014. Paní exministryni spravedlnosti Malou jsme předsedkyní rady jmenovat nechtěli, takže jsem předsedou rady já. 

Bylo by skvělé, kdybychom uměli do čela protikorupční rady vlády instalovat někoho, kdo neopisuje práci o králičích bobcích nebo není trestně stíhaný, ne?
Paní redaktorko, moje trestní stíhání je na objednávku, to už všechno znáte. Já jsem příkladem boje proti korupci. My jsme kritizovali netransparentní hospodaření České pošty a ostatních firem, korupci ve zdravotnictví – a vidíte, co teď z toho padá! 

Kdybyste to myslel vážně, nemusel by šéf pirátských poslanců Jakub Michálek jmenovat sedm konkrétních protikorupčních opatření, která jste mohli přijmout, ale vy jste je zablokovali, nebo rovnou shodili ze stolu. 
Ale co se neprosadilo? My máme jen jiný názor na obsazování dozorčích rad. Výběrová řízení děláme u představenstev firem. Kdo kdy dělal konkurs na šéfa GIBS? Až já. Stejně jako u České pošty, Czechinvestu.

A bude šéfem GIBS státní zástupce Radim Dragoun?
Jak to mám vědět? Vybírá to komise.

Václav Klaus
Václav Klaus: České národní zájmy nehájí Fiala, Filip ani Zeman

No aby to nebylo stejné jako v případě kandidáta ANO na pražského primátora. Členové vybrali Patrika Nachera a vy jste dosadil Petra Stuchlíka. 
Neštvěte mě. Já jsem založil protikorupční hnutí. 

Proč nechcete, aby ČEZ zveřejňoval smlouvy v registru smluv?
Ale ať neobchodní smlouvy klidně zveřejňuje, s tím nemám problém. Piráti jen kritizují a mluví, to je jejich koncepce. 

Nesouhlasím. Když si přečtete vystoupení Olgy Richterové k sociální a bytové politice, jde o promyšlený záměr, který má hlavu a patu.
A proč si to nešla vyzkoušet do vlády? Mohli jsme být v koalici s Piráty a STAN. Oni kritizovali tradiční demokratické strany – já vždycky dodávám: strany s bohatou korupční historií – a mohli jsme si to zkusit spolu. Oni ale odpovědnost za vládnutí nechtějí, vybrali si pohodlný život. 

Třeba vám pomohou prosadit důchodovou reformu, kterou zmiňujete jako jeden z hlavních úkolů. Budete se při její přípravě řídit radami OECD?
Závěry OECD nepřijímáme bez výhrad, ne vše, k čemu nás nabádá, se nám líbí. Podle ní máme zvyšovat DPH a snižovat odvody sociálního pojištění, což by bylo špatně, protože by se tím zvyšovaly zisky zahraničních investorů, kteří bohužel dávají našim zaměstnancům nízké mzdy, aby měli obrovské dividendy.

Když jste vstupoval do politiky, byl jste pro zavedení druhého důchodového pilíře, kam by si lidé povinně odkládali část příjmu. Co dnes?
Povinně ne. Dnes je situace, kdy firmy těžko shánějí zaměstnance. Jedna z možností, jak udržet lidi v práci, je dlouhodobě je motivovat příspěvkem na penze.

Vladimír Špidla
Expremiér Vladimír Špidla: Prezidentem měl být Otakar Motejl. Zeman to zhatil

Hodláte daňově zvýhodnit firmy, jež budou zaměstnancům připlácet na důchodové pojištění?
To asi ne. Chceme, aby zaměstnavatelé participovali na zdrojích pro výplatu důchodů. Hlavně tím, že budou stabilizovat zaměstnance placením důchodového připojištění.

Vznikne zase jen nějaká komise, nebo reformu během tří a půl let skutečně provedete?
Komplexní penzijní reformu těžko zvládneme. Můžeme napravit některé křivdy, narovnat věci jako předčasné důchody, starodůchodkyně, bezdětné penzisty. Musíme to zanalyzovat, nejde to odpálit jen tak od boku.

To bude úkol nové ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Znáte ji?
Ano, viděl jsem ji jednou. Naše seznámení bylo komické, pozval jsem si ji, když začal prostorem létat drb, že za naší ministryně Jaroslavy Němcové přijde o místo, protože je sociální demokratka. Řekl jsem, že je to nesmysl, protože v ANO takové věci neděláme, nevyhazujeme lidi kvůli politické příslušnosti. Její manžel Aleš Chmelař je státní tajemník pro evropské záležitosti, když už jsme u toho. Nechal jsem si ho, i když je sociální demokrat, to neřeším. Paní Maláčová dělá rodinnou politiku, která mě zajímá, má dobré názory. Její nominaci jsem přivítal. Jde o to, abychom v rámci vlády mluvili mezi sebou, ne přes média.

Minulá vláda, jejíž jste byl členem, nebyla schopna předložit zákon o sociálním a startovacím bydlení. Kdy to hodláte napravit?
A proč mluvíte o vládě? Kdo tady převzal po revoluci celý bytový fond čítající 600 tisíc bytů? Přece samospráva, ta to měla zvládnout. Byty mají stavět obce a města. Stát to má legislativně a finančně umožnit především obcím, které mají nízké rozpočty. Starosta musí vědět, pro koho potřebuje startovací byty, jestli pro mladou rodinu, pro učitele, důchodce či lékaře. 

Víte, že praktik nebo zubař se nestěhuje za prací ani v případě, že mu nabídnou byt a k tomu 400 tisíc bonus? 
Na to máme jinou strategii, v níž jsme řekli, že pokud naši lidé nechtějí do vzdálenějších obcí ani za velké peníze, můžeme přijmout ukrajinské doktory za podmínky, že půjdou tam, kam je pošleme – pokud si to budou starostové přát. 

Ve sněmovně jste mluvil o vzdělávání jako o vládní prioritě. Máte na mysli chrlení lidí pro potřeby trhu práce, nebo přípravu flexibilních, jazykově vybavených, počítačově a finančně gramotných jedinců, kteří se uplatní v jakémkoli segmentu lidské společnosti?
To se nevylučuje. Chceme vše-obecně vzdělané lidi, ale zároveň školství musí umět reagovat na potřeby ekonomiky. Když vidíme, že je nedostatek lékařů, učitelů, techniků i řemeslníků, musí to stát řešit. A ministerstva, pod která by mělo odborné školství patřit, v tom mají větší motivaci než kraje. Musíme se inspirovat v Německu, které má duální školství, nebo ve Finsku, jež má výborný vzdělávací systém.

Jan Stráský.
Jan Stráský: Chtěli jsme, aby se k majetku dostali Češi