Miloš Zeman neočekává, že by vládě byla vyslovena nedůvěra. Ale i kdyby se to stalo, pověří vás, abyste kabinet znovu sestavil. Koho byste oslovil?

Vláda v této sestavě, i když je menšinová a vznikla s jednorázovou podporou KSČM, funguje podstatně lépe než minulá koaliční vláda, takže nevidím důvod, proč ji měnit.  Pan předseda Hamáček je pod tlakem, protože lidé, kteří nechtěli, aby ČSSD šla s ANO do vlády, využijí cokoliv, aby vyvolávali spory.

Takže s působením vlády a naplňováním její agendy jste spokojen?

V rámci koalice samozřejmě musíme dělat kompromisy. Kdybychom byli ve vládě sami, některé věci bychom nepřijímali.

Andrej Babiš junior během pobytu na Krymu
Andrej Babiš junior: Chci vypovídat. Otec o mně lže

Je to podle vás lepší varianta, než kdybyste vládl s podporou Okamurovy SPD, která by například chtěla prosadit novelu právě přijatého insolvenčního zákona nebo referendum o czexitu?

Nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom šli s SPD do vlády. Některé programové body tohoto hnutí nám nejsou vzdálené, ale tato varianta vůbec není na stole. S panem Okamurou jsem mluvil o tom, proč se přidal k opozici, která chce zneužít útoky na moje děti, což považuji za novinářské i politické dno.

Není omezením demokracie, když prezident národu sdělí, že ať se děje cokoli, jmenuje vás pokaždé premiérem?

Ale opozice přece má možnost vládě vyslovit nedůvěru.

K čemu to ale bude, když dopředu ví, že Miloš Zeman zase pověří sestavením vlády vás?

To je otázka na opozici. Nechápu, proč se na základě vylhaných informací Seznamu a zneužití nemoci mého syna zapojila do této kampaně. Já chci naší zemi vrátit, že jsem tady mohl podnikat a být úspěšný. Teď pracuji pro stát podstatně více, než jsem pracoval pro sebe. A musím strpět i všechny urážky a útoky. Mrzí mě, že se nikdo neptá na to, co jsem udělal v politice od roku 2014, kdy mám samé úspěchy.

Sdělil jste, že nikdy z funkce premiéra neodstoupíte.

Ano, protože nechci odejít od rozdělané práce. Na funkci nelpím.

Názor byste nezměnil ani kvůli tomu, aby vaše nemocné děti měly klid?

Mým dětem škodí novináři, kteří jsou největším ohrožením mé rodiny a zdraví mých dětí.

Pavel Šrytr, kterého vězeňská eskorta přivádí k soudu, podpořil premiéra Andreje Babiše (ANO)
Babiše podpořil bodyguard kmotra Mrázka: Voliči ANO jsou na polích a v továrnách

Novináře nezměníte, ale odchodem do soukromí můžete prospět svým dětem. Proč to neuděláte?

A proč oni píšou, že jsem syna rok a půl neviděl? To je lež. Stejně jako to, že jsem ho poslal někam na Krym. Protestuji proti takovému způsobu novinařiny, to je aktivismus. Za synem jeli dva novináři s cílem poškodit jeho otce, postavit ho proti němu a dostat ho z politiky do vězení. Je jim jedno, že používají mafiánské metody a porušují švýcarské zákony. S tím se nehodlám smířit.

Smiřovat se nemusíte, ale můžete pomoci svým nemocným dětem, když se budete obhajovat jako soukromá osoba.

Pravda je na mé straně a pro své děti dělám všechno. Matka mého syna se bude bránit a tyhle lidi zažaluje. A nemyslím si, že kdybych se stáhl do soukromí, tak by té štvanice nechali. To je cílená akce proti mé osobě.

Syn Andreje Babiše, Andrej Babiš mladší
Komentáře deníků: Své děti zapletl do kauzy Čapí hnízdo sám Babiš

Kdy váš syn odjel do Ruska a na východ Ukrajiny?

Poprvé byl syn s panem Protopovovem na dovolené v Rusku v Kaliningradu v roce 2016, následně v roce 2017 navštívil Rusko a Ukrajinu, kde trávil čas se svou přítelkyní.

Uvedl jste, že váš syn nikdy nebyl občanem České republiky, ale má švýcarské občanství. Jak dlouho?

Jste první, komu to říkám. Můj syn je švýcarským občanem více než deset let.

Proč tedy neodjel do Švýcarska, ale s Petrem Protopopovem do Ruska a na Krym?

Protože v té době o něj pečovala pan Protopopov, staral se o něj jako o nevlastního bratra, měli přátelský vztah. Jezdili spolu na dovolené, na kola a lyže, na výlety.

Přístav Sevastopol, Krym
Expert: Okupovaný Krym jako úkryt pro Babiše mladšího byl úplně šílený nápad

Nebylo by mu lépe s matkou ve Švýcarskou než v Krivém Rogu?

V červenci roku 2015 mi volala policie, že můj syn byl nalezen na dálnici a hospitalizován v léčebně v Havlíčkově Brodě. Pak byl převezen do Národního ústavu duševního zdraví, kde se o něj starala paní doktorka Protopopová. Po jisté době řekla, že by se můj syn měl vrátit do normálního života, avšak nadále byl v její péči, bylo nutné, aby mu někdo pomáhal od rána do večera. Bavili jsme se o tom, kdo by se o něj mohl starat, a tak jsme přišli na jejího manžela. Když vypukla objednaná aféra Čapí hnízdo a novináři syna sledovali, jeho stav se zhoršil. Proto můj syn s panem Protopopovem odjel do Ruska a následně na Ukrajinu, aby neměl pocit, že někdo pronásleduje, když právě tento fakt je pro chorobu, kterou trpí, to nejhorší. Tam se seznámil s přítelkyní, která je z Ukrajiny. Trávil s ní na těchto cestách veškerý čas. Při posledním pobytu na Ukrajině se jeho chování vůči Petru Protopopovi zásadně změnilo, nestál o jeho přítomnost a poslal ten mail o údajném únosu do Prahy. Jejich vztah se totálně narušil. Pak se syn domluvil se svou matkou, která dlouhodobě žije ve Švýcarsku, že se k ní odstěhuje.

Jak je možné, že to neudělal rovnou, když odejde z léčebny? Kdyby se to stalo mému synovi, který by měl švýcarské občanství, vezmu si ho okamžitě k sobě.

Jeho matka měla svoje povinnosti a nemohla s ním být od rána do večera a starat se o něj tak jako pan Protopovov.

Předseda vlády Andrej Babiš
Kauza premiéra Babiše: České úřady požádaly Švýcary o bankovní podklady

Všichni by si oddechli, kdyby policie kauzu Čapí hnízdo uzavřela a státní zástupce by buď trestní stíhání zastavil, nebo vás obžaloval. Netáhne se vše příliš dlouho?

Policie koná, vyšetřuje. To média tlačí na policii a žalobce, aby mě zavřeli. Přitom je to celé nesmysl a je to absurdní štvanice. Nic jsem neudělal, žádný zákon jsme já ani moje rodina neporušili. Je skandální, že média chtějí nahradit orgány činné v trestním řízení a řeší živé vyšetřování každý den.

Možná proto, že to moc dlouho trvá a výsledek nikde. A je vám jasné, že ta věc nemá dobré řešení? Když vás obžalují, padne vláda. Pokud vás zprostí obvinění, bude se to vykládat jako ovlivnění policie a žalobce.

Nespekulujte, je to živá kauza. Já určitě nikoho neovlivňuji, to dělají vybraní novináři.

Demonstranti zaplnili pražské Staroměstské náměstí a žádají demisi vlády Andreje Babiše (ANO).
Po pochodu Prahou tisíce demonstrantů zaplnily Staromák. Babiši, demisi! volaly

Je únosné, aby se to vyšetřovalo další tři roky, tedy po celé vládní období?

Nechci to komentovat. Nic jsem neudělal, moje bývalá firma těch padesát milionů vrátila, protože kdyby byl soud s ROPem (Regionální operační program Střední Čechy), tak odvolacím orgánem je ministerstvo financí, které má hnutí ANO, což by bylo vnímáno jako nepřípustné. Žádná korupce tam nebyla, nikdo nic nevydělal, nezískal žádnou výhodu, nevznikla žádná škoda.

Jak jste správně uvedl to nechme na policii.

Určitě, jen chci říct, že Čapí hnízdo slouží veřejnosti, všechno to je jen tisíckrát opakovaná lež.

Český premiér Andrej Babiš
Babiš odjel za synem do Švýcarska. Jdu za ním, abych pomohl, řekl

Když už jste zmínil korupci, není minimálně střetem zájmů, že zprávu pro policii o zdravotním stavu vašeho syna vypracovala psychiatrička, která byla vaší poradkyní na ministerstvu financí a nyní pracuje v resortu zdravotnictví vedeném  ministrem z ANO?

Není. Proč by měl být? Paní Protopopová je odbornice na psychiatrickou léčbu a chce prosadit její reformu. Lidí s psychickými problémy je bohužel strašně moc a ona si přeje, aby se jim pomáhalo doma v rodinách, ne v ústavech. I pan profesor Höschl řekl, že nemá pochyby o její práci.

Andrej Babiš junior během pobytu na Krymu
Andrej Babiš junior: Chci vypovídat. Otec o mně lže

Jenže paní Protopopová také kandidovala  za hnutí ANO v komunálních volbách, vedla kandidátku v Praze 8.

To byla chyba a když jsem se to následně dověděl, říkal jsem jí, že to dělat neměla.

Požádal jste teď v neděli svého syna, aby se nechal vyšetřit českým znalcem, který je součástí policejního vyšetřovacího týmu?

O Čapím hnízdě jsme vůbec nemluvili. Bavili jsme se o tom pseudoúnosu na Ukrajinu. Řekl jsem mu, že se mýlí, že to tak nebylo. Ale nechtěl jsem to nijak rozebírat, byl jsem rád, že ho vidím, přijel jsem jim pomoct, uklidnit je.

Cítí se teď váš syn dobře?

Myslím, že ano, byl celkem v pohodě.

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem na pravidelné schůzce
Babiš povečeřel se Zemanem. Prezident ho ujistil, že má jeho jasnou podporu
Andrej Babiš
Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili