Jenže i organizátorům shromáždění došlo, že jen s těmito dvěma trumfy nevystačí. Babišovo hnutí ANO podporuje podle posledního průzkumu agentury STEM 35 procent voličů, jimž nevadí nic z toho, co šéf spolku Mikuláš Minář předsedovi vlády vyčítá. Nevidí totiž nikoho, kdo by Babiše mohl vystřídat a zlepšit jejich životní podmínky.

Minář to pochopil a vyzval opozici ke spolupráci, změně volebních pravidel a formulování srozumitelné vize. „Aktivita občanské společnosti je důležitá, ale je nám jasné, že o budoucnosti se rozhodne ve volbách,“ uvedl Minář. Proto tentokrát mezi demonstranty pozval i zástupce politických stran, vedle opozičních i vládní ČSSD. Výsledek ale nebyl nijak oslnivý. Zaznělo varování před oligarchizací země, volání po změně volebního systému či odsudek prezidenta a premiéra, kteří rozdělují společnost.

Demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi 17. prosince 2019.
Hanba! Demisi! Proti Babišovi protestovaly opět tisíce lidí

Tedy žádný posun. Zato v minulých týdnech se ukázalo, jak požadovaná součinnost vypadá v praxi. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se nechal slyšet, že opozici by nejvíc prospělo, kdyby ze scény zmizel nejen kontroverzní Miroslav Kalousek, ale celá TOP 09. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) vzkázala, že pražská koalice může pokračovat, když změní své arogantní chování.

ČSSD na půli cesty

K odstoupení ho vyzval zastupitel Spojených sil pro Prahu, lidovec Jan Wolf. K němu se okamžitě přidala opoziční ODS. Šéf zastupitelského klubu další magistrátní vládní strany Praha sobě Jan Čižinský sice koalici nebourá, ale v úterý oznámil vznik nové platformy. „Hledáme 3000 statečných, pozitivních, aktivních lidí, kteří dodají naději svým sousedům. Tahle síla a energie pak pomůže ke sjednocení. Nezakládáme novou stranu, nebudeme štěpit, budeme působit tak, aby hlasy nepropadly,“ popsal svůj záměr Deníku Čižinský, který je poslancem za KDU-ČSL.

Místopředseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll (vlevo) a předseda spolku Mikuláš Minář
Filipovy výroky o kyberútoku: Milion chvilek přemýšlí o žalobě

Minářovu nabídku účastnit se demonstrace odmítla ČSSD. „Pozvánku jsem dostal, ale bylo by pokrytecké tam vystoupit s lídry opozičních stran, když je ČSSD součástí vlády. Panu Minářovi jsem ale navrhl schůzku, na níž bychom mohli probrat všechny aktuální otázky i jejich požadavky, třeba rozvíjení občanské společnosti,“ sdělil Deníku místopředseda sociálních demokratů a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Minář zatím nesdělil, zda jeho podnět přijme.

Suma sumárum, Andrej Babiš neohroženě vládne a nabírá další sympatizanty, zatímco opozice si jde po krku a k apelům Milionu chvilek je hluchá.