Na otázku, zda by podle něj měl český premiér vlastnit významný průmyslový či zemědělský koncern a mediální dům, odpověděl: „Principiálně asi ne.“ Dozvíte se podrobnosti kolem výměny ministra dopravy. Babiš potvrdil, že neměl informaci o nabídce úplatku kvůli zakázce na auditora mýtného systému, a to ani od Vladimíra Kremlíka, ani od šéfa BIS Michala Koudelky.

Předseda vlády obhajuje snížení DPH na pivo, vidí v tom ochranu české pivní kultury. „Ano, alkohol škodí, ale lidé ho konzumují tak či tak. A my nechceme, aby si lahve piva nosili domů, ale aby ho pili v hospodě. Je to tradice,“ vysvětluje.

Premiér také odmítl, že by se kvůli pivní dani zákon upravoval, jak navrhuje člen sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD: „Pan Votava tomu nerozumí. Lidí se ty sazby vůbec netýkají, pouze hospodští budou platit nižší DPH a je na nich, jestli se někteří o slevu podělí se svými zákazníky. Od 1. května to budu sledovat, pohlídám si to.“

Czechia ano, či ne? 

Kromě zásadních otázek jsme probrali i to, čemu Andrej Babiš říká ptákoviny, například jeho vztah k názvu země Czechia, jenž v roce 2016 podpořil, a dnes se k němu nezná. „Zkuste mi vysvětlit, proč si The Wall Street Journal po roce vzpomene na Babiše a snaží se z něho dělat pitomce. Já název Czechia nepoužívám, mně se nelíbí, nejde mi to do úst. A je to jen alternativa k České republice. Je to ale naprostá marginálie, vůbec to neřeším. Vždy mluvím o Czech Republic.“

Chce dobýt Hrad? 

V rozhovoru se dočtete, proč chce předseda vlády poslat na ministerstvo obrany Nejvyšší kontrolní úřad a jak to dopadne s digitální daní či Národním investičním plánem. A bude Andrej Babiš v roce 2023 kandidovat na prezidenta?

Exkluzivní rozhovor s Andrejem Babišem si můžete přečíst již zítra ve vašem tištěném Deníku.