Babiš znovu odmítl, že by nechtěl zvýšit platy učitelům. Mají na to podle něj právo. „To není pravda, že já nechci dát víc peněz učitelům. Chci dát, ale těch 440 tisíc státních zaměstnanců, samozřejmě není možné jim dát osm procent, ale já myslím, že už minulý týden jsem se domlouval s panem premiérem, že se někde dostaneme na 2,5 procenta, co je pět miliard," nechal se slyšet Babiš.

Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok plánovalo zvýšit platy učitelů o procento. Školské odbory návrh interpretovaly dokonce tak, že počítá se zmrazením učitelských platů, požadovaly přitom navýšení o tři až pět miliard korun. Další debata o rozpočtu čeká koaliční radu příští týden.

Babiš v diskuzi hovořil i o emisi spořících dluhopisů, do nichž budou moci lidé investovat od pondělí. Celkový objem emise bude podle něj kolem pěti miliard korun, hlavní výnos mají dluhopisy přinést v posledním roce. Průměrný výnos se podle něj bude pohybovat kolem 1,78 procenta.

Paušály pro živnostníky

Dostalo se i na kritizovaný návrh ministerstva financí, který by živnostníkům využívajícím paušály znemožnil uplatnit slevu na dani na poplatníka. Podle tohoto návrhu by si už OSVČ využívající paušály nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka, tedy až 24 840 Kč ročně. Babiš zdůraznil, že jde o návrh, který čeká koaliční i veřejná diskuze. Vyjádřil přesvědčení, že by opatření, které zároveň navrací podnikatelům daňovou slevu na děti a manželku, pomohlo živnostníkům s dětmi.

Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh novel daňových zákonů, které mimo jiné zvyšují slevu na dani na druhé a další dítě o 100 korun měsíčně, navrací daňovou slevu pracujícím důchodcům a omezuje absolutní výši odpočtu u paušálních výdajů živnostníků využívajících 60procentní paušál.

Podnikatelé, kteří používají 60procentní paušální výdaje ze svých tržeb, tedy například překladatele, průvodce a obecně všechny, kteří mají živnostenské oprávnění na jinou profesi než řemeslnou, budou moci využít paušál jen do výše 1,2 milionu korun. To odpovídá meznímu příjmu dva miliony korun. Maximální částka, kterou lze paušálem odečíst, je již stanovena u výdajových paušálů 30 a 40 procent.