Předchozí
1 z 3
Další

Stále trváte na tom, že hnutí ANO je pro všechny?
Samozřejmě, postupně to i dokazujeme. V první vládě jsem jako ministr financí měl za úkol vybrat peníze. Mohl jsem jít cestou navýšení daní, což jsem odmítl, stejně jako škrty v investicích. Zvolil jsem cestu nezvyšování daní, ale jejich důsledného výběru. Daně jsme naopak snížili, stejně jako státní dluh – od roku 2014 do letoška o 10,5 procenta, vůči HDP to absolutně dělá 61 miliard korun, měli jsme také rekordní přebytek rozpočtu a menšinová vláda ANO prosadila zásadní růst důchodů, které se zvýšily víc než za šest let pravicových vlád.

Jenže predikce nejsou nijak růžové, ekonomický růst se má zpomalit a vy budete muset šetřit.
To s tím ale nesouvisí. Když jsme dělali rozpočet na rok 2019, vyzýval jsem ministry, aby se uskromnili, nepoužívali externí firmy, šetřili na provozu a poradcích. Moc na to neslyšeli, tak je budeme muset přitlačit přes rozpočet. Nechal jsem vypracovat přehled odměn za rok 2018 a třeba vnitro má méně než předloni, ale finance, obrana, práce a sociální věci víc. Rostou i počty zaměstnanců, například resort práce a sociálních věcí měl v roce 2004 17 tisíc lidí, teď má 23 tisíc. Úspory musejí hledat hlavně ministři, to je jejich práce.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Babiš navždy? Ano, necháme-li mu to

Ministryně financí Schillerová řekla, že v provozních nákladech by se mělo uspořit sedm miliard korun. Jenomže to stačit nebude. Podle odhadů se na daních vybere méně o 14 miliard korun, o osm na sociálním pojištění a o tři na nemocenském kvůli zrušení karenční doby. Čím chcete tuhle díru v příjmové stránce rozpočtu zalátat?
To jsou virtuální čísla, porovnání s předcházejícím výhledem. Pojistné na sociální zabezpečení je pro letošek plánováno na 556 miliard a v příštím roce předpokládáme zvýšení na 586 miliard, výběr DPH by se měl zvýšit o patnáct miliard. Celkové příjmy v roce 2019 budou o 130 miliard vyšší než v roce 2018 a na rok 2020 počítáme s růstem o 64 miliard.

Proto jste po koaliční radě oznámili, že budete muset škrtat a zvyšovat daně?
Ale co z toho děláte katastrofu? Máme nejlepší veřejné finance v Evropě a přebytkový rozpočet. Kraje a obce mají balíky peněz na účtech. Zaměstnance musíme redukovat, protože jich máme strašně moc. A když chci, aby resorty omezily závislost na monopolních dodavatelích IT a aby šetřily, tak je to pozitivní, ne? Rozpočet se řeší v dubnu, my jsme jen něco nahodili a novináři z toho dělají drama. Například jsme řekli, že budeme uvažovat o zvýšení daně z hazardu a tvrdého alkoholu, protože to jsou věci, které ničí lidem život. Ale daně jsme celkově snížili od roku 2014 do 2019 o sto miliard. To zde měla prosadit pravice, ale ODS dělala opak a daně navyšovala. Není důvod se plašit. My pouze zavčasu pracujeme se všemi scénáři, tento postup se mi vždycky vyplatil. Raději předkládám horší varianty, než abych sliboval nesmysly a všichni pak na závěr roku koukali na katastrofální výsledek a krčili rameny. Tak to přesně fungovalo v minulosti.

Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Dobrá, zeptám se tedy pozitivně, zda počítáte s dalším růstem platů učitelů či zaměstnanců v sociálních službách?
Dostali jsme se do fáze, kdy ve státní sféře platy rostou rychleji než v soukromé. Ale určitě budeme pokračovat v tom, co jsme slíbili. Priorita jsou učitelé, sestřičky, lékaři a sociální pracovníci, ale platový růst nebude tak vysoký jako letos, čistě proto, že i ekonomika poroste pomaleji.

Důchody budete dál zvyšovat?
Ano. Já jsem si představoval stejnou částku jako letos, tedy 900 korun, ministryně financí hovoří o 700 korunách, což je pořád, stejně jako to bylo za pět let pravicových vlád celkem.

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvedne na 300 tisíc?
Tam jde o obrovskou částku, 11,2 miliardy ročně. Bude to ještě předmětem jednání, hlavně, zda to má platit zpětně.

Ilustrační foto
Nezvyklé teplo dnes v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Zato školním obědům zdarma definitivně odzvonilo?
Myslel jsem si, že to u nás může fungovat jako ve Finsku, kde to stát platí všem dětem bez rozdílu. Narazilo to na nesouhlas, tak jsem přišel s maďarským modelem, podle něhož by se jídlo platilo jen dětem z chudších rodin. Školy to ale nechtějí, podle ředitelů se plýtvá, na druhém stupni už děti na obědy tolik nechodí. Budeme proto dál pokračovat v programech, které existují na ministerstvech školství a sociálních věcí i na krajích, a musíme vše lépe zkoordinovat.

Na mne to působí hodně chaoticky a jsem zvědavá, jak na to zareaguje váš sněm, protože hnutí ANO dělá to, co chce jeho předseda Andrej Babiš.
Andrej Babiš má nápady. Chodí po světě a inspiruje se. Nedávný projev maďarského premiéra k rodinné politice může být i pro nás inspirací. Ale současně umím přijmout jiné řešení, nemám problém, když mě někdo přesvědčí o opaku.

Setkání s primátorem Zdeňkem Hřibem
Hřib odmítl převzít záštitu nad akcí bojovníků za svobodu. Nezapůjčí ani sál

Právě, co krok, to nápad.
Ne, já dělám věci, které to posouvají dopředu, kontrolní hlášení, EET, reálné potlačení hazardu, dlouhodobý investiční plán, inovační strategie, která nás dostane mezi technologické lídry. Teď řeším ty psy, protože Blesk napsal, že lidé si přejí, abychom se tím zabývali, tak to dělám.

Českého premiéra řídí Blesk?
Jak řídí? Množírny jsou prasárna, je to šedá zóna, tak to řeším. Co je na tom špatného? Pamatujete si, co kdy nějaký ministr v minulosti udělal? Jednu věc mi řekněte.

Sobotkova vláda zrušila poplatky u lékaře.
Výborně. A my jsme dali peníze na lékařské fakulty, aby bylo dost učitelů pro doktory, snížili jsme administrativu. Děláme hodně dobrých věcí, na tom není nic chaotického. Podstatné je, co říká terén, lidé z praxe. Důchodce už jsem vyřešil, protože v programu jsme měli, že zvýšíme základní výměr důchodů z devíti na deset procent. To jsme udělali, takže v penzijní oblasti mám splněno.

A už přemýšlíte o důchodové reformě, kde byste rád oprášil záměr pana Rusnoka a druhý pilíř pro bezdětné udělal povinným. Je to tak?
Nic jsem neoprášil, jen jsem řekl, že se na ten projekt pana Rusnoka podívám. V Singapuru jsem se třeba dozvěděl, že z rozpočtu dávají na důchody pět procent, my 35. Chodím a ptám se, přemýšlím a pak z toho něco vypadne.

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
Komunisté mají výhrady k Babišově vládě. Filip chce probrat Petříčka i D1

Máme tedy čekat, že z toho vypadne povinné spoření do druhého pilíře?
Nic takového na stole není. Pan Rusnok tady byl kvůli nějakému zákonu a mimoděk řekl, že v roce 2004 v ING vypracoval studii k penzím. Tak jsem opáčil, že mě to zajímá, mám to tady, ale ještě jsem to ani nečetl. Představa je ovšem jasná. Příjmová stránka se musí skládat z příspěvků zaměstnavatele, zaměstnance a státu.

Bude tam přímá úměra mezi počtem dětí a částkou od státu?
Ale to nevím, to byl Rusnokův projekt, musíme to zvážit. Já něco řeknu a vy to hned berete za bernou minci.

V normálních zemích to tak bývá, že premiérovo slovo má váhu.
Neštvěte mě. Řekl jsem, že pan Rusnok měl nějaký projekt a že si to na dovolené přečtu. Chodím po světě a rozhlížím se. Znovu opakuji: tradiční demokratické strany měly jet v 90. letech na stáž do zahraničí, aby se naučily budovat kapitalismus.

Vypadá to, že vy jste na stáži permanentně.
To tedy jsem. Kontrolní hlášení a daňová Kobra je dovoz ze Slovenska, EET, které už přineslo 12,5 miliardy korun do rozpočtu, z Chorvatska. Pořád se na něco ptám, dozvídám se věci, přemýšlím o nich a pak je dělám. Finský školní systém, estonská digitalizace, e-government v Británii a Dánsku, kde už máme i my výsledky. Stejně tak skandinávský model podpory inovací, to je teď naše vlajková loď, máme rozpracován ambiciózní plán, který nás posune od montoven k tvorbě zisku, tudíž vyšším mzdám a vyšší nezávislosti.

Na konferenci k umělé inteligenci vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla řekl, že máte na 700 projektů.
Je jich 785 a dvě stě je v běhu. Pracuju systémem, že mám projekt, k tomu přidám člověka a ten to dělá. Dzurilla má digitalizaci, Karel Havlíček, který je mým místopředsedou v Radě vlády pro výzkum, vývoj a inovace a současně řeší malé podnikatele, je na vědu a výzkum. Jedeme ve velkém tempu a řešíme rekodifikaci stavebního práva, exportní politiku, investiční pobídky, čeká nás ČEB, EGAP a zahraniční síť našich zastoupení.

Andrej Babiš (vlevo) a Zdeněk Hřib.
Vládní čtvrť je Babišova kampaň, tvrdí Hřib. Nic netajíme, brání se státní úřad

Někde to ale drhne, například u slibu zrušení superhrubé mzdy.
Nedrhne. Všechno má svůj čas a náš program je na čtyři roky. Superhrubou mzdu, která byla podvodem ODS na voličích, zrušíme v roce 2021 a snížíme daně z příjmu fyzických osob.

Na devatenáct procent?
Nechte se překvapit. Teď to počítáme, ale minimálně to bude těch devatenáct procent. V tomto ohledu jsem pravicový politik. A směrem k živnostníkům také. Uzákoníme odvod z jednoho místa, který ODS slibovala, ale nic neudělala. A nejde jen o jediný paušální odvod daně, sociálního a zdravotního pojištění, díky němuž ušetří za účetní a daňové poradce. Zavedeme kalendář kontrol, takže jich nebude smět být 30, ale jen pět ročně a předem ohlášené. Jejich výsledky budou sdílené, aby se zamezilo duplicitě. Všechny informace najde podnikatel na jednom místě, veškeré změny pro ně zkoncentrujeme do dvou dní. Řeším to, co je potřeba. Sloužím občanům a dělá mi radost, že můžu pracovat pro lidi. 

Vyřešíte si i svoje trestní stíhání? To totiž může všechny vaše plány zhatit. Kdyby ovšem detektiv Nevtípil musel odejít, protože ho GIBS odvolá, byť kvůli jiné kauze, to byste zase mohl sloužit lidu do roztrhání těla.
Nebudu se s vámi bavit o Čapím hnízdě, ale absolutně vylučuji, že bych jakkoli zasahoval do této kauzy a ovlivňoval šetření GIBS.

Zaznamenala jsem, že jste nikdy nejednal ani s žádným soudcem.
A proč bych měl? Vy snad víte, jak ta kauza dopadne?

Já určitě ne, ale v prezidentské kanceláři za soudci chodí preventivně, tak mě zajímá, jestli se třeba ta nákaza nerozšířila i na Úřad vlády?
Děláte si ze mě legraci?

Nikoliv, jen jsem si vzpomněla, jak jste podrážděně reagoval na rozhodnutí Městského úřadu v Černošicích, který vám vyměřil pokutu 200 tisíc korun za střet zájmů.
To si ale musíte vzpomenout, jak to bylo. Všechny tradiční strany přišly a řekly, že Babiš má střet zájmů a musí dát svoji firmu pryč. Vymyslely tedy lex Babiš. Když byl zákon přijat, postupoval jsem přesně tak, jak mi jeho tvůrci uložili. A nyní je to opět málo. Ať udělám cokoliv, vždy to bude špatně. Cílem není nic jiného než mě odstranit z politiky. Našich 30 procent hlasů bere jiným moc a peníze. To je, oč tu běží.

Piráti a Tranparency International ČR tvrdí, že ne.
Transparency International je zkorumpovaná neziskovka.

Kdo ji korumpuje?
Dostávala peníze z ministerstva vnitra, zahraničních věcí a dalších resortů, kde seděli bývalí kolegové z většinové vládní strany. Také z Bruselu a Olafu. A když bývalé vedení Českých drah tunelovalo tuto firmu, měla TI smlouvu s ODS o protikorupční lince, ale ve skutečnosti tam korupci kryla. Pro mě je to absolutně nedůvěryhodná neziskovka.

Takže váš bývalý i současný koaliční partner, Brusel a jeho protikorupční úřad Olaf vás chtějí odstranit?
Dávají peníze této neziskovce. Jak může být nezávislá, když dostává peníze od ministerstev?

Tedy kam vy se podíváte, tam máte nepřátele, na ministerstvech, v Černošicích.
Vždyť je to absurdní, že by tak komplikovaný právní případ mohli řešit úředníci v malé obci.

Třeba to vůbec není komplikované, protože i když máte majetek ve svěřenském fondu, podle některých zjištění jste stále konečným příjemcem výnosů. Tudíž máte zájem na tom, aby firmy prosperovaly a jako premiér jste ve střetu zájmů.
Zkusme změnit téma. Postupoval jsem podle zákona a pravda je na mé straně. Piráti mě udali do Bruselu, protože chtěli přenést politický boj do evropských struktur. Tyhle debaty mě otravují a už se těším, až se jich zbavím.

Vy už nechcete být po příštích sněmovních volbách premiérem?
Ještě jedno volební období to dělat určitě chci. Myslel jsem si, že to půjde rychleji, ale jsem zvyklý věci dotahovat do konce. A důsledně. 

Do konce února vám mají ministři za ANO předložit výkaz toho, co udělali a udělat chtějí. Znamená to, že by někteří měli přidat?
Znamená to, že chci přesně vědět, co mají za sebou od nástupu do funkce a co mají v plánu na letošek a zbytek volebního období. 

Pracuje podle vás dobře ministr školství Robert Plaga? Ve veřejném prostoru běhají informace, že by ho měl vyměnit Petr Vokřál proto, aby zařídil třicet milionů navíc pro motocyklovou GP v Brně.
Pan ministr Plaga dostal tolik podpůrných dopisů od všech možných organizací, že to se snad v historii ještě nestalo. Tak asi to je nejlepší ministr naší vlády…

Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip má velké výhrady vůči ministrovi dopravy Danu Ťokovi, takže jak na ně budete reagovat?
Pan Filip má proti němu výhrady trvale. Ministr Ťok má dobré výsledky, je nejdéle sloužícím ministrem dopravy, jen nebyl schopen vysvětlit veřejnosti, jaká je objektivní pravda. A tak jsme celé Vánoce z médií účelově poslouchali, že otevřel jen 3,6 kilometru dálnic, což je nesmysl vytržený z kontextu. Nemohl otevírat, když jeho předchůdci stavby nezahajovali.

Měl pět let na to, aby zahajoval.
Taky zahajoval, ale před ním v letech 2010 až 2014 nikdo nic neudělal. Průměrná doba výstavby dálnice v Čechách je třináct let. Stěžujte si u tradičních politických stran. Propásly unikátní dobu, kdy jsme nebyli v EU, neexistovaly kraje a neměli jsme ekologické teroristy. V letech 1990 do 2004 mohly všechno postavit. 

Andrej Babiš.
Babišova kauza o střetu zájmů: ředitel úřadu odmítl personální změny

Líbí se vám, jak zvládá svou funkci Tomáš Petříček?
Pan Petříček je ministr zahraničí.

No ne, vážně?
Komunikujeme spolu, i když na některé věci jsme měli jiný názor, například na migrační pakt nebo na banderovce, kde souhlasím s panem prezidentem.

Neměl byste si ministra Petříčka předcházet, když vám teď bude při cestě do USA domlouvat přijetí u Donalda Trumpa?
Mně nikdo nemusí nic zařizovat. Svoje návštěvy si domlouvám sám. Na to skutečně pana Petříčka nepotřebuji.

Pojedete do Bílého domu?
Nemám pozvánku.

A chtěl byste ji mít?
Soustřeďuji se na Evropu. Čekají nás důležité volby do Evropského parlamentu, potřebujeme prosadit rozpočet výhodný pro ČR, liberalizovat vnitřní evropský trh. Budeme nyní jezdit po Evropě a blízkých zemích a představovat nás jako zemí technologických příležitostí a inovací. Začínáme v Izraeli, kde jsme se hodně inspirovali.

Budou na kandidátce ANO kromě dvou europoslankyň Charanzové a Dlabajové nějaké známé osobnosti, přitažlivá jména?
Co si pod tím představujete?

Pavel Telička třeba?
Vy mě fakt chcete naštvat. To není o přitažlivých jménech, ale o tom, aby v Bruselu pracovali ve prospěch České republiky, ne proti ní, aby nepomlouvali českou vládu.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů
Obliba ANO klesá, volby by ale vyhrálo. Piráti jsou druzí, ODS třetí

Pavel Telička nepomlouvá Českou republiku, ale má výtky vůči jejímu premiérovi.
Já jsem reprezentant České republiky, byl jsem zvolen a útok na českého premiéra je útok na Českou republiku. Čeští europoslanci jsou jediní v Bruselu, kteří poškozují vlastní zemi. 

Když už jsme u těch útoků, jak vnímáte varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost proti technologiím čínské firmy Huawei?
Máme k dispozici zprávy tajných služeb a obdrželi jsme varování NÚKIB. Byli jsme postaveni před hotovou věc, nikdo to s námi nekonzultoval, důkazy nám předloženy nebyly. Teď probíhá audit kritické infrastruktury a všechny dotčené orgány se musejí rozhodnout, zda tam riziko je, nebo není. Pro mě je důležité, že se to přeneslo na evropskou úroveň. Často se snažíme společně rozhodovat o věcech, které nejsou až tak důležité, ale tady to namístě je. Evropská komise by k tomu měla zaujmout stanovisko a nakonec to musí skončit na Evropské radě.