Opálený až spálený Andrej Babiš se na jubilejní páté jednání svého hnutí nevyspal přiliš do růžova. Cestou do sálu se zastavil u novinářů a lehce podrážděným tónem jim řekl: “Dnes vám v projevu vysvětlím, co je catch all party, strana pro všechny. Vy to pořád nechápete.” Pak už hymnou začal sněm hnutí ANO, jež vzniklo v roce 2012.

Moderátor Richard Brabec demonstroval, že strana jde s dobou, neboť letos se tady bude hlasovat jen elektronicky. Prezence novým způsobem dopadla dobře, takže víme, že tu je 234 delegátů.

Vše tady vypadá na klidný až oslavný průběh. O jediné vzrušení by se mohla postarat místopředsedkyně hnutí a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, která má každým dnem rodit. V požehnaném stavu je i mluvčí ANO Lucie Kubovičová a předsedu Babiše opustí v dohledné době také poradce Marek Hanč. 

Šéf ANO Andrej Babiš následně ve svém projevu chválil a burcoval. Dal jednoznačně najevo, že se opírá především o voliče a sympatizanty, nikoli o politické partnery. “Nasloucháme občanům, nepotřebujeme ideologii,” řekl. Připomněl, že v roce 30. výročí je Česká republika hodnocena 91 body v žebříčku svobody, čímž předstihla USA nebo Francii. 

V té souvislosti se opřel do ODS, která podle něj dlouhodobě ničila korupcí zemi. “Teď kritizují ministra Ťoka, ale už neříkají, že za jejich vlád byla taxa na úplatky čtyři až sedm procent ze silniční zakázky,” připomněl Babiš s tím, že kdyby D1 nepostavil totalitní režim, tak dodnes nestojí. Zopakoval, že před sedmi lety šel do voleb, aby to napravil a zatočil s korupcí a klientelismem. “Bohatě stačí držet se hesel zakladatelů státu Masaryka a Rašína, tedy nebát se a nekrást, pracovat a šetřit,” uvedl premiér. Načež zdůraznil, že právě ANO prosadilo “skvělou věc, jakou je registr smluv”. 

Babiš také hovořil o důležitosti voleb do Evropského parlamentu, které chce vyhrát. I proto, aby se v něm nepřijímaly nesmyslné zákony a nediktovaly se státům podmínky například v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů: “Nechceme, aby v něm převládli vítači a nekritičtí kývači, zelení fanatici.” První a jediný potlesk pak zazněl v okamžiku, kdy Babiš oznámil, že kandidátku ANO do evropských voleb povede Dita Charanzová.

Kromě známých plánů na zvyšování důchodů, podpory rodin, snižování daní a revize sociálních dávek Babiš také sdělil, že do sportu má výhledově jít 12 miliard ročně. “S Milanem Hniličkou představíme strategický plán, co dál s českým hokejem, abychom znovu vyhrávali. Je v tom spousta emocí, všichni si pamatují na zápasy s Rusy na konci 60. let,” oznámil Babiš. 

"Jsme napadáni, že jsme levicovou stranou, socialisté. To je totální nesmysl, tomu se jen směju," vyjádřil se Babiš ke směřování strany. "My jsme odpovědní vůči příštím generacím, snižujeme zadlužení státu. Já osobně mám šetření v genech. Naše hnutí vždy bylo a bude hnutím pro všechny," zdůraznil. Následně také podrobil kritice předchozí vlády, kdy se mimo jiné nechal slyšet, že to vypadá, jako by Česká republika vznikla až s hnutím ANO. 

Pozor na papalášské manýry

Naznačil rovněž, že vítězný tým ANO by se neměl měnit, ale zároveň vyzval funkcionáře hnutí, aby zpytovali svědomí a nepodléhali papalášským manýrům. “Jsme tu, abychom pracovali pro občany, ne pro sebe,” uzavřel Babiš.

Ostravský primátor Tomáš Macura představil závěry ideové konference ANO, která se přihlásila k původním hodnotám, na nichž hnutí jako Akce Nespokojených Občanů vzniklo, tedy na spravedlivém podnikatelském prostředí, malém a efektivním státu. 

Dita Charanzová ve svém příspěvku vyzvedla význam EU jako “skvělého a unikátního” projektu, který ovšem potřebuje inventuru. Připomněla, že v EP podala na 3500 pozměňovacích návrhů a 300 směrnic, odpracovala s kolegyní Dlabajovou spoustu práce, například ve spolupráci s českými oceláři ochranná opatření proti dumpingovým cenám výrobců z Asie nebo levnější volání po Evropě. “Naším cílem je a bude obhajovat české zájmy,” konstatovala. 

Babiš chce jiný evropský komisariát
Andrej Babiš uvedl, že pro Česko je nejdůležitější agendou liberalizace vnitřního trhu. “Je tam pořád spousta překážek pro živnostníky i větší firmy, to je třeba změnit, a proto bychom měli usilovat pro Věru Jourovou právě o toto portfolio v rámci Evropské komise,” sdělil Babiš.

Dita Charanzová doplnila, že se objevují snahy některých států ztěžovat podminky pro cizince, kupříkladu určit povinné přestávky pro řidiče kamionů nebo snížit příspěvky pro pracující rodiče v Rakousku. “Je před námi hodně práce, ale společně s Karlem Havlíčkem Borovským věřím, že Češi hlavou zeď prorazí,” řekla Charanzová.